Porady

10 wskazówek - jak robić ciekawsze zdjęcia na Instagrama
10 wskazówek - jak robić ciekawsze zdjęcia na Instagrama

Instagram wbrew pozorom jest wymagający pod kątem zdjęć, które mogą zdobyć kilka lub nawet kilka tysięcy lików. Często ujęcia, które wyglądają na zrobione mimochodem, wymagają długich i żmudnych przygotowań. Czy jednak zawsze trzeba poświęcić mnóstwo czasu na przygotowania, by fotografie były po prostu ciekawe? Przeczytaj nasze wskazówki, by robienie niecodziennych zdjęć twoim smartfonem weszło ci w krew.

1. Szukaj ciekawych tematów

Aby zdjęcie było ciekawsze, trzeba wybrać dobry temat. Masz już na Instagramie milion selfie i widoków z wakacji? Może najwyższy czas spróbować czegoś innego? Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, co chcesz uchwycić - czy zależy ci na fajnym efekcie świetlnym, nowej stylizacji czy zabawnej minie twojego kota. Bezsensowne ujęcia po prostu nie mogą być ciekawe.

2. Korzystaj z naturalnych faktur

Faktury podobnie jak światło, cień czy kolor odgrywają dużą rolę w ciekawej, przyciągającej wzrok kompozycji. Wykonując zdjęcie poszukaj naturalnych tekstur, które są warte tego, by skupić na nich ostrość. Poszukaj świeżej trawy, piasku, ziemi czy odsłoniętej części skały w górach, by przyciągnąć uwagę czymś ciekawszym niż zwykłym zdjęciem krajobrazu.

3. Postaw na dobrą zabawę i kreatywność

Tak, to prawda, selfie zdobywają o wiele więcej lików niż inny rodzaj zdjęć, ale są jednocześnie stosunkowo nudne. Jeśli pomimo tego uwielbiasz je robić postaraj się, aby zdjęcie było zabawne. Załóż śmieszny element garderoby, zadbaj o ciekawych bohaterów drugiego planu lub zrób ujęcie swojego odbicia w wodzie lub w innym przedmiocie - najważniejsza jest dobra zabawa! Nie zawsze musisz pozować - twój dobry humor i naturalność z całą pewnością zostaną docenione.

4. Wykorzystaj światło w nowy sposób

Najlepiej wykonywać fotografie na Instagrama w naturalnym świetle, gdyż wiele smartfonów pomimo swoich zaawansowanych funkcji słabo radzi sobie w niedoświetlonych miejscach. Jednak zamiast się tym martwić, wykorzystaj to na swoją korzyść! Za pomocą flesza pobaw się cieniem, stwórz niesamowite efekty świetlne i

przekonaj się na własne oczy, że nie zawsze jasne i doświetlone zdjęcia są najlepsze i najciekawsze.

5. Inspiruj zamiast przynudzać

Na Instagramie pojawia się tak wiele zdjęć, że trudno przykuć uwagę swojego odbiorcy na dłużej. Jeśli wykonujesz nijakie fotografie, na których widać wszystko i jednocześnie ciężko powiedzieć co przedstawiają, nie zdobędziesz wielu lików. Przykładowo jeśli robisz zdjęcia z podróży, zapomnij o uchwyceniu rozległego krajobrazu plaży. Postaraj się ująć fragment palmy, flarę słońca powstałą w obiektywie lub rozmywającą się falę, która uderza w brzeg morza - inspiruj, nie przynudzaj.

6. Zmień kąt patrzenia

Z całą pewnością czytałeś wiele wskazówek na temat odpowiedniej kompozycji. Pomimo kwadratowego formatu zdjęć na Instagramie warto je stosować. Z drugiej strony, aby wykonywać ciekawsze ujęcia, powinieneś zmieniać swój kąt patrzenia na przedmioty. Spróbuj stanąć na palcach i ująć kubek z kawą z góry zamiast z boku, a wykonując zdjęcie swojego ogródka połóż się na trawie lub wejdź na drzewo - zobaczysz jak zmiana kąta sprawi, że stanie się ono od razu ciekawsze.

7. Nadaj swoim stylizacjom smaku

Jeśli lubisz robić selfie i wrzucać zdjęcia z nowymi stylizacjami, z całą pewnością dobierasz każdy element garderoby z uwagą. Czy jednak twoje posty zawsze dostają tyle lików ile oczekujesz? Aby fotografie były ciekawsze zadbaj o dodatkowy element, którym może być np. charakterystyczny przedmiot lub miejsce. Zamiast robić selfie po raz kolejny na pustej białej ścianie, stań w centrum handlowym na tle przeszkleń lub wybierz się do sadu na jabłka, które mogą stać się ciekawym atrybutem na zdjęciu. Tło i dodatkowe elementy budują atmosferę, która sprawia, że zdjęcia automatycznie stają się ciekawsze.

8. Skup się na fragmentach

Kto powiedział, że na fotografii zawsze musi być widoczna cała nasza postać lub przedmiot? Spróbuj zrobić zdjęcie tylko kawałka pyska swojego psa lub uchwycić część materiału swojej sukienki powiewającej na wietrze. Często drobny detal, fragment jakiegoś przedmiotu lub miejsca jest ciekawszy niż szeroki kadr przedstawiający wszystkie detale. Dzięki takiemu zabiegowi każdy, kto ogląda twoje zdjęcie, będzie chciał się

dowiedzieć co naprawdę przedstawia. Oczywiście nie można popadać w skrajności i wykonywać tylko rozmyte, niejasne zdjęcia - odmiana jest jednak mile wskazana.

9. Zaangażuj dodatkową pomoc

Fotografie, na których nie jesteś sam, stają się od razu ciekawsze! Poproś przyjaciółkę, aby zrobiła sobie z tobą selfie lub przytul pupila i wrzuć wasze wspólne zdjęcie na profil. Niekiedy nie musisz ujmować w kadrze całych waszych postaci - zrób ujęcie dwóch par rąk pijących kawę lub robiących serce z palców na tle morza - ciekawe czy wszyscy od razu odgadną kim jest ta druga osoba?

10. Nie zapominaj o efektach

Może zabrzmi to nieco banalnie, ale wykonanie ciekawego zdjęcia angażuje często dodatkowe filtry i efekty, które można znaleźć również na Instagramie. Skorzystaj z VSCO Cam, Snapseed, SKRWT czy TouchRetouch - jednak pamiętaj o tym, by nie przesadzać. Kilka dopełniających się efektów w zupełności wystarczy. Nikt nie lubi zbytniego efekciarstwa na zdjęciach, które wyglądają przez to na mało profesjonalne.

Ciekawość i planowanie idą w parze

Ciekawe zdjęcia, to czasami nie wszystko. Poszukaj informacji, kiedy najwięcej osób odwiedza Instagrama i nie zapominaj o hashtagach! Te drobne detale sprawią, że więcej osób zobaczy twoje nowe fotograficzne dzieła. Ciekawość to również odkrywanie - szukaj nowych sposobów na pokazanie tego, co cię fascynuje, co daje ci codzienną radość lub co sprawia, że trzymasz świetną formę. Pamiętaj, że dla każdego inny rodzaj zdjęcia może być ciekawy! Nie zrażaj się, jeśli nie otrzymasz od razu setek lików. Pewnego dnia z pewnością zrozumiesz sekret robienia ciekawych zdjęć! 

10 wskazówek - jak robić ciekawsze zdjęcia na Instagrama

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.