Porady

Czym jest astrofotografia?
Jeżeli ktoś już zarazi się bakcylem fotografii, to zaczyna sięgać po rozmaite tematy. Portret, pejzaż, fotografia reportażowa, artystyczna, sportowa. Cały czas się uczymy, wymieniamy nasz sprzęt, oglądamy i wywołujemy zdjęcia. W  końcu zaczynamy myśleć o unikatowych, trudnych, ale klimatycznych fotografiach wykonywanych nocą. Z nocnych ujęć miast i wsi często sięgamy do… gwiazd. Astrofotografia jest właśnie taką nietypową dziedziną fotografii. Zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Astrofotografia kiedyś

Amatorskie obserwowanie nieba zmieniało się wraz z unowocześnianiem sprzętu do obserwacji. Prawdziwy skok nastąpił jednak wraz z rozwojem cyfrowych aparatów, kamer i komputerów do obróbki zdjęć nocnego nieba. Jeszcze 20-30 lat temu osoby, które obserwowały niebo korzystały z map i atlasów wyłącznie w formie papierowej. Rzeczy te nie były powszechnie dostępne. Trudno było także pozyskać dobrej jakości sprzęt optyczny i fotograficzny. Byli i tacy, którzy budowali własnoręcznie teleskopy od podstaw, albo wykorzystywali funkcjonujący na rynku sprzęt w postaci obiektywów lustrzanych. Jednym z pierwszych fotografów nieba był John William Draper. Już w 1840 roku wykonał zdjęcie Księżyca! Za to jego syn Henry w 1880 roku sfotografował układ pozasłoneczny, tzw. Wielką Mgławicę w Orionie. Obecnie technologia fotografii cyfrowej wyparła zdjęcia nieba wykonywane bardzo powszechnie przez fotografów amatorów w XX wieku. Aparaty do zdjęć nieba charakteryzują się matrycą cyfrową CCD ze zwiększoną czułością. Kiedy przeglądniemy kilka stron w Internecie na temat astrofotografii wydawać by się mogło, że jest to dziedzina fotografii profesjonalnej, do której potrzeba ogromnej wiedzy, przygotowania teoretycznego i bardzo drogiego sprzętu, ale nie jest to prawdą. Prawdą jest natomiast, że astrofotografami amatorami możemy stać się tylko dzięki zaangażowaniu i - mówią specjaliści - „godzinami poświęconymi na wykonywanie zdjęć”. Ciekawe zdjęcie nieba nocą można bowiem uzyskiwać już z wykorzystaniem amatorskich lustrzanek i bezlusterkowców, czy zaawansowanych aparatów kompaktowych.

źródło: Pixabay

Astrofotografia - niebo nocą

Astrofotograf zajmuje się wykonywaniem nocnych zdjęć sfery niebieskiej i wszystkich występujących na niebie obiektów. Fotografowie wykonują zdjęcia planetom, gwiazdom, galaktykom i mgławicom. Astrofotografia stała się wręcz nauką pomocniczą dla badaczy nieboskłonu, gdyż wspomaga często obserwatorów nieba dokładnymi zdjęciami, które są słabo widoczne dla niewielkich teleskopów! Astrofotografią będzie więc zdjęcie odległej galaktyki oraz widok księżyca wraz elementami krajobrazu miejskiego lub wiejskiego. To pojęcie bardzo szerokie - mieszczą się w niej różne rodzaje zdjęć i działalności fotograficznej. Należy pamiętać, że astrofotografia to de facto fotografia obiektów w ruchu, ponieważ ruch obrotowy Ziemi powoduje, że obiekty na niebie przesuwają się po firmamencie względem osoby fotografującej.

źródło: Wikipedia

Jak astrofotograf wykonuje zdjęcia?

