Porady

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
W życiu każdego fotografa jest zarówno czas na twórcze działanie, jak i czas, kiedy trzeba zaczerpnąć inspiracji. Dziś jest to łatwiejsze, ponieważ w całej historii fotografowania jeszcze nigdy dotąd nowa technologia tak mocno nie wspierała kreatywności pozwalając fotografom-amatorom rozwinąć skrzydła. Dziś zapraszamy Was w podróż po 10 najbardziej niesamowitych technikach fotograficznych na świecie, wykorzystywanych przez profesjonalistów.

1. Fotografia 360° i 3D

Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie aparat nie jest w stanie dorównać możliwościom ludzkiego oka - niestety. Fotografia panoramiczna otwiera jednak przed fotografującym zupełnie nowe możliwości. Wielu fotografów wykonuje panoramy 360° albo ujęcia, które po odpowiedniej obróbce z wykorzystaniem programów do obróbki 3D stają się trójwymiarowe.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/412712753324065613/

 

2. High Speed, czyli ruch zamrożony w ułamku sekundy

Zjawisk, które dzieją się wokół nas w mgnieniu oka nie jesteśmy w stanie zarejestrować. Najczęściej widzimy tylko rozmycie oraz następstwa ruchu. Potrafi tego dokonać fotografia. Najbardziej interesujące przykłady takich zdjęć to te, które łączą wyrafinowaną sztukę i zabawę w eksponowaniu rzeczy. W efekcie powstaje coś nie tylko pięknego, ale też fascynującego. Gdy elementy są zamrożone w powietrzu niemal można usłyszeć dźwięk tłuczonego szkła.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/411727590903950015/

 

3. Fantastyczna fotografia time-lapse

Na przeciwległym biegunie ujęć zamrożonych są zdjęcia poruszone. Długa ekspozycja pozwala pokazać szereg momentów, które następnie można złożyć w całość. W efekcie często w jednej części zdjęcia możemy zachować doskonałą ostrość, podczas kiedy inna pozostaje rozmyta. Dłuższa ekspozycja pozwala pokazać ruch nawet wtedy, kiedy fotografia jest nieruchoma.

 

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/69876231694837032/

 

4. Podczerwień i fotografia HDR

Fotografowie wymyślili mnóstwo technik, z których pomocą można tworzyć nowe, niezwykłe sposoby przeglądania zwykłych obrazów i dzięki temu całkowicie zmienić ich postrzeganie. Podczerwień i fotografia HDR poszła w tym względzie o krok naprzód pokazując nam to, co nie jest możliwe do uchwycenia zwyczajnie, czyli gołym okiem. Popadanie w skrajność może wydawać się sztuczne, jednak działania podjęte we właściwym stopniu sprawiają, że czasem niektóre aspekty krajobrazu są bardziej realne niż w rzeczywistości. W bliskiej podczerwieni kolory są zniekształcone, znane, ale niezwykłe przez ich przegrupowanie.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/31454897370771318/

HDR to technika, która stosunkowo niedawno wkroczyła do fotografii, stając się dostępną dla każdego. Jej celem jest stworzenie fotografii z większym zakresem tonów niż w pojedynczej ekspozycji. W zależności od ustawień obraz może stać się wyjątkowo jasny lub ciemny.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/533043305867700988/

 

5. Intrygujące zdjęcia robione nocą

Umiejętne manewrowanie cieniem i kontrastem to klucz to tworzenia efektywnych fotografii nocą. Podobnie jak tekst jest bardziej interesujący, gdy nie jest przeładowany zbędnymi słowami, tak fotografia jest bardziej intrygująca operując ostrymi kontrastami między światłem a zupełną ciemnością, między bielą sztucznego oświetlenia elektrycznego a ciemnym mrokiem, gdzie światło nie dociera.

 

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/394698354816404320/

 

6. Nowa jakość czarno-białych fotografii

Od czarno-białych zdjęć fotografia tak naprawdę się zaczęła. Przez ostatnie dziesięciolecia jednak była rzadko wykorzystywana przez amatorów. Teraz następuje jej odrodzenie. Współcześni fotografowie bardzo często nawiązują do czarno-białych zdjęć, regenerując oryginalną sztukę i wprowadzając do niej nowe techniki zapoczątkowane przez mistrzów fotografii.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/285204588872206976/

 

7. Mistrzowskie fotografie monochromatyczne

Większość osób, które myśli o fotografii monochromatycznej, w głowie ma obraz czarno-białych ujęć lub co najwyżej utrzymanych w tonacji szarości. Monochromatyczność i fotografia dwutonowa nie są jednak dziedziną zarezerwowaną tylko dla czerni i bieli. Wielu wspaniałych artystów-fotografów tworzy kompozycje operując jednym kolorem, odcieniami i tonami poza tymi barwami. Monochromatyczne zdjęcie to po prostu w jednym kolorze. Może to być kolor niebieski, zielony, czerwony, pomarańczowy, żółty czy fioletowy. Liczne przykłady pokazują, że mimo wykorzystania pojedynczych kolorów takie fotografie mogą być bardzo ekspresyjne.

 

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/171136854561399814/

8. Hipnotyzujące odbicia, czyli fotografia lustrzana

Fotografowie znają niezliczona ilość sztuczek, by ich zdjęcia stały się bardziej interesujące. Jedną z najstarszych znanych jest stworzenie lustrzanego odbicia. Dobrze zaplanowane może wspaniale oddać symetrię albo przeciwnie, uwiecznić zupełnie zniekształcony obraz, ale za to taki, który można uchwycić tylko raz, zanim znów się zmieni.

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/169025792234417634/

 

9. Efekt tilt shift - zamień świat rzeczywisty w miniaturowy

Skala i perspektywa to wszechobecne kwestie w dziedzinie fotografii. Ich znajomość i opanowanie to jedno, a kreatywne wykorzystanie drugie. Przypadkowemu obserwatorowi może się wydawać, że na zdjęciach, w których wykorzystano efekt tilt shift znajdują się malutkie modele. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej to okazuje się, że są to prawdziwe sceny, które tylko wyglądają jak malutkie konstrukcje, a wszystko to dzięki magii fotografii.

 

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/459085755735167418/

10. Fotografia otworkowa i fotogram

Kto powiedział, że do robienia zdjęć potrzebujemy aparatu? W końcu niesamowite fotografie przez całe wieki były wykonywane bez pomocy kamer wykorzystując tylko aparaty otworkowe i fotogram. Współcześni fotografowie powrócili do nich. Czasem jednak aż trudno uwierzyć, że do ich zrobienia nie było konieczne wyrafinowane urządzenie.

 

10 najbardziej kreatywnych technik fotograficznych na świecie
https://pl.pinterest.com/pin/538672805399872621/

W dążeniu do robienia coraz lepszych ujęć tylko od Was zależy kim się zainspirujecie. Warto przeglądać zasoby profesjonalistów, a takich w sieci nie brakuje.

Która z zaprezentowanych technik Wam najbardziej się podoba?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.