Porady

Czas na idealne selfie
Na dzień dzisiejszy praktycznie każdy z nas w pewien sposób żyje w sieci. Pojawiają się coraz nowsze portale społecznościowe, które przyciągają nowych użytkowników. Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest czy popularny wśród nastolatków Ask.fm łączy jedna zasadnicza rzecz - zdjęcia. Robienie selfie stało się modne już kilka lat temu, dzięki gwiazdom, które rozpropagowały ten trend. Czy wiecie jak robić idealne selfie? Co to w ogóle jest idealne selfie?

Idealne selfie

Można powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak idealne selfie, istnieje za to recepta na selfie, które zabłyśnie w sieci. Jak to się dzieje, że niektórzy z nas mają setki lajków pod każdym zdjęciem, a niektórzy z nas tylko kilka lub kilkanaście? Nie powiem, znaczny wpływ ma na to nasz wiek i przynależność społeczna, jednak co jeśli nasi koledzy lub koleżanki należą do osób obsypywanych setkami komentarzy, kiedy nasz profil świeci pustką?

Dzisiejszy świat

Każdy popularny portal społecznościowy wymaga od nas umieszczenia zdjęcia profilowego, awatara lub innej fotografii, dzięki której stanie się jasne, do kogo należy dany profil. Od tego najczęściej się zaczyna. Później okazuje się, że z każdej wycieczki, wydarzenia wypadałoby wrzucić fotę, żeby pochwalić się znajomym. W sumie nie jest to złe, dopóki podnosi nasze samopoczucie i jest dobrą zabawą, w końcu nie jesteśmy w stanie widywać się z wszystkimi znajomymi na żywo.

Dane mówią same za siebie

Z kolejnych badań jasno wynika, że 1/5 osób robi zdjęcia po to, by umieścić je na Facebooku lub innym portalu, a 10% użytkowników umieszcza swoje zdjęcia od razu po ich zrobieniu! Wielu z nas spędza masę czasu na portalach wrzucając swoje słitfocie, ponieważ jest to tak naturalne jak oddychanie. Żyjemy w takich czasach, w których mówi się, że jeśli nie ma kogoś w sieci, to po prostu nie istnieje. Ten trend nie dotyczy wyłącznie firm i znanych marek walczących o swoich konsumentów, ale również nas, tradycyjnych użytkowników sieci, którzy chcą zabłysnąć przed znajomymi i pokazać się im z jak najlepszej strony. Należy pamiętać, że słitfocie mogą stwarzać pewne niebezpieczeństwo, pomimo tego, że portale nie posiadają antylajków, ich brak może poskutkować podobnie - obniżając naszą samoocenę i niszcząc dobry nastrój. Dlatego przygotowaliśmy dla was krótki poradnik o tym, jak robić selfie na portale społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram.

Przejdźmy do rzeczy, czyli jak robić selfie?

1. Idealne ustawienie
Najważniejsze jest ułożenie naszej twarzy. Warto przyjrzeć się innym zdjęciom, które mają dużo lajków i podpatrzeć selfie celebrytów, którzy mają w tym wprawę. Przede wszystkim powinniśmy patrzeć w obiektyw, nie uciekać wzrokiem na bok. Zdjęcia zrobione z profilu lub en face nie wyglądają dobrze jako selfie. Można również zauważyć, że wiele selfie jest robiona lekko z góry, gdyż takie ułożenie aparatu powiększa nasze oczy.

Jest to dobry moment na przypomnienie tego, o czym wiedzą wszyscy, czyli jak wygląda "idealna" twarz, do której dążymy robiąc sobie idealne selfie: duże oczy, szerokie usta, mały nos, kształtna twarz i puszyste włosy.

Jeśli nasz wygląd nie zgadza się z aktualnym kanonem piękna nie ma się czym przejmować. Za kilkaset lat z całą pewnością się zmieni, choć może Facebook nie będzie już funkcjonował. Z drugiej strony naturę można poprawiać nawet bez używania Photoshopa. Wiecie jak?

Żeby mieć większe oczy zróbmy zdziwioną minę i ustawmy aparat nad głową. Aby zmniejszyć nos należy ustawić głowę odpowiednio bokiem. Nos nie powinien wychodzić za linię naszego policzka. Z ust zawsze można zrobić dziubek, choć wyszedł już z mody i jest raczej wyśmiewany. Warto spróbować odpowiedniego makijażu lub specjalnych kosmetyków, które uwydatniają usta. Włosy należy odpowiednio nastroszyć, przeczesać dłonią lub upiększyć modnym dodatkiem, który nada im oryginalnego looku.

