Porady

Dobre selfie w kilku krokach…
„Selfie” jest skrótowcem  oznaczającym wykonanie sobie samemu zdjęcia. Taka subtelna zmiana miejsc, bo fotograf staje w roli fotografowanego! “Selfie” było najpopularniejszym słowem roku 2012 (według magazynu Time). Oxford English Dictionary włączył je do swojego słownika online i ogłosił „słowem roku 2013”. Gdyby przeprowadzić badania jaki odsetek wrzucanych do mediów społecznościowych fotek to selfie okazałoby się, że wynik może być zaskakujący! Selfie robią celebryci i zwykli zjadacze chleba. Selfie króluje na Instagramie, Facebooku czy Snapchacie. Wykonywanie samemu sobie zdjęcia wydaje się czynnością niezwykle prostą, gdyż, jak obserwujemy  jest to jedna z najbardziej popularnych czynności na całym świecie! Jednak wrzucane do Internetu zdjęcia pozostawiają często wiele do życzenia… Jak zrobić dobre selfie? … podpowiadamy w kilku krokach.

źródło: Pixabay

Selfie 100 lat temu?

Tak. Jeśli potraktujemy selfie jako rodzaj fotografii, która jest autoportretem i zwykle za pomocą aparatu trzymanego w dłoniach osoby fotografującej, to istnieje kilka ponad stuletnich fotografii, które możemy uznać za pierwsze selfie na świecie!

1. W kontekście pierwszego człowieka fotografującego samego siebie podaje się nazwisko Roberta Corneliusa. Zdjęcie wykonane przez niego w 1839 roku powstawało przez całą minutę! Fotografujący i zarazem fotografowany sam miał odkrywać i zakrywać obiektyw.

źródło: Wikipedia

2. Drugim zdjęciem jest tzw. “Autoportret topielca” – zdjęcie z 1840 roku! Wykonał je pionier francuskiej fotografii Hipolit Bayard. Bayard jest uważany za pioniera światowej fotografii. Prowadził swoje własne badania nad wynalezieniem fotografii. Niestety wynalazca spóźnił się względem Luisa Dauguerra. Opracował jednak inną technikę od dagerotypii, pozwalającą na otrzymywanie negatywu na papierze oraz na otrzymywanie pozytywu od razu na papierze, bez konieczności opracowywania negatywu! Bayard przeszedł do historii fotografii jako twórca pierwszego selfie. Zdjęcie nazwał „Autoportret topielca”. Wykonał je sam sobie jako topielcowi. Był to jego bunt w związku z tym, że jego wynalazek fotograficzny nie został należycie doceniony.

źródło: Wikipedia

3. Nowością na rynku stał się aparat Kodaka z serii Brownie, który pojawił się w 1900 roku. Z wykorzystaniem Brownie swój autoportret wykonała 13 letnia wówczas Wielka Księżna Rosyjska Anastazja Nikołajewna, a działo się to w 1914 roku. Jak mówią krążące na ten temat historie… zdjęcie po wywołaniu wysłała pocztą do przyjaciela!

źródło: Wikipedia

Jeśli chodzi o czasy bardziej nam współczesne, to pierwsze „selfie” pojawiło się na australijskim forum internetowym ABC Online 13 września 2002 roku. Jeden z uczestników forum zamieścił zdjęcie własnej twarz wraz z komentarzem. Selfie zaczęły się pojawiać coraz powszechniej na MySpace, a w dobie Facebooka stały się właściwie modą granicząca z szaleństwem. Jak podają zainteresowani, niektórzy „selferzy” marząc o wykonaniu unikatowego selfie skłonni są do tak ogromnego ryzyka, że już ok. 130 osób straciło życie!

źródło: Pixabay

Tradycyjne selfie

Pod terminem „tradycyjne selfie” możemy rozumieć zdjęcie przedstawiające samą osobę fotografowaną lub jej odbicie w lustrze. Pojemność tego terminu jednak ulega ciągłym zmianom, gdyż słowem selfie nazywamy także zdjęcie grupy osób, z których jedna wykonuje fotografię. Selfie nieodłącznie związane są z mediami społecznościowymi i rozwojem telefonów komórkowych. Początkowo moda na selfie szerzyła się wśród nastolatków, jednak obecnie dotyczy ona właściwie wszystkich użytkowników telefonów. Chętnie sięgają po nie koronowane głowy i celebryci. Firma Samsung opublikowała badania, z których wynika, że 30 % selfie wykonują osoby w wieku od 18 do 24 roku życia.

źródło: Pixabay

5 kroków do dobrego selfie.

Selfie stały się wizytówkami naszego codziennego życia. Pokazujemy gdzie jesteśmy, z kim, co robimy, czego doświadczamy. Jedno zdjęcie warte jest więcej niż wiele słów, dlatego jednym selfie opowiadamy o wydarzeniach ze swojego życia – najczęściej jego pozytywnych aspektach. Problem z selfie polega na tym, że z reguły są to zdjęcia bardzo spontaniczne. Jak osiągnąć zamierzony efekt w postaci dobrego selfie? Oto kilka podpowiedzi….

Krok pierwszy

W przypadku tzw. “grupowego selfie” na dalszy plan schodzi to, co jest za plecami fotografowanych osób albo po prostu to, co jest w tle jest słabo widoczne. Jeśli chcesz, aby Twoje grupowe selfie pokazywało to, co dzieje się za Wami koniecznie użyj „self sticka”.

