Newsy

Ewolucja aparatu fotograficznego
Ewolucja aparatu fotograficznego

Jedna z najwygodniejszych funkcji naszych telefonów komórkowych. Korzystamy z tego dobrodziejstwa bardzo często! Co to takiego? Aparat fotograficzny. Jeden, a nawet dwa. Posiadający coraz bardziej zaawansowane parametry i dodatkowe aplikacje. Rezygnujemy z kompaktowych aparatów na korzyść lepszej jakości telefonów komórkowych, które mamy pod ręką non stop. Dzięki temu możemy utrwalać na zdjęciach to, co ważne. Nie dość tego kompaktowy aparat cyfrowy nie może pochwalić się natychmiastowym dostępem do mediów społecznościowych, więc zdjęcia nie trafią „od razu” na Facebook, Twitter czy Instagram. Dlatego cyfrówki przegrywają z aparatami w telefonach. W jakim kierunku zmierzają aparaty fotograficzne? Kiedy wynaleziono aparat? Jak ewoluowały, zanim doszliśmy w ich rozwoju do chwili obecnej? Jeśli pstrykasz i dzielisz się w mediach społecznościowych swoimi zdjęciami, to …. grzech nie wiedzieć. Nadrób to!

źródło: Pixabay

Przed wiekami

Kiedy wynaleziono aparat? W każdej opowieści o fotografii wraca się do tego pradawnego urządzenia….. tak camera obscura była pierwszym bezzapisowym aparatem. Opisywana jako prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskiwać rzeczywisty obraz. Mówią o niej „ciemnia optyczna” lub „kamera otworkowa”. Zjawisko rzucania odwróconego obrazu rzeczywistości opisywał Euklides i Arystoteles. Camera obscura znana była przed narodzinami Chrystusa w Chinach i na terenie państw arabskich. Camerę obscura możemy zrobić z pudełka po butach. Podpowiedź TUTAJ. Współcześnie aparaty na małoobrazkowe błony światłoczułe zostały zupełnie wyparte przez aparaty cyfrowe, w których zamiast materiału światłoczułego do naświetlania obrazu rzeczywistości stosuje się matrycę z elementami fotoelektrycznymi.

źródło: Pixabay

Najstarszy aparat fotograficzny

Jeden z najstarszych aparatów na świecie został wyprodukowany przez braci Susse w 1839 roku. Był to aparat do zdjęć dagerotypowych. Aparat, który Maks Seddig podarował swojemu asystentowi został wystawiony na aukcji w 2007 roku i uzyskał cenę 588 tys. euro!

źródło: Wikipedia

XIX wiek

Stare aparaty fotograficzne, które powstały w XIX wieku były duże. Miały wielkość 13 na 18 cm lub 18 na 24 cm. To na bazie pierwszych aparatów narodziły się tzw. aparaty zwane studyjnymi. Nie były one przenośne, obowiązkowo montowano je na statywach, a zmiany płaszczyzny ostrości odbywały się tylko przez pochylanie przednie i tylne aparatu. Zgodnie z  regułą Scheimpfluga. Mówi się, że te stare aparaty fotograficzne są wielkoformatowe, ponieważ wielkość klatki miał wymiar co najmniej: 9x12 cm. Pierwszy aparat fotograficzny z tzw. sektorowymi migawkami centralnymi zbudowano w 1887 roku. Rok później Ottomar Anschutz, urodzony w Lesznie, skonstruował pierwszy aparat fotograficzny z migawką szczelinową.

źródło: Wikipedia

Ewolucja aparatów fotograficznych w XIX wieku spowodowała:

-  postępująca miniaturyzację

- doprowadzenie do seryjnego powstawania zdjęć, czyli wyeliminowanie szklanych płytek pokrytych materiałem światłoczułym na korzyść klisz

- rozwój obiektywów.

Pierwsze obiektywy związane z fotografią i aparatami to: obiektyw Józefa Petzvola – obiektyw portretowy o dużej jasności, teleobiektyw włoskiego optyka Ignazio Porro (1851r.), obiektyw szerokokątny Harrisona (1860 r.), obiektywy anastygmatyczne Tessara, które zaczęto produkować już w 1902 r. W XIX wieku pojawiły się pierwsze lustrzanki dwuobiektywowe. Na przykład Simplex z 1892 r. Wkładało się do nich światłoczułe płyty o rozmiarze 9 x 12 cm, czy Simplex Rollerkamera, powstałe rok później, ale unowocześnione dzięki zamontowaniu w nich błon zwojowych.

