Porady

Co zrobić ze starymi kasetami VHS?
Wielu z nas pamięta jeszcze zapewne czasy kaset VHS, które były prostym sposobem na domowe nagrywanie filmów, a półki wypożyczalni filmowych aż uginały się pod ich ciężarem. Nastała jednak era płyt DVD, Blu-Ray i przenośnych dysków, a co za tym idzie urządzenia do odtwarzania kaset stały się trudne do nabycia i po prostu niepraktyczne. Co jednak zrobić ze starymi kasetami VHS? Czy nadają się wyłącznie do wyrzucenia czy można je ponownie wykorzystać?

co zrobic ze starymi kasetami vhs

Krótka historia kaset VHS

Kasety VHS zostały opracowane przez firmę JVC w 1976 roku, choć nie zdobyły od razu dużej popularności. Jednocześnie powstały formaty BetaMax oraz Video 2000, które pomimo tego, że były bardziej zaawansowane technicznie, zaczęły przegrywać batalię o rynek ze względu na prostotę i cenę VHS.

Video Home System jak mówi Wikipedia, był przeznaczony głównie do użytku domowego, choć kasety były wykorzystywane również komercyjnie. Pierwszym magnetowidem produkowanym seryjnie był JVC HR-3300. W 2008 roku firma JVC jako ostatnia firma produkująca tego typu nośniki oficjalnie zakończyła produkcję VHS dla dystrybutorów filmowych, wciąż jednak produkując czyste kasety, które do dziś są wciąż dostępne w sprzedaży.

Główne różnice między kasetami VHS a płytami DVD:

1. Kasety VHS mają większe gabaryty i łatwiej ulegają uszkodzeniu niż płyty DVD.
2. VHS używa magnetycznej taśmy do przewijania materiału, a DVD optycznych mediów.
3. Kasety o wiele szybciej tracą jakość niż dobrze przechowywane płyty DVD.
4. Płyta DVD podłączona do odtwarzacza umożliwia przejście do dowolnej sekcji (części płyty), a kasety VHS można wyłącznie przewijać.
5. Obecnie DVD dominują na rynku, a kasety VHS są praktycznie nieużywane.
6. Płyty DVD oferują lepszą rozdzielczość i jakość obrazu/dźwięku niż kasety VHS oraz posiadają dużo efektów specjalnych dostępnych we współczesnej technologii.

Jak przegrać kasetę VHS na DVD

Kasety VHS można z powodzeniem przekształcić na format cyfrowy, jednak miejmy na uwadze fakt, że nie poprawi to jakości obrazu. By przegrać materiał, należy użyć do tej czynności magnetowidu lub urządzenia łączącego funkcje nagrywarki DVD z urządzeniem do odtwarzania VHS. Możemy również wykorzystać swój komputer, jednak będziemy potrzebowali dodatkowego oprogramowania i sprzętu do przechwytywania obrazu i dźwięku.

jak przegrać z vhs na video

Przegrywanie kaset VHS na płyty DVD jest nazywane procesem digitalizowania nagrań i nie wydaje się trudne, o ile mamy pod ręką potrzebne urządzenia, oprogramowanie i niezbędną wiedzę. Przed przystąpieniem do czynności warto sprawdzić stan nośników VHS - jeśli są one zakurzone należy je delikatnie oczyścić. Jeśli szpulki nie obracają się swobodnie, w trakcie przegrywania może dojść do wkręcenia, rozciągnięcia lub nawet zerwania taśmy.

Najprostszą i najbezpieczniejszą opcją skopiowania kaset VHS na płyty DVD jest zamówienie usługi w specjalistycznych punktach. Nie ma sensu powierzać swoich materiałów znajomym, którzy mają magnetowid gdyż nie możemy mieć pewności, że przypadkowo nie zniszczą materiałów, które być może były jedyną kopią ważnych dla nas wspomnień. Z kasetą VHS warto udać się do punktu przyjęć lub odesłać je do wybranej firmy (np. fotolabu cyfrowego), która pobiera opłatę za każdą przegraną kasetę VHS lub każdą kolejną godzinę trwania filmu. Powierzając usługi specjalistom oszczędzamy czas i pieniądze - nie musimy kupować specjalistycznych urządzeń, by przegrać kilka kaset z domowymi filmami.

Co można zrobić ze starymi kasetami VHS

Jeśli uda nam się już przegrać kasety VHS możemy zastanowić się, czy nadają się wyłącznie do wyrzucenia, czy jesteśmy w stanie znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Istnieje oczywiście szansa, że powrócą do łask podobnie jak płyty winylowe, jednak tego nigdy nie można być pewnym. Jeśli nie należymy do sentymentalnych osób i chcielibyśmy zrobić dobry użytek z kaset, możemy wypróbować któreś z poniższych propozycji.

półki vhs

stojak vhs

stolik vhs

krzesło vhs

stolik vhs

Kasety VHS mogą mieć jednak prawdziwą wartość. Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o domowe nagrania, ale o kasety z filmami, koncertami i innymi wydarzeniami, które są trudno dostępne na innych formatach. W ubiegłym roku strona loveantiques.com opublikowała listę 25 najbardziej pożądanych kaset VHS, które osiągały cenę nawet ponad tysiąca funtów! W Polsce dużą popularnością cieszą się archiwalne koncerty oraz filmowe klasyki. Jakie? Warto sprawdzić na kilku stronach zrzeszających amatorów kaset zanim przystąpimy do tworzenia z nich stolika lub półki na książki.

Kasety VHS w nowej odsłonie

Pomimo tego, że nie spodziewamy się powrotu starych kaset VHS, materiał zapisany na nośniku warto skopiować na płytę DVD, by nie został on na zawsze utracony. Przegrywanie lepiej pozostawić specjalistom, a zwrócone kasety VHS wykorzystać na budowę oryginalnego mebla lub ozdoby do domu. W końcu kto z naszych znajomych może poszczycić się stojakiem na parasole z kaset VHS? Czy macie własne pomysły na wykorzystanie starych kaset VHS? Która z propozycji najbardziej przypadła wam do gustu?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.