Newsy

Historia kilku ze 100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata!
Co jakiś czas, zwykle przy okazji różnych jubileuszy, miłośnicy fotografii dokonują wyboru najważniejszych zdjęć. Na przykład najważniejszych zdjęć minionego wieku, najsłynniejszych portretów, najgłośniejszych zdjęć reportażowych, czy najbardziej zaskakujących zdjęć świata. Specjalnie dla Was przeglądnięto najbardziej zaskakujące zdjęcia świata. Postanowiliśmy dokonać wyboru kilku z nich i opowiedzieć Wam historie, które kryją się za tymi zdjęciami!

 

źródło: Pixabay

 

Ręka nadziei

“Ręka nadziei” to tytuł zdjęcia autorstwa Michaela Clancy’ego. Zdjęcie to wykonano podczas operacji nienarodzonego dziecka. Działo się to w 1999 roku. Gdy okazało się, że u pozostającego w łonie matki dziecka wykryto poważną wadę kręgosłupa, lekarze podjęli decyzje o interwencji chirurgicznej. Operacja odbyła się kiedy dziecko miało 21 tygodni!

zdjęcie to ukazało się w 2002 roku na okładce New York Timesa i okrzyknięte zdjęciem roku! Jak się rozpisywały media - doktor wykonał cesarskie cięcie, wydobył macicę i poprzez niewielkie, poprzeczne nacięcie w macicy zoperował nienarodzone dziecko! Dr Bruner, chyba do dzisiaj nie zapomni, że w momencie, kiedy kończył operację maleństwo przez małe nacięcie wysunęło swoją rączkę i złapało za palec lekarza! Lekarz opowiadał, że była to najbardziej wzruszająca chwila w jego życiu. Chłopiec ma na imię Samuel. Dziś ma 20 lat. Lubi pływanie i koszykówkę. O tym, że był sławny będąc jeszcze w brzuchu swej mamy dowiedział się dopiero będąc uczniem klasy piątej.

źródło: Parenting.pl

 

Artysta na zdjęciu - Dali Atomicus

Salvador Dali to jeden z najbardziej rozpoznawanych artystów XX wieku. Twórca surrealizmu. Nurtu w sztuce, który odkrywał sferę nieświadomości człowieka. Surrealiści fascynowali się hipnozą i zjawiskami paranormalnymi. Zgłębiali tajniki psychoanalizy. Prace surrealistów, w tym Salvadora Dali’ego ukazują niepohamowaną wręcz wyobraźnię. Wiele dzieł ma za zadanie zaskakiwać ukazując absurd i nonsens. Taki artysta jak Salvador Dali nie chciał być fotografowany w standardowy sposób, dlatego Philippe Halsman stworzył zdjęcie będące zapisem szalonego człowieka i jego twórczych wizji. Zdjęcie powstało w 1941 roku. Fotograf uwielbiał wykonywać zdjęcia w ruchu. Szczególnie fascynowały go osoby wykonujące skoki. Szalone, surrealistyczne zdjęcie powstawało przez rok! Tyle pracował nad nim fotograf we współpracy z artysta. Zdjęcie nosi tytuł “Dali Atomicus”. Podaje się, że do jego realizacji potrzebnych było ponad pięć godzin pozowania, wiadra z wodą, krzesło, trzy koty, 28 podskoków oraz żona fotografa! Fotografa zainspirowała do wykonania tego zdjęcia  praca Harolda Edgertona. To on wykonał słynne zdjęcie kropli mleka w ruchu oraz jej rozbryg w postaci korony. Pamiętajmy, że zdjęcie powstało grubo przed wynalezieniem Photoshopa! Kompozycja ta powstała w całości dzięki ręcznemu montażowi klisz.

źródło: Pixabay

 

Kobieta w masce… gazowej!

Wolf Strache jest autorem zdjęcia zatytułowanego “Kobieta w masce gazowej”. Nie jest to zdjęcie pozowane! To fotografia dokumentalna. Zdjęcie przedstawia spacerująca kobietę pchającą wózek dziecięcy. Surrealistycznego nastroju dodaje fakt, że kobieta maszeruje w masce gazowej. Fotografia została wykonana w 1943 roku w Berlinie. Autor zdjęcia chciał pokazać hart ducha obywateli III Rzeszy podczas bombardowań miasta. Kobieta wygląda bardzo demonicznie i upiornie. Całości dopowiada jeszcze napis widoczny na zdjęciu, jest to tytuł filmu “Powrót do przeszłości”. Zdjęcie stało się symbolem tamtych lat. Fotograf uważał, że to najważniejsze w jego życiu zawodowym zdjęcie.