2. Dobre oświetlenie
Selfie najczęściej wykonujemy smartfonem, jednak należy pamiętać o tym, że telefony często posiadają wbudowany flesh, który zepsuje selfie. Twarz podświetlona flashem będzie wyglądała upiornie, wszystkie zmarszczki lub niedoskonałości będą dobrze widoczne. Najlepiej znaleźć naturalne światło lub ustawić sztuczne oświetlenie, które nie pada bezpośrednio na naszą twarz. Zawsze jeśli fotografujemy coś z bliskiej odległości powinniśmy zrezygnować z flasha.

3. Tło ma znaczenie
Należy pamiętać o tym, że robiąc selfie nie tylko fotografujemy siebie, ale również to, co znajduje się za nami. Należy zwrócić uwagę na gwiazdy drugiego planu, które z dobrego selfie mogą skutecznie zrobić śmieszne zdjęcie idealne na demotywatory. W sieci można znaleźć setki nieudanych zdjęć, na których w tle widać brudne ubrania, bałagan czy dziwne, niezidentyfikowane obiekty. Mówiąc o tle, warto nadmienić o tym, że nie zawsze robienie selfie jest w dobrym guście. Rozpowszechniająca się moda na selfie sprawiła, że niektórzy z nas robią sobie zdjęcia na pogrzebach, z płonącym domem w tle lub w czasie różnych katastrof prezentując swój olśniewający uśmiech. Selfie selfim, ale wszystko powinno pozostać w dobrym tonie.

4. Nie zanudzaj
Robienie po raz setny tej samej miny, tej samej pozy niczego nie wnosi. Wiadomo, najlepsi przyjaciele zalajkują wszystko, ale takie zdjęcie nie będzie raczej ani odkrywcze ani szczególnie popularne. Robiąc sobie selfie staraj się pokazać coś ciekawego, jeśli jesteś na koncercie zadbaj o fajne tło, być może złapiesz za plecami gwiazdę, która występuje na scenie? Przy okazji selfie możesz pochwalić się nowym tatuażem, okularami czy fryzurą. Staraj się wyglądać jednocześnie naturalnie jak i pięknie, selfie nie powinno być szczególnie pozowane, w założeniu ma być to szybkie zdjęcie, na ogół robione "z ręki".

5. Pomóż sobie w potrzebie
Nie zawsze wszystko wychodzi tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlatego najlepiej pomóc sobie różnymi aplikacjami dostępnymi na Android'a czy iOS'a, które upiększają zdjęcia. Można bawić się filtrami, poprawiać kolorystykę zdjęcia, dodawać różne efekty, jednak należy uważać, aby nie przesadzić. Czasami ukrycie jednej niedoskonałości kończy się tym, że zdjęcie wygląda gorzej niż na początku. Tutaj musicie kierować się osobistym wyczuciem.

Selfie to nie zawsze selfie

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że niektóre selfie wcale nie powinny być nazywane selfie? W Internecie, głównie na angielskojęzycznych portalach powstała już cała odmiana słowa selfie, wiecie o czym mowa?

BODIE - odmiana selfie, ale bez twarzy. Nieważne jaką część ciała sfotografujecie, ważne żeby należała do was i wyglądała naturalnie. Jak można się domyślić niektóre części ciała kobiecego znacznie podniosą ilość lajków, jednak róbmy wszystko z rozsądkiem, by nie skończyć ze złośliwymi komentarzami i usuwaniem konta z Instagrama.

PETSIE - zdjęcie selfie zrobione ze zwierzakiem. Czy będzie to nasz pies, kot czy chomik pamiętajmy, że staje się on równie ważny, co my! Jeśli uda nam się obojgu wyglądać pięknie i słodko zdobędziemy naprawdę wiele, wiele lajków.

FRIENDSIE - nadchodzi nowa fala selfie, które robi się wraz z przyjaciółmi lub najbliższymi osobami. Wszyscy, którzy uznają selfie za nieco egoistyczne lub nudne, mogą wciągnąć w trend robienia zdjęć również swoich przyjaciół i znajomych. Jeśli w zdecydowanej części nasze zdjęcia to czyste selfie, na friendsie możemy celowo wysunąć przyjaciela na pierwszy plan, oddać mu trochę więcej kadru.

Czas na zdjęcia

Często słyszy się wiele krytycznych opinii na temat osób, które robią sobie selfie, jednak popatrzmy z drugiej strony, żyjąc w dzisiejszym świecie i podążając choć w jakimś stopniu za modą, nie jesteśmy w stanie przed tym wszystkim uciec. Nawet jeśli nie robimy nałogowo zdjęć, powinniśmy wiedzieć, jak zrobić dobre selfie, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy o wykonaniu wszystkich 5 kroków, ponieważ wystarczy pominąć jeden z nich, a efekt zdjęcia będzie po prostu marny. Może selfie z naszym psem albo najlepszą przyjaciółką? Macie swoje ulubione sposoby na robienie selfie?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.