źródło: Pixabay

Krok drugi

Fotografia nazywana jest „obrazem malowanym światłem” – dlatego pamiętaj, że światło jest jednym z najważniejszych elementów dobrego selfie.

  • Najlepiej, aby było naturalne i absolutnie nie rób zdjęć „pod światło”.
  • Zadbaj, aby Twoja twarz była dobrze oświetlona.
  • Najkorzystniej twarz będzie wyglądać w rozproszonym świetle. Zawsze zwracaj uwagę na to, jak rozkładają się światła i cienie. W przypadku niektórych przyjmowanych póz może się okazać, że tworzą się na Twojej twarzy niekorzystne cienie lub zmarszczki, których w ogóle nie posiadasz!
  • Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu to absolutnie unikaj wykonywania selfie pod światło.
  • Warto zadbać też o dodatkowe źródło światła niż jedna lampa na środku pokoju!
  • Unikaj flesza, ponieważ lepsze selfie, to te wykonane przy naturalnym świetle. Błysk flesza może spowodować prześwietlenie Twojej twarzy. Selfie z lampą może skutkować tym, że wyeksponowane zostaną ewentualne niedoskonałości Twojej twarzy, a błysk lampy z pewnością spłyci cała przestrzeń zdjęcia. Zawodowi fotografowie twierdzą też, że ostre światło z flesza wyostrza rysy twarzy!

źródło: Pixabay

Krok trzeci

Żebyś nie stał się „Januszem Internetu” uważaj, co rejestrujesz na tzw. drugim planie.

  • Staraj się unikać na fotografii swojej wyciągniętej ręki.
  • Zadbaj o tło… o czystość lustra, w którym odbije się Twoja postać.
  • Pamiętaj też o pewnych granicach, których nie powinno się przekraczać. Zastanów się, czy miejsce w którym jesteś jest stosowne do wykonania fotografii. W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje na przykład o zagranicznych turystach wykonujących sobie selfie w krematoriach. Jednym słowem, pomyśl, zanim zrobisz zdjęcie. Bardzo wymowną akcję zrobił pewien Izraelczyk mieszkający w Berlinie . Swój projekt nazwał Yolocaust. Na wykonane przez turystów zdjęcia nałożył archiwalne ujęcia z czasów zagłady. Tutaj możesz obejrzeć efekt jego pracy.

źródło: Pixabay

Krok czwarty

Pamiętaj o oryginalności. Nudne jest oglądanie ciągle jednej i tej samej osoby w tym samym wnętrzu! Staraj się różnicować pozy, kadry, miejsca wykonywania zdjęć. Pokazuj się w różnych zestawieniach kolorystycznych, interesującym oświetleniu. Istnieje też wiele aplikacji do nakładania masek, czy różnych graficznych elementów - wszystko po to, aby Twoje zdjęcia były odrobinę szalone i absolutnie niestandardowe! Oczywiście szczerość, to podstawa…. Chociaż wszyscy wiemy, że wielu z nas trenuje różne miny po to, by na selfie wyjść jak najkorzystniej. Często zrobienie dobrego selfie jest efektem wielu prób i późniejszych edycji w programach graficznych – zanim ujrzą je internauci.

źródło: Pinterest

Krok piąty

Lewy profil jest podobno bardziej atrakcyjny! Tak mówią badania. Jeśli im nie dowierzasz – możesz sam to sprawdzić! Jeśli chcesz, aby Twoje oczy wydały się większe niż na normalnych zdjęciach rób sobie selfie lekko od dołu lub z wysokości swoich brwi. Taki prosty trik, a zobaczysz, że na zdjęciach wyglądasz korzystniej! Wszystko jest jednak uzależnione od tego jaki masz kształt twarzy. Najlepiej więc poćwiczyć i sprawdzić, która perspektywa jest dla Ciebie lepsza.

źródło: Pixabay

Krok szósty

Coraz więcej osób korzysta z aplikacji, które poprawiają jakość wykonywanych zdjęć. Jedną z takich aplikacji jest Lumia Selfie, współpracującą też z self stickiem. Po wykonaniu zdjęcia  możemy jednym kliknięciem poprawić wszystkie ewentualne błędy techniczne naszego zdjęcia.

źródło: Pixabay

Jedni lubią selfie, inni go nienawidzą i unikają na swoich profilach społecznościowych jak ognia. Z pewnością selfie wiele mówi o człowieku. I to nie tylko o jego wyglądzie, ale też charakterze, zainteresowaniach. Fenomenem selfie zajmują się także naukowcy, którzy twierdzą, że w przyszłości wiele dziedzin życia może wykorzystywać zdjęcia typu selfie jako przydatne i użytkowe aplikacje. Futurolodzy wskazują na możliwości wykorzystania w przyszłości selfie w dziedzinie bankowości elektronicznej, zakupach, monitorowaniu stanu naszego zdrowia, ochrony mienia. Ważną dziedziną nauki staje się więc biometria. Kto wie, co przyniesie przyszłość? Póki co, zdjęcia w postaci autoportretów królują w Internecie. A posłużyć mogą one nie tylko do tego, żeby obwieszczać znajomym, czy światu co u nas słychać, ale także po to, by wykonywać na ich podstawie różnego rodzaju pamiątkowe i okazjonalne gadżety takie jak fotoprezenty czy fotoobrazy! "
PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.