źródło: Flickr

 

Niszczycielska siła tsunami

W setce wyróżnionych, najbardziej zaskakujących zdjęć świata znalazła się fotografia dokumentalna Yasuyoshi Chiba pt. “Tsunami”. Chiba wykonał serię dokumentalnych zdjęć zdarzenia z 11 marca 2011 roku. To właśnie wtedy 70 km od wybrzeża Tohoku w Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne tsunami. Fala tsunami wdarła się na ląd i spowodowała zniszczenia na obszarze ok. 500 km2. Tragedia ta spowodowała, że zginęło prawie 16 tys osób a ponad 550 tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Zdjęcia Chiby przedstawiały ogrom zniszczenia. Doceniona fotografia przedstawia mężczyznę, który wraz z siostrą przygląda się wycieczkowemu katamaranowi, który wraz z ogromną siłą tsunami został przeniesiony na dach dwupiętorwego budynku. Fotografie dokumentujące niszczycielską siłę tsunami  otrzymały pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie w konkursie World Press Photo w 2012 roku.

 

źródło: Światobrazu.pl

 

Tomasz Gudzowaty autor Mnicha z Szaolin

Tomasz Gudzowaty jest najbardziej znanym na świecie polskim fotografem dokumentalistą. Wielokrotnie nagradzany na konkursie World Press Photo oraz prestiżowym Pictures of the year International. Prawnik z wykształcenia, fotograf z zawodu. O jego zdjęciach piszą, że jest twórcą fotografii humanistycznej, a artysta fotografik realizuje swoje wizje “w formie klasycznego czarno-białego fotoeseju”. Gudzowaty fotografuje przyrodę, zabytki, tematy społeczne, sport. Zdjęcie przedstawiające mnicha z klasztoru Szaolin zaskakuje swoją formą i kompozycją. Nic nie jest tu pozowane! Zdjęcie przedstawia niezwykłe umiejętności mnichów, o których mówi się, że wykonują specjalne ćwiczenia zawierające elementy indyjskiego tańca wojennego, aby pomogły im one podejmować wielogodzinne medytacji. Zdjęcie otrzymało w 2002 roku pierwszą nagrodę w kategorii Sport na konkursie World Press Photo. Marzeniem Gudzowatego było pojechanie do Klasztoru Szaolin i zetknięcie się z życiem mnichów. Gudzowaty w jednym z wywiadów zdradził, że zdjęcie mnicha chodzącego po murze powstało w ostatnim dniu pobytu w klasztorze. “W ostatniej godzinie naszej pracy trafiłem na moment, kiedy mnich pokazywał tę sprawność młodym adeptom” - mówi Gudzowaty.

źródło: Światobrazu.pl

 

Odchodzący świat

Coraz częściej na łamach prasy oraz wielkich galerii prezentuje się zdjęcia przyrodnicze, które pokazują, jak bardzo człowiek krzywdzi swoją planetę. Frans Lanting należy do czołówki światowej sławy fotografów przyrody. Jego zdjęcia wystawiane są w galeriach, prezentowane na łamach prasy i publikowane w książkach przyrodniczych. Lanting fotografuje świat od Antarktydy po Amazonię. Uważany jest za fotografa, który walczy o zachowanie naturalnych ekosystemów i działającego w obronie zagrożonych gatunków. O tym fotografiku pisze się, że “ma umysł naukowca, serce myśliwego, a oczy poety”. Jedno z najgłośniejszych zdjęć jego autorstwa przedstawia martwa zebrę, w oku której odbijają się jej oprawcy - myśliwi.  Lanting ostro krytykuje ludzi, którzy udają się do Afryki na łowy, aby zrealizować swoje pasje i marzenia. Uważa, że przyczyniają się oni do likwidacji niektórych gatunków zwierząt! Zdjęcie jest bardzo wymowne i poruszające.

źródło: Pinterest

 

Fotografie opowiadają historie. Za każdym zdjęciem kryje się konkretny fotograf, mający swoja wrażliwość i doświadczenie, a przede wszystkim kryją się historie ludzi, zwierząt, świata. Warto czytać o najlepszych i uznanych zdjęciach. Warto uczyć się od najlepszych….. i fotografować, wywoływać swoje zdjęcia, a nawet wysyłać je na konkursy! Kto wie….. może i Twoje zdjęcie znajdzie się kiedyś wyróżnione w gronie…. 100 najlepszych zdjęć?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.