Porady

Domowe studio, czyli w co warto zainwestować!
Jeśli fascynuje Cię fotografia i chciałbyś związać z nią swoją przyszłość, to podpowiemy w tym artykule, jak stworzyć domowe studio fotograficzne! Zwrócimy uwagę na sprzęt i gadżety, które nie wymagają ogromnych nakładów finansowych, a spokojnie wystarczą, aby w warunkach domowych tworzyć świetne studyjne zdjęcia! Polecamy!

źródło: Pixabay

Zastanawiasz się jak zacząć?

Wielu fotografików praktyków twierdzi, że na początek właściwie nie potrzeba dużo przedmiotów. Zaskakują swoją tezą, że właściwie, to początkowo wystarczy sam statyw i aparat!  Z pewnością wykonując zdjęcia w domowym studiu fotograficznym musisz na nie wygospodarować jakąś przestrzeń i to jest właśnie Twoje pierwsze zadanie i pierwszy krok! Miejsce: pomieszczenie lub kąt w pokoju. Jeśli już je wygospodarowałeś warto je odświeżyć i odpowiednio zaaranżować. Funkcjonalne wnętrze, pomieszczenie na studio fotograficzne powinno mieć ok 10m2 powierzchni!

 

Od zera do profesjonalisty!

Oczywiście na początku Twojej przygody nie warto inwestować w nie wiadomo jaki sprzęt i przedmioty, dlatego musisz mieć świadomość, że zaczynasz od zera. Stopniowo jednak dokonywać będziesz zakupów sprzętu i przedmiotów z “droższej półki”, aż zobaczysz w praktyce, co konkretnie Tobie przydaje się najbardziej. Zwykle właśnie tak jest, że pierwotnie kupujemy rzeczy tanie, potem zaopatrujemy się już w bardziej wykwalifikowane przedmioty i akcesoria. 

źródło: Wikipedia

 

Gadżety potrzebne do domowego studia fotograficznego

Jakie przedmioty są najważniejsze i trudno jest się bez nich obyć nawet w mini studiu fotograficznym? Poniżej lista wraz z opisem!

 1. statyw
  W fotografii studyjnej statyw jest zaraz po aparacie fotograficznym, chyba najważniejszym przedmiotem! Szczególnie, że często stosuje się długie czasy naświetlania! Wykonując zdjęcia ze statywu warto też używać samowyzwalacza lub wężyka spustowego!
 2. tło
  Początkowo może to być po prostu biała ściana lub specjalnie zaaranżowana draperia. Niektórzy mocują jako tło bejtramy malarskie czy stare ścienne kalendarze! Innym rozwiązaniem jest też zakup specjalistycznych papierów ozdobnych, które dostępne są nawet w słabo zaopatrzonym sklepie papierniczym! Dokonuj zakupów papierów w różnych wzorach i formatach, ale także o różnorodnych fakturach…. na przykład arkusz tektury falistej! Jeśli potrzebujesz tła dla całej dorosłej sylwetki, to zwykle używa się właśnie tkanin, dużych arkuszy papieru do drukarek wielkoformatowych lub… koca termicznego! Jeśli masz przygotowaną konkretniejszą sumę pieniędzy, to warto poprzeglądać serwisy aukcyjne i dokonać zakupu bardziej profesjonalnego tła w większym formacie (na przykład 1,6x 5m). Zdjęcia z pewnością będą ciekawsze!
 3. bezcieniowy namiot do fotografowania przedmiotów
  Można spróbować wykonywać zdjęcia w tanich pojemnikach plastikowych, na przykład wykonanych z mleczno-białego tworzywa sztucznego. Taki pojemnik rozprasza i zmniejsza światło. Niektórzy konstruują namioty bezcieniowe z koszy na pranie, czy …… Jeśli chcemy jednak coś bardziej profesjonalnego, to również odsyłamy na strony serwisów aukcyjnych, gdzie ceny namiotu bezcieniowego wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych!
 4. bezcieniowy stół
  Można go skonstruować samemu z plexiglasu lub zaaranżować z wykorzystaniem specjalnie upolowanego pudła z mleczno-białego plastiku wraz z gładką pokrywą a nawet z wykorzystaniem desek do krojenia!
 5. oświetlenie
  Nie od dziś wiadomo, że światło odgrywa w fotografii kluczową rolę! Na początek możesz dokonać zakupu dwóch lamp lub przystosować lampy, które posiadasz! Wystarczy w każdej z lamp zamontować takie same żarówki (na przykład mleczne - dają miękkie, rozporszone światło). Jeśli chodzi o światło, to warto przed robieniem zdjęć ustawić sobie balans bieli, na przykład robiąc zdjęcie białej kartki oświetlonej przy użyciu dwóch lamp. Można także dokonać zakupu zwykłych lamp halogenowych. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że emitują one sporo ciepła i zużywają zdecydowanie większa ilość prądu! Na potrzeby domowego studia poleca się zakup specjalnych fotograficznych żarówek z gwintem E27. Mają one większą moc niż domowe, żarowe żarówki. Można także kupić studyjne lampy z pilotami.
 6. blenda odbijająca światło
  Co się sprawdza jako nieprofesjonalna blenda? Kawałek styropianu, który można pomalować z jednej strony na czarno, aby pełnił też funkcję odcinającą światło obok podstawowej funkcji - rozświetlającej! Jako blendę można wykorzystać także tył kalendarza ściennego, kartkę do ksera lub kopertę! Można też skonstruować blendę wykorzystując zniszczoną osłonkę na okno samochodowe i koc termiczny lub kawałek białej folii! Albo także pokusić się o znalezienie jakiejś blendy w serwisach aukcyjnych. Polecane są także blendy np. 5 w 1, które oprócz kilku powierzchni odbijających światło mają tzw. dyfuzor, który jest bardzo przydatny podczas fotografii w plenerze. Jakie są blendy dostępne na rynku? Różnej wielkości, o powierzchni srebrnej, złotej, czarnej, białej, transparentnej, zielonej oraz sunfire. Jeśli nie mamy kogoś, kto może przytrzymać nam blendy, to warto zainwestować w statyw do nich. 
 7. lampa błyskowa
  W studiu fotograficznym potrzebować będziesz nie tylko aparatu ze statywem ale takiego aparatu, który ma możliwość podłączenia do zewnętrznej lampy błyskowej. Specjaliści sugerują aby dokonać zakupu lampy reporterskiej.