źródło: Pixabay

Praca fotografa w XIX wieku

Dagerotypiści potrzebowali przyrządów do polerowania płyt oraz skrzynki do uczulania ich materiałem światłoczułym. Ci, którzy wykonywali zdjęcia w technice mokrego kolodionu nosili ciężkie statywy i duże aparaty oraz mnóstwo dodatkowego sprzętu. Były to wózki i namioty do przechowywania chemii i przyrządów chemicznych. Były one niezbędne do uczulania płyt oraz do natychmiastowego ich wywoływania! Z opisu pracy fotografa dokumentującego wojnę krymską wynika, że przed wyjazdem na tereny objęte wojną musiał on przygotować: 5 aparatów, 700 szklanych płyt, namiot-ciemnię, sporo odczynników chemicznych. Przenośną ciemnię ciągnięto na wozie zaprzężonym w dwa lub więcej koni. Jak podają historycy, w pierwszych latach funkcjonowania fotografii koszt wykonania jednej odbitki był równoznaczny z kilkudniowym zarobkiem robotnika. Sytuacja uległa zmianie wraz z wprowadzeniem w 1900 roku serii aparatów Kodak Brownie.

źródło: Wikipedia

XX wiek

Można śmiało stwierdzić, że miniony wiek był niezwykle odkrywczy dla historii fotografii i ewolucji aparatów fotograficznych. Prześledźmy najważniejsze aparaty fotograficzne na rynku oraz to jak się zmieniał ich wygląd, optyka, funkcje:

 1. 1900 rok to aparat Kodak Brownie. Wykonany zgodnie z ówczesnym hasłem potentata fotograficznego: „Ty wciskasz przycisk, my robimy resztę”. To od wprowadzenia na rynek tej serii aparatów fotograficznych możemy mówić o masowej fotografii.

źródło: Wikipedia

 

 1. Leica, która ukazała się na rynku w 1925 roku to pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny. Zaprojektowany przez Oskara Barnacka już w 1913 roku! Konstruktor wpadł na genialny pomysł, by w aparacie wykorzystać około 2 metrów perforowanej taśmy kinematograficznej. Można było na niej zarejestrować około 40 klatek. Klatka o rozmiarze 24 x 36 mm powstała z podwojenia kinowej o wymiarze 18x24 mm! Jeśli jesteś pasjonatem fotografii i to nie tylko w praktyce, ale też miłośnikiem historii fotografii… to warto śledzić ewolucję sprzętu fotograficznego. Choćby po to, aby czasami „dopaść” na aukcji jakiś stary aparat! Tym bardziej, że w 2007 roku pierwszy aparat Leica, który został wypuszczony początkiem XX wieku na rynek amerykański został sprzedany na aukcji za 336 tys. euro, a w 2011 roku Leica z 1923 roku została sprzedana za …. bagatela 1,32 mln euro! Był to aparat, który został wyprodukowany zaledwie w 25 egzemplarzach. Leica jest firmą, która nie odeszła do lamusa. Najnowsze smartfony firmy Huawei (od modelu P9) są wyposażone właśnie w aparaty  firmy Leica.

źródło: Wikipedia

 1. Innowacyjnym sprzętem fotograficznym okazał się być Rolleiflex- czyli lustrzanka dwuobiektywowa, która została wprowadzona na rynek w 1929 roku. Aparat ten charakteryzował się zwartą i sztywna konstrukcją. Posiadał dwa obiektywy: jeden do celowania, a drugi do robienia zdjęć. Górny obiektyw z lusterkiem i tzw. matówką służył do kadrowania i ustawiania ostrości, dolny zaś do wykonywania zdjęć. Obiektywy nie były identyczne, ale posiadały taką samą ogniskową. Nie posiadały migawki ani przesłony!

