Porady

Darmowe programy do obróbki zdjęć
Adobe Photoshop jest bogiem dzisiejszej fotografii i niewiele wskazuje, żeby to się zmieniło w najbliższych latach. Dzięki niemu możesz praktycznie wszystko: chcesz być szczupłą blondynką z niebieskimi oczami? – załatwione, bogatym biznesmenem opalającym się na plażach Grecji? - nic prostszego. Co, gdy zależy nam „jedynie” na poprawie kolorów lub odpowiednim wykadrowaniu zdjęć z wakacji, bez wydawania kilku tysięcy na profesjonalny program do obróbki? Warto się zastanowić, czy każdy z nas potrzebuje zaginania rzeczywistości narzędziem dla zawodowców. W tym celu przygotowałam artykuł, który powinien pomóc znaleźć darmową i funkcjonalną alternatywę.

Gimp

Kultowym programem do obróbki zdjęć, który konkuruje z Photoshopem jest Gimp. Aktualna wersja 2.8.10 nie różni się znacznie funkcjonalnością od niższych wersji, ale co najważniejsze jest wciąż darmowa. Liczba pobrań oscylująca w granicach 5.000.000 w słynnym serwisie z programami mówi sama za siebie. Gimp, podobnie jak Photoshop, został wyposażony w szereg narzędzi, które z powodzeniem możemy wykorzystać do zaawansowanej obróbki. O narzędziach mogłabym rozpisywać się bardzo długo, jednak co istotne - Gimp pomoże nam poprawić zdjęcia nawet wtedy, jeśli nie należymy do zaszczytnego grona grafików komputerowych. Ważną cechą tego programu jest to, że można go rozbudowywać liczącą już setki bazą dodatków i skryptów. Pracujemy oczywiście na warstwach, możemy nakładać efekty na zdjęcia oraz zapisywać pliki w wielu popularnych formatach (jpg, bmp, png i wiele innych).

PaintNET

Drugim programem, który mogłabym polecić ze względu na łatwość obsługi (dzięki intuicyjnemu interfrejsowi) jest Paint NET. Program bardziej pełni rolę zamiennika popularnego programu do obróbki zdjęć dostępnego w systemie, ale nawet profesjonaliści znajdą w nim coś dla siebie. Jednak zakładając, że nimi nie jesteśmy, w Paint NET bez większych problemów poprawimy zbyt ciemne lub zbyt jasne zdjęcia, nadamy efekty specjalne, nadal pracując na poziomie warstw. Co ciekawe, program został stworzony przez grupę studentów Washington State University i rozwija cały czas swoją społeczność, zapewniając, że są otwarci na wszelkie zmiany i uwagi.

PhotoPlus Starter Edition

PhotoPlus Starter Edition jest co prawda starszą wersją programu PhotoPlus służącego do obróbki grafiki rastrowej (naszych zdjęć), jednak co nas interesuje - bezpłatną. Program udostępnia całą gamę popularnych narzędzi pomocnych w retuszu zdjęć - na przykład usuwaniu efektu czerwonych oczu, który pojawia się, zwłaszcza wśród ludzi niebieskookich. Zapisanie zdjęć jako jpg, gif, png również nie stanowi problemu. Co ciekawe, z poziomu programu możemy również skanować i pobierać obrazy z aparatu cyfrowego, co powinno być dla nas sporym ułatwieniem.

Pixia

Jak podaje strona - posiadający wielu wiernych zwolenników - program Pixia 6.0k - umożliwia obróbkę zdjęć dzięki dużej liczbie narzędzi edycyjnych - np. maska, warstw itd. Program na pewno pozwala uzyskać oryginalne efekty, obsługując jednocześnie wiele najpopularniejszych formatów. Co prawda posiada dość nietypowy interfrejs, ale czego nie robi się dla poprawy naszych ukochanych fotografii? Możliwości programu Pixia możemy rozbudować poprzez zainstalowanie plug-inów. Jednak do standardowej obróbki nie będą one niezbędne.

PIXLR

Jeśli zależy nam na obróbce zdjęć online, możemy skorzystać z najbardziej popularnego serwisu o nazwie Pixlr. Zapewnia on wygodę korzystania z programu graficznego bez koniecznej instalacji na komputerze. Jest to opcja dla osób, które korzystają na co dzień z Internetu, również w celu poprawy swoich fotografii. Program oferuje nam, podobnie jak stacjonarne programy, znane narzędzia do obróbki - działa jednak w naszych przeglądarkach. Możemy zarówno retuszować wykonane już zdjęcia, jak tworzyć zupełnie nowe prace. Program jest również dostępny w wersji PC na Windows-a i Mac-a.

Picasa

Ostatnim programem o którym wspomnę, pomimo tego, że nie jest programem czysto do obróbki zdjęć jest Picasa. Bardzo popularny w katalogowaniu zdjęć, znany zapewne przez wielu użytkowników, jest również łatwym w obsłudze edytorem. Możemy dzięki niemu uporządkować bibliotekę zdjęć wakacyjnych, jak również poprawić jej wygląd. Wśród narzędzi do edycji znajdziemy podstawowe opcje do poprawy jasności, kontrastu czy ostrości. Dzięki Picasa możemy również łatwo udostępnić zdjęcia naszym znajomym poprzez album Picasa Web Albums, który jest powiązany z popularną usługą Google+.

Jak zatem widać, nie ugrzęźliśmy wyłącznie w gąszczu płatnych programów graficznych, możemy również przebierać wśród programów darmowych, których baza powiększa się z każdym rokiem, jak nie miesiącem. Cóż mogę poradzić? Gimp jest mi znany od bardzo dawna, wciąż króluje na pierwszych miejscach jako darmowy program do obróbki zdjęć. Jeśli szukamy programu, z którym zostaniemy na długo - wybór jest oczywisty. Jednak jeśli nie mamy przerostu ambicji, prowadzącego do wielogodzinnej pracy nad fotografiami - spróbujmy również innych, często łatwiejszych w obsłudze programów, o których wspominam wyżej. W końcu poprawa wakacyjnych zdjęć powinna być prosta - jasność, kontrast, balans kolorów i ewentualnie kadrowanie. Jeśli zamiast Morza Bałtyckiego chcemy mieć w tle Morze Czerwone - zobaczmy je na żywo, bez obróbki.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.