Porady

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?
Czytamy kolejne poradniki, które radzą nam co robić, aby nasze zdjęcia wychodziły wyraźne i ostre niczym brzytwa. Czy jednak zdjęcie nieostre może być dobre? Zobaczcie co dzieje się, gdy przestajemy myśleć szablonowo i zaczynamy eksperymentować.

Pomysł na nieostre zdjęcie może być strzałem w dziesiątkę wtedy, gdy wiemy jak wykorzystać powstałe rozmycie. Jeśli rzeczywiście każde wykonywane przez nas zdjęcie wychodzi zamazane, mamy problem z ustawieniem aparatu lub jest on po prostu zepsuty. Jeśli jednak chcecie poeksperymentować i nadać swoim fotografiom wyjątkowego wyrazu, nieco abstrakcji, ruchu, tajemniczości - to tego rodzaju efekt będzie do tego idealny.

Kiedy robić nieostre ujęcia?

Tak naprawdę nie można oddzielić kreską tematów, które powinny być wykonywane zawsze wyraźnie, z uchwyceniem wszystkich szczegółów od tych, które powinny być zawsze rozmyte. Nieostre zdjęcia bardzo dobrze wyrażają ekspresję, ruch, dlatego można je stosować do fotografii sportowej, w której głównym celem jest pokazanie dynamiki i ruchu. Z drugiej strony jeśli chcemy stworzyć rzetelny fotoreportaż, musimy zrezygnować z rozmytych zdjęć.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Nieostre fotografie nadają się wspaniale do wyrażania ludzkich uczuć i emocji. Nieostry portret, postać poruszona w tańcu daje wrażenie ulotności, niekiedy nawet szaleństwa.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Można w ten sposób wyrazić całą gamę uczuć, które niekiedy są trudne do uchwycenia na tradycyjnej fotografii. Niekiedy wystarcza samo uchwycenie nostalgii, którą daje rozmyte zdjęcie. Warto zwrócić uwagę na kolory, które przy braku ostrości odgrywają jeszcze większą rolę, budując mroczny lub magiczny klimat.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Rozmazane zdjęcia krajobrazu lub architektury? Czemu nie! Setki razy widzieliśmy zdjęcie danego mostu, lasu czy wzgórza, jednak jak do tej pory nie udało nam się zbudować odpowiedniej atmosfery wokół kadru? Rozmycie całego ujęcia może być odpowiedzią na nasz problem. Warto pamiętać o tym, że rozmyte zdjęcia mogą posłużyć jako tło na bloga oraz innych celów, gdzie nadrzędne rzeczy np. tekst mogą być na nie nałożone.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Może się wydawać, że tylko amatorzy lub osoby gustujące w niecodziennych fotografiach wykonują tego rodzaju eksperymenty. Czy tak jest na pewno? Znani fotografowie również używają techniki rozmycia na zdjęciu, aby nadać fotografiom więcej ekspresji. Nie wierzycie? Zobaczcie na poniższą fotografię Grega Kadela.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Jak ustawić aparat?

Wiemy już jakie efekty możemy uzyskać na zdjęciu, nie wiemy jednak do końca jak ustawić aparat fotograficzny, aby ujął wszystko tak, jak tego oczekujemy. Najważniejszym parametrem podczas tworzenia rozmytych zdjęć jest czas otwarcia migawki, który możemy ustawiać zarówno w trybie M jak i S. Wykonywanie rozmytych zdjęć za pomocą standardowej cyfrówki będzie polegało raczej na większej przypadkowości. Jeśli nie dysponujecie profesjonalnym sprzętem, najlepiej nastawić aparat na tryb "sport" i przetestować efekty zmieniające się zależnie od sceny.

Jeśli chcemy zamrozić obiekt na zdjęciu, zachowując maksymalną ostrość, powinniśmy skrócić czas otwarcia migawki. Odpowiedź na to, jak stworzyć rozmyte zdjęcie nasuwa się sama - manipulujemy czasem otwarcia migawki i przedłużamy go zależnie od naszej wizji. Zdjęcie możemy urozmaicać, wykorzystując na nim zarówno obiekty statyczne jak i dynamiczne. Jeśli jednak zależy nam na zupełnej abstrakcji, nie musimy obawiać się całkowitego rozmycia.

Aby zdjęcie wyszło rozmyte, nie trzeba koniecznie czekać na poruszające się obiekty - możemy poruszać aparatem, by uzyskać rozmyte, efektowne zdjęcie. W sieci nietrudno znaleźć ciekawe zdjęcia wyglądające jakby świat kręcił się dosłownie w kółko. Do tego rodzaju efektów nie potrzeba wcale specjalistycznych obiektywów, czasami wystarczy dobry pomysł i wykonanie.

Nieostre zdjęcia to nie tylko ruch i ekspresja. Rozmywając niektóre obiekty na scenie sprawimy, że inne staną się ważniejsze, nawet jeśli nie znajdują się na pierwszym planie.

Czy nieostre zdjęcie może być dobre?

Nieostre zdjęcia mogą być lepsze od ostrych zdjęć

Nieostre, rozmazane zdjęcia mogą być o wiele lepsze od idealnie wyraźnych ujęć, zależnie od koncepcji fotografa. Jeśli rozmycie to czysty przypadek, nie można raczej liczyć na to, że zdjęcie uznamy za udane. Od każdej reguły są wyjątki, ale jak w każdej fotografii najważniejszy jest pomysł na zdjęcie. W zależności od tego, czy zależy nam na uchwyceniu ruchu, pokazaniu ekspresji czy rozmyciu statycznych obiektów, powinniśmy manipulować ustawieniami czasu otwarcia migawki oraz mechanicznym poruszeniem aparatu. Efekty naprawdę mogą zaskoczyć.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.