Porady

10 filmów o fotografii i fotografach, które musisz zobaczyć
Czy filmy o fotografach mogą być ciekawe? Godziny ustawiania oświetlenia, obróbki graficznej czy poszukiwania kadru, który nigdy nie jest wystarczająco dobry. Prawdziwe życie fotografów to również liczne intrygi, romanse, podgląd świata show biznesu oraz technik, które sprawiają, że wybrane zdjęcia przechodzą do historii. Zobaczcie nasze top 10 filmów o fotografach, które warto obejrzeć w jeden z letnich wieczorów.

Powiększenie

Film z 1966 roku, w którym główne role zagrali David Hemmings, Vanessa Redgrave oraz Sarah Miles. Obraz opowiada historię młodego, bogatego fotografa, który nieświadomie uwiecznia scenę morderstwa. O odbitki dopytuje się nieznajoma kobieta, jednak ich autor odmawia ich oddania. Niedługo później zdjęcia w tajemniczy sposób giną z jego studia.

Okno na podwórze

Film z 1954 roku, w którym wystąpili m.in. James Stewart i Grace Kelly. Jest to słynny film Alfreda Hitchcocka opowiadający historię niepełnosprawnego fotografa, który przez okno obserwuje swoich sąsiadów. Jak można się domyślić i tutaj pojawia się emocjonujący wątek morderstwa, które fotograf stara się rozwikłać.

Futro. Portret wyobrażony Diane Arbus

Biograficzny film z 2006 roku, w którym zagrali Ty Burrell oraz Nicole Kidman. Obraz opowiada historię tytułowej Diane Arbus, która pod wpływem ekscentrycznego sąsiada zaczyna tworzyć nietypowe fotografie. Jakie? Głównym tematem tych fotografii są portrety pacjentów szpitali psychiatrycznych, niepełnosprawnych oraz transwestytów.

Reporter

Realizacja z 1992 roku, w której wystąpili Joe Pesci oraz Barbara Hershey. Film opowiada historię wdowy po właścicielu klubu nocnego szantażowanej przez gangstera. W obawie o utratę dobytku wdowa wynajmuje fotoreportera, który pomimo niewielkich zarobków kocha fotografię i zawsze jest pierwszy na miejscu zdarzenia. Niestety gangster ginie, a wdowie zaczyna grozić niebezpieczeństwo.

Pod ostrzałem

Film z 1983 roku, w którym główne role zagrali Richard Masur oraz Joanna Cassidy. W filmie tym będziemy mieli okazję zobaczyć dramatyczne wypadki, do których dochodzi w Trzecim Świecie. Amerykańscy fotoreporterzy starają się odkryć przyczyny przebiegu rewolucji w Nikaragui, pokazując kontrast walczącej ludności przeciw uzbrojonej po zęby armii.

Zdjęcie w godzinę

Obraz z 2002 roku, w którym wystąpili m.in. Connie Nielsen oraz Robin Williams. W filmie zobaczymy historię pracownika sklepu fotograficznego, który wpada w obsesję na punkcie klientów. Na podstawie obejrzanych zdjęć buduje obraz wspaniałej rodziny, której nigdy nie miał, miłości, o której marzył oraz innych aspektów życia, którymi chciałby żyć. Doprowadza to do obsesji, która popycha bohatera do prześladowania niczego nie podejrzewającej rodziny.

Uwiecznione chwile

Ekranizacja z 2008 roku, w której zagrali Jesper Christensen, Mikael Persbrandt oraz Maria Heiskanen. Film przedstawia historię młodej kobiety wywodzącej się z klasy robotniczej, która na loterii wygrywa kamerę. Maria kręcąc filmy dostrzega świat z zupełnie innej perspektywy, poznaje nowych ludzi i popada w poważne małżeńskie kłopoty.

Potęga obrazu - Leni Riefenstahl

Obraz z 1993 roku, w którym wystąpili Leni Riefenstahl oraz Luis Trenker. Ten mało znany film dokumentalny opowiada historię Leni, która w wieku 23 lat była znaną aktorką, a w późniejszym czasie reżyserką. Jej filmy wzbudzały zainteresowanie Hitlera, który w 1934 roku zlecił jej realizację propagandowskich obrazów znanych na całym świecie.

Zabawna buzia

Film z 1957 roku, w którym zagrali Audrey Hepburn oraz Fred Astaire. Musical toczy się w Paryżu w latach 50 XX wieku i opowiada historię sławnego fotografa mody. Poszukując nowej twarzy trafia do księgarni, gdzie poznaje modelkę, która zmienia jego życie.

Paparazzi

W obrazie z 2004 roku zagrali m.in. Cole Hauser oraz Robin Tunney. Film pokazuje negatywne oblicze fotoreporterów, którzy ścigając znaną gwiazdę współczesnego kina powodują wypadek. To jednak dopiero początek historii, gdyż w wyniku dalszych zdarzeń reporterzy, którzy brali udział w zdarzeniu zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach.

Filmy o fotografii sposobem na odpoczynek

W zależności od tego, czego oczekujecie od filmów, możecie wybrać tytuły, które będą bawić, uczyć lub trzymać w napięciu. Pomimo różnorodności gatunków, warto od czasu do czasu postawić na dobrą rozrywkę - w końcu trudno na co dzień zobaczyć, jak wygląda prawdziwe życie fotografa lub pracownika sklepu fotograficznego.

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad tym, czy warto obejrzeć filmy o fotografach to weźcie pod uwagę, że takie obrazy:

- pokazują prawdziwe życie profesjonalistów z różnych gałęzi fotografii,
- pomagają zrozumieć niektóre z technik fotograficznych,
- są interesującą rozrywką na rodzinne wieczory,
- inspirują do fotografowania,
- pokazują, jak wielką siłę może mieć zaledwie jedno zdjęcie.

Jeśli kochacie fotografię i zastanawiacie się nad tym, jak zostać fotografem, odsyłam do wcześniejszego artykułu TUTAJ.
Miłego oglądania!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.