źródło: Pixabay

Inne akcesoria do domowego studia

W co jeszcze można zaopatrzyć domowe studio fotograficzne? Oto kilka funkcjonalnych gadżetów:

 • rękawiczki, gumowa gruszka lub suszarka do walki z kurzem!
  W domowym studiu fotograficznym będą Ci potrzebne jeszcze takiej rzeczy jak rękawiczki bawełniane, którymi będziesz ustawiał przedmiot, który chcesz sfotografować! To nie jest śmieszny rekwizyt, ale funkcjonalny gadżet, o którym powinieneś pamiętać! Na drobnych przedmiotach może być bowiem widać odciski palców i wszelkie zabrudzenia w postaci kurzu lub innych farfochów. Do przecierania tła doskonale przyda się gumowa gruszka lub suszarka do włosów. Tymi przedmiotami zniwelujemy kurz i inne elementy, które mogły osadzić się na tle lub blacie, na którym robimy zdjęcia!
 • przenośny zestaw podwieszania teł zdjęciowych
  To gadżet, który spełni Twoje oczekiwania jeśli planujesz wykonywać zdjęcia nie tylko w domowym studiu, ale też w innych lokalizacjach. W domowym studio, które staje się coraz bardziej profesjonalne warto zamontować specjalny wieszak na kilka teł a nawet elektroniczny system ich wymiany.
 • klipsy do tła
  Potrzebne do tego, aby tło nie falowało na rogach. Klipsy powodują, że tło jest sztywno przymocowane do statywów, na których się opiera.
  Najpopularniejsze tła, to tła polipropylenowe lub papierowe. 
 • synchronizatory do lampy błyskowej
  Wielu fotografów korzysta z kostek PC oraz kabla synchronizacyjnego lub wyzwalaczy radiowych. Synchronizatory są uważane za przydatne i funkcjonalne. Warto o nich pomyśleć.

źródło: Pixabay

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Wam przedmioty, które zagospodarują Wasze domowe studio fotograficzne. Pamiętaj, że na początek kiedy robisz zdjęcia we własnym domowym studiu fotograficznym, to nie jest potrzebne posiadanie wszystkiego i wiele rzeczy możesz kupić naprawdę za niewielkie pieniądze, albo wykonać samodzielnie. Najważniejszy jest aparat, statyw i oświetlenie oraz Twoje wprawne oko, które decyduje o tym jaki jest kadr i kiedy naciskasz spust migawki! Powodzenia!

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.