Porady

Co zrobić, aby zdjęcia wykonywane smartfonem były lepsze?
Fotograficy mogą się oburzać, ale coraz więcej znanych nazwisk w branży to osoby, które wypromowały się dzięki zwycięstwom w Iphone Photo Awards! Pierwsze nagrody zostały przyznane w 2007 roku, a już kilkanaście lat później najlepsi uczestnicy tego fotograficznego konkursu zdobyli wręcz światową sławę i współpracują ze znanymi mediami, magazynami i agencjami świata. Za jedną z najbardziej znanych sentencji związanych z robieniem zdjęć jest maksyma Henriego Cartier Bressona, który mawiał, że najważniejszy jest konkretny ułamek sekundy, kiedy fotografujący naciska migawkę. Wybór odpowiedniej chwili! Dlatego zdjęcia wykonywane smartfonem są coraz popularniejsze! Dzisiaj o tym, co zrobić, aby wykonywane smartfonem zdjęcia były lepsze. Poznaj kilka obowiązkowych zasad!

zdjecia smartfonem

źródło: Pixabay

… aby zdjęcia wykonywane smartfonem były lepsze…

PO PIERWSZE - SPRZĘT!

Podobno najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie, decydując o unikatowości momentu, w którym pstrykasz! Jeśli jednak zakładasz, że będziesz wykonywał zdjęcia swoim smartfonem i mają one zachwycać, to ważne są parametry i stan Twojego smartfona! Niekoniecznie musisz inwestować w drogie lustrzanki! Alternatywą jest właśnie smartfon o dobrych parametrach! Na co warto zwrócić uwagę kupując smartfon, aby wykonywać nim piękne zdjęcia? SPRAWDŹ:

 • rozmiar matrycy, który opisywany jest przez producentów w calach!
  Im mniejsza druga cyfra w zapisie tego parametru, tym większa matryca! SPOŚRÓD NASTĘPUJĄCYCH ROZMIARÓW MATRYC - 1/ 3.2, 1/ 3, 1/ 2.3) – smartfon z matrycą 1/ 2.3 będzie najlepszy!
 • czy smartfon, który zamierzasz nabyć, ma funkcję stabilizacji obrazu, ale UWAGA! doczytaj, czy jest to stabilizacja cyfrowa, czy optyczna!
  Zdecydowanie lepsza jest stabilizacja optyczna, ponieważ cyfrowa zmienia parametry wykonywanych zdjęć, aby skrócić czas naświetlania, co powoduje obniżenie jakości zdjęcia.
 • parametr dot. jasności obiektywu. 
 • Im niższa wartość “f”, tym lepszy obiektyw! Doskonale sprawdzają się w kiepskich warunkach oświetleniowych obiektywy ”f.2”.
 • czy w Twoim smartfonie będziesz miał możliwość zmiany ustawień tzw. ekspozycji!

zdjecia smartfonem

źródło: Pixabay

...lepsze zdjęcia robione smartfonem…

PO DRUGIE – DBAJ o sprzęt!

Jeśli Twój smartfon nie ma wbudowanej osłony obiektywu, to obowiązkowo dbaj o jego czystość! Od czasu do czasu przecieraj obiektyw szmatką, co pozwoli na usunięcie odcisków palców! Kto fotografuje smartfonem z wielkim oddaniem, ten wie, że oprócz smartfona potrzebne są jeszcze czasami inne dodatki:

 • miniaturowy statyw, który pozwoli Ci na stabilizację smartfonu podczas wykonywania zdjęć z długim czasem naświetlania!
 • solidny powerbank, ponieważ czasami się zdarza, że już chcesz chwycić za telefon i zrobić interesujące ujęcie, ale Twój smartfon niebezpiecznie miga, informując, że masz jeszcze tylko 1% baterii!
 • selfie stick, który pozwoli Ci złapać dystans na zdjęciach typu selfie,
 • folia antyrefleksyjna, która zniweluje ewentualne odbicia i będzie chronić Twój ekran!

zdjecia za pomoca telefonu

źródło: Pixabay

…jeszcze lepsze zdjęcia zrobione telefonem…

PO TRZECIE – POMYŚL, zanim pstrykniesz!

