Porady

Fotografia koncertowa
Fotografia koncertowa

infografika

Fotografia koncertowa należy do jednej z najtrudniejszych odmian w tym fachu. W przeciwieństwie do innych typów, nie mamy tutaj wpływu prawie na żaden parametr - światło często się zmienia, nie możemy robić zdjęcia z dowolnego kąta i w końcu nie dysponujemy możliwością pokierowania fotografowanym obiektem.

Nie można zapominać również o tym, że często wokół nas są ludzie, którzy zapłacili za bilety i nie interesuje ich, że akurat przyszliśmy na koncert robić zdjęcia. Często zdarza się, że możemy fotografować tylko przez określoną ilość czasu, na przykład przez trzy pierwsze piosenki. Fotografowania gwiazd na koncertach może wydawać się bardzo trudne, jednak po przeczytaniu całego artykułu stwierdzicie z całą pewnością, że mogło być gorzej.

Jak zacząć?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to najlepiej nie wybieraj się od razu na koncerty topowych gwiazd. Najlepiej zacząć od kameralnych występów, na które nie przychodzi dużo osób, mamy wtedy możliwość swobodnego przemieszczania i wiemy, że nikomu nie będziemy przeszkadzać. Warto śledzić poczynania lokalnych lub zaprzyjaźnionych zespołów, które ucieszą się z faktu, że ktoś chce im robić zdjęcia w czasie koncertu.

Najważniejszy jest. sprzęt

To oczywiście kłamstwo, ponieważ człowiek jest autorem fotografii, sprzęt jednak w tym przypadku odgrywa ważną rolę. Ze względu na trudne światło i dynamikę większości koncertów, musimy mieć aparat, który pozwoli nam zrobić zdjęcia z wysokim ISO bez szumów i możliwością ustawienia dużej przysłony.

Dynamiczny koncert niesie ze sobą potrzebę fotografowania przy krótkim czasie naświetlania. Pałeczki perkusisty czy pląsająca wokalistka nie będą przecież czekać, aż zrobimy idealne ujęcie. W takich momentach najbardziej docenimy fakt posiadania lepszych lustrzanek.

Zwiększ ISO

Zrób to nawet kosztem zaszumienia zdjęć. Szum można nieco zredukować przy obróbce komputerowej (na przykład w programie Lightroom 3 lub GIMP), a rozmazane zdjęcie ciężko będzie zmienić. Próbą uratowania zaszumionego zdjęcia może też być zrobienie go w czerni-bieli.

Pamiętaj o ekspozycji

Na początku wspominaliśmy, że problemy ze światłem mogą być jedną z głównych trudności podczas fotografowania zespołu na scenie. O ile nie jest to koncert w środku dnia, to zazwyczaj przyjdzie nam fotografować przy zmiennym, często kolorowym i słabym świetle. Plusem jest fakt, że oświetlenie może być zaprogramowane tylko na kilka rodzajów. Wiedząc, że za chwilę ma nastąpić zmiana, możemy szybko dopasować nasze ustawienia w aparacie.

Zdjęcia warto analizować tuż po wykonaniu, sprawdzając histogram. Lepiej nie wrócić do domu ze zdjęciami, które w aparacie wyglądały dobrze, a na monitorze są zupełnie prześwietlone lub niedoświetlone. Warto więc ustawić aparat na zapisywanie zdjęć w formacie RAW, aby ewentualne niedoskonałości poprawić w programie graficznym.

Używać lampy błyskowej?

Jeśli jesteśmy daleko od sceny, w tłumie, wyłączmy lampę błyskową. Z pewnością nie pomoże ona doświetlić tego co najważniejsze, co najwyżej uzyskamy efekt oświetlenia dymu papierosowego wokół nas lub łysiny osób przed nami.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy jesteśmy blisko lub wręcz pod samą sceną. Oczywiście zwykłe fotografowania z lampą prawdopodobnie spowoduje, że postacie na zdjęciu wyjdą mocno "spłaszczone", stracimy również widok na otoczenie. Rozwiązanie? Zastosujmy softboxy lub inne dyfuzory, które rozproszą za ostre światło.

Rozwiązaniem tylko dla tych, którzy mają dostęp do sceny jeszcze przed koncertem, jest ustawienie specjalnych lamp błyskowych uruchamianych zdalnie. Doświetlanie sceny w ten sposób na pewno da najlepsze rezultaty, ale zawsze pamiętajcie, żeby zapytać artystę o zgodę na robienie zdjęć z użyciem lampy błyskowej.

Fotografuj sylwetki

Jeśli mimo wszystko nie masz dość światła, to jednym z rozwiązań jest fotografowanie samych sylwetek artystów. Takie zdjęcie wyjdzie najlepiej, jeśli punktowe źródło światła umieszczone jest akurat za artystą.

W ten sposób nawet nie posiadając drogiego aparatu możemy wykonać zachwycające zdjęcia. Pamiętajcie o odpowiednim ustawieniu ostrości - trzeba dobrać ją ręcznie lub spróbować automatycznych ustawień w momencie, w którym sylwetka artysty, będzie dobrze oświetlona.

Pamiętaj o wszystkich

Do tej pory skupialiśmy się na kwestiach technicznych, ale nie jest to jedyny przepis na sukces. Podczas fotografowania artystów na scenie trzeba z góry wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czasem lepiej będzie wyglądało zdjęcie samej gitary w rękach muzyka lub noga perkusisty przy bębnie niż cały skład razem.

Tak naprawdę w fotografii koncertowej nie istnieją sztywne zasady, których musimy się trzymać. Najważniejsze to pamiętać o problemach ze światłem i mieć dobry pomysł na ujęcia. Zdajemy sobie sprawę, że początkowe zdjęcia mogą nie być do końca udane, ale pamiętając o powyższych uwagach, po kilku próbach będziecie w końcu zadowoleni.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.