Porady

4 filary udanej fotografii rodzinnej
Większość z nas kupując aparat cyfrowy chce wykorzystywać go do robienia zdjęć sobie i swoim najbliższym. Najczęściej pretekstem do ich wykonywania są ważne rodzinne uroczystości takie jak chrzciny czy ślub, ale również te o charakterze mniej oficjalnym typu urodziny czy imieniny. Fotografia rodzinna często jest uważana za gorszą w stosunku do innych jej działów, gdyż zdjęcia robione przez fotografów amatorów pozostawiają wiele do życzenia. Brak znajomości podstawowych zasad fotografowania skutkuje częstymi błędami kompozycyjnymi i technicznymi. Co warto wiedzieć na temat fotografowania rodzinnych uroczystości, by efekty pracy były zadowalające - o tym poniżej.

Podstawy kompozycji zdjęć

O tym, czy dane zdjęcie jest atrakcyjne w głównej mierze decyduje fakt czy zostało ono odpowiednio skomponowane tzn. czy obiekty są właściwie rozplanowane w kadrze.

Podstawowa zasada zwana ,,złotym podziałem" opiera się na założeniu, że na przecięciu kadru na trzy równe części, zarówno w pionie jak i w poziomie, powstają tzw. ,,mocne punkty", które powinny zostać wykorzystane w trakcie komponowania obrazu. Umieszczając w ich pobliżu fotografowane obiekty mamy pewność, że zostaną one zauważone i wyraźne, o ile oczywiście zachowamy w tym względzie umiar. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch lub trzech mocnych punktów.

Zdjęcia nie tylko można oglądać, ale również czytać. Jeśli odpowiednio ustawimy osoby w kadrze, możemy przekazać oglądającym zdjęcie pewien komunikat. Jeśli ustawimy osobę bokiem, możemy uzyskać wrażenie, że gdzieś podąża, ponadto w zależności od tego, w którym miejscu znajdzie się w kadrze możemy ukazać jaką odległość już pokonała.

Równie ważnym czynnikiem decydującym o jakości zdjęcia jest wybór kadrowania. Decyzję o tym czy wybrać kadr pionowy czy poziomy powinniśmy uzależnić od tego, które linie (jeśli poprowadzimy je w kadrze) zyskają przewagę - poziome czy pionowe.

Znaczenie światła w fotografii

Obok kompozycji, światło jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość zdjęcia. Jeśli mamy to szczęście, że uroczystość odbywa się w plenerze, możemy wykorzystać światło naturalne. Najlepsze pory na robienie zdjęć to wczesny ranek i popołudnie. Lepiej nie robić tego w godzinach południowych, kiedy światło pada prostopadle, gdyż w efekcie zdjęcie będzie wyglądało ,,płasko".

Zazwyczaj jednak fotografując uroczystości rodzinne jesteśmy zmuszeni robić zdjęcia przy oświetleniu sztucznym, które ma inną temperaturę barwową niż naturalne oświetlenie. W takiej sytuacji warto zmienić balans bieli na światło żarówkowe. W wielu aparatach montuje się obecnie specjalne oprogramowanie do zarządzania lampą błyskową, dzięki któremu możemy wybrać nawet siłę błysku.

Robiąc zdjęcia w domu, gdzie światło zazwyczaj nie jest najlepsze, dobrym wyjściem jest wykorzystanie statywu. Fotografując osoby siedzące przy stole powinniśmy umieścić aparat na poziomie wzroku osób obserwowanych. W sytuacji, gdy nie podoba nam się ujęcie warto zmienić perspektywę patrzenia, przykładowo przykucnąć, wyjść na podwyższenie i ponownie podświetlić fotografowaną osobę za pomocą lampy błyskowej.