Z pewnością ważny jest sprzęt, ale o tym za moment. Astrofotografia powstaje w oparciu o zastosowanie długiego czasu ekspozycji, co umożliwia zapisanie na kliszy czy matrycy cyfrowej wszystkich „fotonów” docierających do fotografa z określonego obszaru nieba. Czasami trwa to nawet kilka godzin. Dlatego niektórzy sądzą, że astrofotografowie mają anielską cierpliwość. W wydaniu profesjonalnym aparat astrofotografa połączony jest z teleskopem i musi być dokładnie zamontowany z wykorzystaniem profesjonalnego statywu. Są też i tacy, którzy wykonują zdjęcia nieboskłonu z wykorzystaniem fotografii otworkowej, która daje niesamowite efekty, a opiera się na dość prymitywnej technice! Najważniejsze jest stabilne podłoże, czyli porządny, mocny statyw.  Kolejna sprawą jest czas naświetlania. Dlaczego? Aby wykonać piękne i technicznie poprawne zdjęcia  z gwiazdami należy użyć długiego czasu naświetlania. Zbyt długi czas spowoduje rozmycie się świateł  fotografowanych gwiazd. Trzeba pamiętać, że po 30 sekundach ruch obrotowy Ziemi sprawia, iż gwiazdy w naszej fotografii stają się rozmyte. Powinniśmy przetestować metodą prób i błędów różne ustawienia opcji „odszumiania”, które dostępne są w naszym aparacie. Niektórzy wykorzystują też sprzęt fotograficzny połączony z precyzyjnym napędem zegarowym. Zdjęcia nieba czasami wykonuje się godzinami, dlatego warto mieć ze sobą ciepłe ubranie, termos z ciepłą herbatą i dodatkowe oprzyrządowanie – czytaj poniżej.

źródło: Pixabay

Sprzęt do astrofotografii

Jeśli chcemy wykonać zdjęcie nieba pełnego gwiazd będziemy potrzebować obiektyw szerokokątny. Do wykonania zdjęć w dużym zbliżeniu potrzebny jest bardziej profesjonalny sprzęt. Oto co powinniśmy zabrać ze sobą do fotografowania nieba:

 1. Aparat cyfrowy  wyposażony w manualną kontrolę ekspozycji oraz możliwość otwarcia migawki na dłużej, a najlepiej aparat lustrzanka z czułościami powyżej 3200 ISO i koniecznie z możliwością wymiany obiektywów.
 2. Obiektyw szerokokątny - np. 14 mm, ale może być też inny. Na przykład do obserwacji i dokumentowania określonych gwiazd oraz ciał niebieskich, czy zjawisk atmosferycznych powinno być szkło o ogniskowej 200-300 mm lub więcej.
 3. Statyw stabilny i wygodny do transportowania oraz przenoszenia
 4. Można stosować także statyw paralaktyczny - czyli podążający za przesuwającymi się gwiazdami. Fotografowie - miłośnicy gwiazdozbiorów często wykorzystują też teleskopy. Dzięki fotografowaniu z wykorzystaniem teleskopu uzyskuje się większą skalę i rozdzielczość. Pozwala to na wykonywanie zdjęć takim obiektom, jak: mgławice, galaktyki i planety.
 5. Wężyk spustowy lub wyzwalacz – bardzo przydatny, gdyż zwykle wykonujemy zdjęcie z długą ekspozycją i musimy wyeliminować każdy, najdrobniejszy ruch.
 6. Akumulatory lub baterie zapasowe - czasami zdjęcia wykonuje się kilka godzin, przy długiej i wielokrotnej ekspozycji, więc baterie lub akumulatory zapasowe są wręcz konieczne!
 7. Dodatkowe karty pamięci – obowiązkowo!

źródło: Pixabay

Reguły astrofotografii

Oto kilka reguł i podpowiedzi, które mogą nam pomóc w wykonywaniu nocnych zdjęć nieboskłonu:

