Newsy

Epidemie oczami fotografów
 

Pandemia – to słowo odmieniane jest od 2019 roku na wszystkie możliwe sposoby. Tym terminem nazywa się wyższy poziom epidemii chorobowej obejmującej populację ludzi na dużym obszarze. Choroby zakaźne towarzyszą człowiekowi od wieków. Do największych epidemii w dziejach świata zalicza się epidemię ospy, grypy, dżumy czy cholery. Przed wynalezieniem fotografii ludzkość wielokrotnie doświadczana była przez groźne zarazki rozprzestrzeniające się z szybkością światła i powodujące ogromną liczbę zgonów. XIV-wieczna epidemia dżumy pochłonęła ponad 225 milionów ludzkich istnień. Jakie pandemie dotykały świat w XX i XXI wieku? Jak pandemiczny świat widzieli w swoich obiektywach fotografujący, a jak widzą ją obecnie? Jak fotografowie uwieczniają te dramatyczne chwile na swoichzdjęciach? Dzisiaj o epidemiach oczami fotografów!

Epidemie oczami fotografów

źródło: Pixabay

Epidemie XX i XXI wieku

XX wiek przyniósł sporo groźnych chorób, które dotknęły ludzkość na wielu kontynentach. Do najgroźniejszych zalicza się:

 • epidemię ospy,
 • epidemię cholery,
 • epidemię grypy hiszpanki,
 • epidemię grypy azjatyckiej i odmiany z Hong-Kongu,
 • epidemia grypy rosyjskiej,
 • pandemię grypy A/H1N1,
 • masowe zachorowania na HIV/AIDS.

Epidemie oczami fotografów

źródło: Pinterest, Wikipedia

W XXI wieku pojawiły się kolejne zarazki powodujące wysoką śmiertelność wśród ludzi zamieszkujących różne regiony świata:

 • SARS,
 • EBOLA,
 • MERS,
 • COVID-19.

Epidemie oczami fotografów

źródło: Pinterest, Wikipedia

Grypa hiszpańska oczami fotografów

W latach 1918-1920 wybuchła epidemia hiszpanki. Była to największa pandemia od czasów tzw. czarnej śmierci. Na odmianę hiszpańskiej grypy zachorowało – jak podają źródła około ⅓ wszystkich mieszkańców Ziemi, a zmarło ponad 100 mln osób! Chorobę wywołał wirus pochodzący od ptaków, a do USA i Europy trafił z Azji. W rozprzestrzenieniu się choroby sprzyjały przemieszczające się armie walczące podczas I wojny światowej oraz robotnicy wyjeżdżający za pracą. Niemożność opanowania choroby z wykorzystaniem leków doprowadziła do wdrożenia mnóstwa zaleceń mających na celu blokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.Na wielu zachowanych zdjęciach z tamtych czasów widać, że ludzie noszą maseczki, chorzy są izolowani, a na afiszach pojawiają się nawoływania do utrzymywania higieny. Popatrzcie na zdjęcia:

Epidemie oczami fotografów

źródło: Pinterest, Wikipedia

Kolejne pandemie XX wieku przyszły z Chin…

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rozprzestrzeniły się na świecie kolejne pandemie, które przyszły z Chin. Historia nazwała je grypą azjatycką i grypą Hongkong. Badacze wskazali, że czynnik chorobotwórczy powstał jako połączenie ptasiej i ludzkiej grypy. Wysokośmiertelna grypa rozprzestrzeniała się przez podróżujących. Lekarze starali się nad nią zapanować nie tylko poprzez nawoływania do higieny i stosowania maseczek, ale również poprzez masowe szczepienia i stosowane antybiotyków, co widać na wielu dokumentujących to wydarzeniezdjęciach. Grypa zabiła ok. 2 miliony osób. Liczba zachorowań była porównywalna do hiszpanki. Zobaczcie na zdjęcia z tamtych lat:

Epidemie oczami fotografów

źródło: Pinterest, Wikipedia

Magnum Photos i Diary of Pandemic

Agencja fotografów reporterów Magnum Photos powstała po II wojnie światowej. Jej misją jest tworzenie fotograficznej kroniki świata i pokazywanie problemów i osobliwości naszego świata.Każdego dnia do Archiwum Magnus Photos trafiają fotografie z całego świata. Wraz z rozprzestrzeniającą się pandemią Covid-19 zaczęto tworzyć tzw. Diary of Pandemic, czyli Pamiętnik z pandemii. Każdego dnia w dziale Nowości oraz na Instagramie i Instagram Stories publikowane były zdjęcia nadesłane przez fotografików z różnych stron świata. Koordynator projektu Peter van Agtmael dokonywał wyboru oraz dbał o to, aby dozdjęć dołączone były komentarze, notatki i osobiste refleksje fotografów doświadczających pandemicznego świata. Jakie zdjęcia trafiały do Pamiętnika pandemii i w jaki sposób pandemię widzą fotografowie? Zobaczcie sami:

Epidemie oczami fotografów

źródło: MagnumPhotos

Globalizacja i nowoczesne środki transportu umożliwiają szybkie roznoszenie wirusów. Choroby mogą rozprzestrzeniać się w niebywałym tempie. Mimo ciągłego rozwoju medycyny człowiekowi udaje się zapobiegać wielu wirusom, co w obliczu panującej pandemii Covid-19 jest bardzo ważne i niesie nadzieję na rychłe jej zakończenie. Fotografia i jej dokumentacyjna rola jest ważna dla nauki. Jak pokazuje historia – fotograficy i ich dokumentacyjna rola jest niezwykle ważna właśnie w takich granicznych dla ludzkości chwilach. W kadrach zatrzymywane są ulotne chwile obrazujące to, jak radzi sobie człowiek z Covid-19. Zdjęcia w przyszłości z pewnością staną się bogatym źródłem do badań socjologicznych i innych.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.