Poniżej kilka rad na co zwrócić uwagę, zanim pstrykniesz i utrwalisz ten decydujący, ulotny moment, który dostrzegł obok siebie! Oto one:

 • trzymaj mocno aparat, ponieważ tylko wtedy Twoje zdjęcia nie będą poruszone i bez dostatecznej ostrości!
 • myśl o swoich kadrach! Kompozycja to połowa sukcesu! Jeśli nie znasz jeszcze zasad dotyczących komponowania zdjęć, to obowiązkowo nadrób zaległości w tym temacie! Twoja wiedza przełoży się na piękne, klimatyczne i szlachetne kadry, które mają duży wpływ na skupienie uwagi odbiorców, kiedy patrzą na Twoje zdjęcia! Kadry nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne. Jeśli masz taką możliwość, to kadruj z wykorzystaniem specjalnej siatki dzielącej ekran na 9 prostokątów (zasada złotego podziału lub mocnych punktów).
 • prostuj horyzont, ponieważ nasze oko lubi linie pionowe i poziome! A jeśli Twoje zdjęcie jednak okaże się odbiegające od pionu lub poziomu, to zajmij się nim, wykorzystując możliwość kadrowania w opcjach smartfonu lub w specjalnym programie do obróbki fotografii!
 • wypełniaj kadr – podchodź do modela lub obiektu! Niech główny motyw Twojego zdjęcia zajmie sporą część kadru! Błędem jest wykonywanie zdjęć z oddali, niepodchodzenie za blisko do modela i stosowanie tzw. zbyt szerokiego kadru. Staraj się unikać cyfrowego zoomu, ponieważ zdjęcia tracą wówczas swoją jakość.
 • pokazuj emocje ludzi, ich gesty, wzrok, mimikę!
 • sprawdzaj, z której strony pada światło! Częstym błędem zdjęć wykonywanych smartfonem jest to, że posiadają one tzw. szumy emitowane przez niedużą matrycę smartfona. Zdjęcia robione telefonem są bardzo często niedoświetlone. Podczas robienia zdjęć telefonem powinno się też unikać zbyt ostrego światła – a takie najczęściej jest w południe! Nigdy nie fotografuj pod słońce, a modela ustawiaj zawsze ze światłem, a nigdy pod światło. Korzystaj z trybu HDR lub przetestuj sobie wcześniej wszystkie możliwe ustawienia/tryby fotografowania aparatu, abyś wiedział, jak ustawić parametry smartfona, wykonując konkretne zdjęcie! Możesz nauczyć się dostosowywać wartość ekspozycji EV lub wiedzieć, jak działają różne ustawienia czułości matrycy ISO. Staraj się unikać lampy błyskowej. Zdjęcia zrobione telefonem z włączoną lampą mają dziwnie bladą kolorystykę i często sprawiają wrażenie prześwietlonych!
 • ręcznie wybieraj punkt ostrości!

zdjecia z telefonu

źródło: Pixabay

PO CZWARTE – ustawienia rozdzielczości, postprodukcja, pomysł!

Na koniec jeszcze trzy sprawy:
1. Ustaw rozdzielczość swoich zdjęć wykonywanych smartfonem na jak największą! Im większa ilość pikseli, tym lepsza jakość zdjęcia. To pozwoli Ci na dobrej jakości powiększony wydruk Twojego ukochanego zdjęcia!
2. Nie obrabiaj zdjęć w telefonie, ale zajmij się fachową postprodukcją! Jeśli nie masz Photoshopa, możesz korzystać z aplikacji Photopea. Warto dokształcać się w edycji i obróbce zdjęć. Firmy szkoleniowe oferują naprawdę świetne kursy dla fotografów! A jeśli uważasz, że filtry i różne efekty dostępne w Twoim smartfonie wystarczą, to korzystaj z nich, ale pamiętaj – nie przesadzaj!
3. Twój pomysł to Twój sukces! Myśl nieszablonowo, opowiadaj kadrami historie, które dostrzegasz. Pstrykaj z różnych perspektyw! Bądź otwarty na to, co dzieje się wokół. Inspiruj się i ucz się od najlepszych!

fotografia z telefonu

źródło: Pixabay

Trzy lata temu przygotowaliśmy materiał z okazji 20-lecia fotografii mobilnej na rynku. “(...)Kiedy fotografia trafiła do komórek liderem na rynku były firmy: Nokia i Ericsson. Obecnie firmy prześcigają się w liczbie megapikseli i innych ułatwień dla osób fotografujących. Dziś nowością nie są już ani doświetlające diody LED, ani podwójny aparat, zdjęcia 3D, zoomy optyczne czy możliwość wykonywania zdjęć 4k. Jeszcze 20 lat temu dotykowy ekran czy internetowa możliwość przesyłania danych była traktowana jako coś z gatunku science-fiction!” Po inne ciekawostki na temat wykonywania zdjęć smartfonem KONIECZNIE sięgnij TUTAJ! A teraz kończ już ten poradnik i idź popstrykać!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.