 • Fotografuj przy dobrej pogodzie (bezchmurne niebo lub bardzo mała ilość chmur)
 • Nie rób zdjęć tuż po zachodzie słońca, poczekaj, aż będzie zupełnie ciemno
 • W dużych miastach, które same w sobie emanują nocą sporo światła jest jeszcze problem zanieczyszczonego powietrza. Dlatego powinieneś wyjechać na wieś, gdzie smog i światła wielkich miast nie przesłonią Ci nieba.
 • Fotografia nocna wymaga długiego czasu naświetlania i wysokiej jakości czułości ISO.
 • Używaj wężyka spustowego, który wyeliminuje najdrobniej ruch ręki podczas naciskania migawki
 • Potrzebujemy statywu - jest to podstawowe akcesorium do astrozdjęć.
 • Współczesna astrofotografia jest bardzo wspierana przez graficzne programy do obróbki fotografii. Warto więc zapoznać się z tutorialami dotyczącymi obróbki zdjęć nocnych.
 • Technika ETTR (Expousure To The Right) – daje możliwości wykonywania zdjęcia nawet w wielkim mieście. ETTR zdjęcie naświetla się tak, aby było one prześwietlone, ale nie przepalone. Później dokonuje się edycji w programie graficznym poprzez zmianę w historiogramie zdjęcia (przesunięcie kursora jak najbardziej w prawo – stąd nazwa techniki. Historiogram nie może jednak dotykać prawej strony krawędzi).Ostateczny wygląd zdjęcie otrzymuje podczas dalszej części obróbki. Prześwietlenie zdjęcia daje najkorzystniejszy stosunek sygnału do szumu. Obrabiane zdjęcia powinny mieć rozszerzenie RAW. Warto też wykonywać zdjęcie na matrycy o czułości 100 ISO, gdyż dla tej wartości rozpiętość tonalna matrycy jest największa i w światłach zapisuje się najwięcej informacji.
 • „Zasada 600” – skracamy czas naświetlania ale podnosimy czułość ISO. Zasada ta dotyczy zastosowania najdłuższego możliwego czasu, tak by nie dokonało się rozmycie gwiazd podczas wykonywania zdjęcia. Dzielimy 600 przez ogniskową obiektywu i otrzymujemy maksymalny czas, który nie spowoduje rozmycia gwiazd na fotografii ale poprawnie je „zamrozi”.
 • Na obiektywie ustawiamy manualnie ostrość na nieskończoność, da nam to lepszy efekt.
 • Kwestia przysłony - im większy otwór przysłony, tym więcej światła, mniejsza ekspozycja, ale mała głębia ostrości! Efekt będzie taki, że gwiazdy będą nieostre i zdjęcie bez szczegółów. Zdjęcia powinny być wykonywane od przysłony f/4 w górę.
 • Czułość  - im większa, tym więcej wpadnie światła. Nie wolno jednak przesadzić, by nie pojawiły się na zdjęciu niepotrzebne szumy. Nie przesadzajmy też z ISO, nie ustawiajmy więcej niż 1600, ale jest to w zasadzie uzależnione od czułości matrycy. Bardzo ważne jest, aby włączać dostępny mechanizm redukcji szumów przy długich czasach naświetlania. Działa to w oparciu o mechanizm “ciemnej klatki”.
 • Minimalny czas naświetlania to ok. 20 minut. Możemy oczywiście rozpocząć swoje eksperymenty od 30 sekund. Przy czasie dłuższym konieczny będzie wężyk spustowy! Jeśli chcemy wykonać efektowne zdjęcia gwiazd w ruchu, to  nie przejmujemy się regułą 600, tylko róbmy zdjęcie w jak najdłuższym czasie ekspozycji, nawet kilka godzin. Przemieszczające się  po niebie gwiazdy zostaną naświetlone na zdjęciu w postaci wycinków okręgu – dłuższych im dłuższy czas naświetlania.

źródło: Pixabay

W sieci znaleźć można wiele stron dotyczących mniej lub bardziej profesjonalnej astrofotografii. Zamieszczane są tam filmy instruktażowe, blogi amatorów i profesjonalistów, pasjonatów zdjęć i nieba nocą wraz z ich pracami! Polecamy film na Youtube dotyczący astrofotografii, nagranie z warsztatów na temat fotografowania nieba nocą poprowadzone przez Michała Klimaszewskiego oraz stronę z popularnym konkursem astrofotograficznym na świecie, na której możemy się zapoznać ze zwycięskimi fotografiami. Ciekawą bazą astrofotografii w Polsce jest galeria na stronie astroexpo.pl. Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie zdjęć nieba i obiektów znajdujących się na nim, to nie zapomnij o ich wywołaniu! Z pewnością wykonane przez Ciebie zdjęcia wzbudzą sporą sensację wśród bliższych i dalszych znajomych. Pamiętaj, że fotografia mody, portrety, pejzaże, czy zdjęcia reportażowe już się trochę ”opatrzyły”. Warto więc sięgnąć po nowego i niezwykle pięknego modela jakim jest rozgwieżdżone niebo! Szczególnie polecamy fotografie w sierpniu, kiedy nad naszymi głowami, przy dobrej pogodzie spotkać można piękne perseidy…. o takie…..

źródło: PixabayPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.