Im mniej tym lepiej

Często zdarza się tak, że robiąc zdjęcia staramy się uwiecznić nie tylko najbliższe osoby, ale również wszystkie towarzyszące im elementy tła co najczęściej wiąże się z tym, że zdjęcie staje się niewyraźne, nieczytelne i generalnie wprowadza niepokój. Elementy zbędne mogą psuć kompozycję. Najlepiej więc skupmy się w czasie fotografowania na jednym temacie, ale za to wykonajmy wiele różnych zdjęć. Wykorzystajmy zoom optyczny, by wykadrować zdjęcie. Dzięki wyborowi odpowiedniej ogniskowej możemy odpowiednio wyeksponować właściwy temat zdjęcia. Ważne jest również to, by detale uwiecznione na zdjęciu nie odciągały uwagi patrzącego od głównego tematu zdjęcia.

Musimy jednak pamiętać, że zmiana zoomu w aparacie to również zmiana ogniskowej , a zarazem zmiana głębi obrazu. Zdjęcia robione bez użycia zoomu czyli z krótką ogniskową, sprawią wrażenie większej głębi obrazu, gdyż obiekty w tle będą znacznie bardziej oddalone od obiektu na pierwszym planie. Gdy użyjemy zoomu optycznego głębia obrazu zmniejszy się, bo zwiększeniu ulegnie ogniskowa, a przedmioty znajdujące się w tle zbliżą się do fotografowanego obiektu.

Naturalność to podstawa

Jeśli chcemy mieć fajne, ciekawe zdjęcia rodzinne, to powinniśmy robić je dyskretnie. Większość ludzi boi się, że wyjdzie kiepsko na zdjęciu, a widok lampy błyskowej wprawia ich w zły nastrój. Jeśli postaramy się w trakcie fotografowania wmieszać w tłum, mamy większą szansę na uwiecznienie naturalnych emocji. Zapomnijmy o wypowiadaniu banalnych fraz w stylu: ,,uśmiech proszę". Zamiast tego po prostu powiedzmy lub zróbmy coś zabawnego. Jeśli wiemy, że kogoś trudno jest zmusić do uśmiechu, to nie róbmy tego na siłę. Fotografując rodzinne uroczystości postarajmy się być jak najbliżej osób, wokół których skupia się dane wydarzenie, by móc uchwycić ich emocje na twarzy - takie zdjęcia są najbardziej wartościowe.

Gdy chcemy zrobić ujęcie grupowe pozwólmy modelom, by sami wybrali miejsce i pozę, która im odpowiada najbardziej. Róbmy zdjęcia seryjne, ponieważ w trakcie wykonywania zdjęć zawsze ktoś może zamknąć oczy, odwrócić wzrok czy ziewnąć nie w tym momencie co trzeba, a zebranie dużej grupy ponownie do zdjęcia może okazać się trudne.

Szukajmy sytuacji i miejsc, w których można zrobić ciekawe ujęcia. Spróbujmy podejrzeć i sfotografować osoby w różnych sytuacjach np. w kuchni, gdzie często rozpoczyna się i kończy dana impreza. W przypadku ważnych uroczystości sfotografujmy przygotowania do nich, detale i symbole danego dnia.

Jeśli zależy nam na tym, by album wypełniły zdjęcia dobrej jakości, to weźmy pod uwagę podstawowe zasady kadrowania zdjęć, ustawmy właściwie źródła oświetlenia i zachowajmy umiar w ilości fotografowanych elementów. Starajmy się robić zdjęcia dyskretnie, szukając okazji do fotografowania nie tylko przy stole, ale również w innych pomieszczeniach jak np. kuchnia, gdzie na pewno atmosfera będzie luźniejsza, co sprzyja oczywiście robieniu ciekawych fotografii. Jeśli mimo naszych najszczerszych intencji nie będziemy zadowoleni z efektów naszej pracy zawsze możemy ratować się obróbką. Przy obecnej ilości aplikacji, które pozwalają na przerobienie zdjęć usunięcie wielu wad nie jest stanowi już tak wielkiego problemu.

Jak fotografować rodzinne uroczystości do publikacji

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.