źródło: Wikipedia

 1. W 1936 roku  pojawiła się tzw. jednoobiektywowa lustrzanka małoobrazkowa Exakta produkowana w Dreźnie. W aparacie tym używano błony zwojowej  typ 127 o szerokości 46 mm. Zdjęcia z tego aparatu miały format 4 x 6,5 cm! Exakta była pierwszym zminiaturyzowanym aparatem fotograficznym! Aparat miał obiektyw mocowany bagnetowo!

źródło: Wikipedia

 1. Firma Zeiss Ikon Contax wprowadził w 1926 roku kolejny małoobrazkowy aparat fotograficzny, który zrewolucjonizował rynek fotograficzny. Aparaty były mniejsze, lżejsze, miały dobrej jakości, jasne obiektywy, a filmy światłoczułe montowane w nich mogły pomieścić 36 zdjęć. Były to aparaty na filmy 35 mm. Od 1949 roku w lustrzankach nazwanych Conteax S. po raz pierwszy zastosowano wbudowany pryzmat pentagonalny!
 2. Firma Polaroid w 1947 roku wprowadziła na rynek aparat do fotografii natychmiastowej „Land Camera”. Zdjęcia były czarno-białe. W 1963 roku pojawił się aparat Polacolor, który wykonywał zdjęcia kolorowe.  

źródło: Wikipedia

 1. Krokiem milowym stały się aparaty , które pojawiły się  w latach 60 i 70 minionego wieku, w których pojawiła się automatyzacja ekspozycji (Konica Auto-Reflex) i automatyzacja nastawiania ostrości (Konica C35 AF). W 1955 roku pojawiły się aparaty z automatyczną przesłoną i wbudowanym światłomierzem fotoelektrycznym sprzężonym z przesłoną.  W 1956 roku pojawił się aparat fotograficzny Agfa Automati, pierwszy aparat z automatyzacją czasu naświetlania.
 2. 1975 rok w laboratorium Kodaka Steve Sasson konstruuje pierwszy aparat cyfrowy na świecie Kodak Company. Pierwsze aparaty cyfrowe ważyły 3,6 kg! Jakość zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Rozdzielczość pierwszych cyfrowych zdjęć to 460 x 320 punktów. Zdjęcia zapisywane były na taśmie magnetofonowej!

źródło: Pixabay

 1. Koniec XX wieku, to ogromny rozwój fotografii cyfrowej.

źródło: Pixabay

Podział aparatów

Aparaty fotograficzne można podzielić:

 • ze względu na ich przeznaczenie (amatorskie, zaawansowane, profesjonalne), 
 • rodzaj użytego materiału światłoczułego (klasyczne, cyfrowe), 
 • ze względu na budowę (przeziernikowe, skrzynkowe, mieszkowe, dalmierzowe, lustrzanki, aparaty studyjne, lotnicze),  
 • ze względu na rozmiar klatki filmowej (małoobrazkowe, średnioformatowe, wielkoformatowe), 
 • ze względu na rodzaj sterowania (manualne,  z automatycznym ustawianiem ostrości, automatyczne).

źródło: Pixabay

Oglądamy stare zdjęcia, ale rzadko zadajemy sobie pytanie jak wyglądały i jak działały stare aparaty fotograficzne? Kiedy wynaleziono aparat? Jaki był proces fotografowania i powstawania zdjęcia? Techniki zwane szlachetnymi - te naprawdę stare techniki fotograficzne - miały pewną cechę: wielkość aparatów była uzależniona od wielkości odbitki. Im zdjęcie miało być większe, tym większy musiał być aparat! Ważna była też chemia fotograficzna, czy zdjęcie powstawało w technice negatywowej, czy pozytywowej. Wynalezienie powiększalnika, to dopiero patent Woodarda! Powiększanie zdjęć nie było w XIX wieku rozpowszechnione! Jakość odbitek zmieniła się, kiedy negatywy papierowe zastąpiono szklanymi, ale i tak przed fotografami była jeszcze długa droga. Pierwsze dekady fotografii, to ciągłe unowocześnianie aparatu oraz chemii. Współcześnie aparat fotograficzny został umieszczony w takich urządzeniach, jak: telefon, kamera, komputer, ipod, zegarek, nawigacja. A TUTAJ znajdziecie krótki film dotyczący ewolucji aparatów fotograficznych! Cudo animacji!PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.