Porady

10 rzeczy które potrafi Twój aparat
Sprawdź, co potrafi Twój aparat - 10 rzeczy, o których nie miałeś pojęcia

Czy aparat potrafi zrobić makijaż? Może da sobie radę również z automatyczną ostrością lub wysłaniem zdjęć na nasz profil na Instagramie lub na Facebooku? Zobaczcie czego warto poszukać w ustawieniach swojego aparatu, by robienie zdjęć sprawiało jeszcze większą radość.

ciekawe funkcje aparatów

1.Elektroniczny makijaż

Niektóre z modeli aparatów potrafią nakładać automatycznie filtry upiększające, które znacznie poprawiają wygląd zdjęcia. Stosuje się je przeważnie do bliskich ujęć twarzy, gdyż świetnie wygładzają skórę, nakładają cienie na powieki lub róż na policzki. Efekt przyda nam się szczególnie wtedy, gdy nie mamy czasu na obróbkę zdjęć w programie graficznym, a chcielibyśmy wrzucić udane selfie na jeden z naszych profili społecznościowych.

funkcja makijażu w aparacie

2.Połączenie Wi-fi

Nowsze modele aparatów posiadają już wbudowany moduł Wi-fi, dzięki któremu będzie możliwe przesyłanie zdjęć i filmów między urządzeniami. Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy ta opcja jest przydatna, przypomnijcie sobie ile razy nie mogliście znaleźć przewodu do aparatu, który umożliwia zgranie zdjęć na dysk komputera.

wifi w aparacie

3.Moduł GPS

Wasz aparat może mieć również wbudowany moduł GPS. Na pierwszy rzut oka funkcja nieprzydatna, jednak jeśli używacie cyfrówki do pracy i potrzebujecie dokładnej daty oraz miejsca wykonania zdjęcia, aparat zapisze we właściwościach wszystkie niezbędne dane. Funkcja ta przyda się również wtedy, gdy macie problem z katalogowaniem dużej ilości zdjęć.

funkcja gps w aparacie

4. Efekt multiekspozycji

Multiekspozycja to sposób na kreatywne, ciekawe ujęcia, która dostępna jest praktycznie w każdym aparacie cyfrowym. Polega ona na tym, że aparat wykonuje 2-3 (niekiedy więcej) zdjęcia i łączy je w jeden obraz. Tego rodzaju efekty można wykorzystać głównie w czasie fotografowania ruchu.

funkcja multiekspozycji w aparacie

5. Filtry artystyczne

Niektóre z aparatów mają wbudowane filtry artystyczne, które diametralnie zmieniają wygląd fotografii. Można je wybrać jeszcze przed wykonaniem danego ujęcia i zobaczyć, jak będzie ono wyglądało przykładowo w czerni i bieli, w stylizacji pop-art czy vintage. Każdy producent wyposaża swoje modele w inne możliwości, dlatego warto sprawdzić, które z filtrów posiadacie w swoim aparacie.

filtry w aparacie

6. Picture control

Ta angielska nazwa odnosi się do funkcji, która umożliwia lepsze dostosowanie wyglądu każdego zdjęcia do rzeczywistości. Szczególnie jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami zobaczymy różnicę między kadrem, a wykonaną fotografią. By lepiej ustawić kolory, balans bieli czy ostrość, możemy poszukać w aparacie funkcji Picture Control, nazywanej również Color Mode (w zależności od producenta aparatu) i po wykonaniu zdjęcia zmienić parametry, by kolejne lepiej oddawało rzeczywistość.

picture control

7. RAW w aparacie

O RAW-ach pisaliśmy już wielokrotnie, ale zawsze warto sprawdzić, czy nasz aparat posiada taką funkcję, nawet jeśli nie należy do grona lustrzanek. Dzięki niej aparat zapisuje surowy obraz z matrycy, który możemy później edytować w programach graficznych za pomocą zaledwie kilku suwaków, bez utraty jakości jak w przypadku JPG.

zalety plików raw

8. Ekran do autoportretu lub ruchomy ekran

Niektóre z aparatów posiadają wbudowany niewielki ekran, który można włączyć w trakcie robienia selfie. Od tej pory nie będziecie martwili się uciętymi twarzami i powtarzaniem tego samego ujęcia w nieskończoność. Nowsze modele aparatów posiadają często ruchomy panel, który można ustawić w wielu położeniach. Umożliwia to wykonywanie lepszych zdjęć z góry, z niskiej wysokości lub precyzyjnego selfie.

perspektywy w fotografii

9. Time-lapse czyli film poklatkowy

Jeśli nasz model aparatu nie został wyposażony w funkcję nagrywania filmów lub z jakiś powodów nie chcemy z niej korzystać, możemy wykonać krótki film za pomocą tzw. time-lapse. Polega to na tym, że ustawiamy aparat na wykonywanie zdjęć co sekundę przez określony czas, by stworzyć poklatkowy film. Oczywiście nie nagramy w ten sposób długiej produkcji, ale możemy stworzyć naprawdę ciekawe realizacje.

zdjęcia time-lapse

10. Ustawienia czasu wygaszania ekranu

Zapewne wiemy o tym, że w naszym smartfonie można zmienić czas wygaszania ekranu, jednak czy można to zrobić również w aparacie cyfrowym? Jeśli wasz ekran gaśnie zbyt długo lub zbyt krótko pokazuje wykonane zdjęcie, możecie zmienić jego ustawienia. Pamiętajcie jednak o tym, że dłuższy czas aktywności podglądu wiąże się na ogół z większym zużyciem energii.

wydlużanie czasu pracy aparatu fotograficznego

Odkryj na nowo swój aparat

Aparaty fotograficzne potrafią tworzyć efekt rybiego oka, wrzucać samodzielnie zdjęcia na Instragram czy łączyć serie ujęć w skomplikowane panoramy. Wszystko zależy od wybranego producenta - każdy z nich ma swoje flagowe modele, w których umieszcza funkcje niedostępne lub pomijane przez konkurencję. Oczywiście nie warto kupować aparatu ze względu na dodatkowe efekty, ale warto sprawdzić w instrukcji lub metodą prób i błędów, co naprawdę potrafi nasz sprzęt. Odkryliście ostatnio jakąś ciekawą funkcję swojej cyfrówki?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.