Porady

Jak fotografować Księżyc?
Fotografowanie naturalnej satelity naszej planety jest trudniejsze, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Skorzystaj z naszych porad, żeby dowiedzieć się, jak fotografować księżyc ustawić aparat, gdzie znaleźć idealne miejsce i jak skadrować idealną kompozycję przy tego typu fotografii.

Jak fotografować Księżyc?

Jak robić zdjęcia księżyca?

Fotografowanie księżyca nie jest łatwe. Jest znacznie jaśniejszy i mniejszy, niż mógłby się wydawać gołym okiem. Pamiętasz sytuację, w której ostatnio Księżyc pięknie świecił na niebie, a na zdjęciu wyszła tylko jasna, mała plamka? Tak, to często zdarza się początkującym fotografom.

Powszechnym mitem jest to, że fotografowanie Srebrnego Globu to kosztowne zajęcie. Owszem, możesz wydać tysiące złotych na teleskopowe obiektywy, ale udane zdjęcia można wykonać również zwykłą lustrzanką ze standardowym obiektywem.

Poniższe wskazówki pozwolą ci fotografować Księżyc niczym zawodowiec. Nieważne jakie masz doświadczanie i jakim dysponujesz budżetem - z nami zostaniesz mistrzem astrofotografii.

Poznaj fazy Księżyca

Słońce zawsze (poza zaćmieniami) oświetla naszą satelitę jedynie w połowie, w zależności od położenia Słońca, Ziemi i Księżyca właśnie, dlatego mamy możliwość oglądania jego różnych faz.

Jak fotografować Księżyc?

Nów to sytuacja, w której obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony. Pełnia to z kolei odwrotność nowiu, czyli obszar zwrócony do naszej planety jest w całości oświetlony. Wyróżniamy jeszcze pierwszą i ostatnią kwadrę, kiedy Księżyc przechodzi z nowiu do pełni (pierwsza kwadra) oraz w przeciwnym kierunku (ostatnia kwadra).

Tyle teorii - przejdźmy jednak do praktyki, ponieważ jesteśmy tutaj po to, by fotografować Księżyc, a nie tylko o nim pisać. Od razu nasuwa się pytanie - w której fazie najlepiej fotografować Srebrny Glob? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Niektórym najbardziej imponuje pełnia, ale trzeba pamiętać, że światło jest wtedy wyjątkowo mocne i zdjęcie może wyjść bez odpowiednich szczegółów. Najlepsze wydają się więc sytuacje pośrednie, kiedy Księżyc "ubywa" lub "przybywa".

Pstrykaj w odpowiednim czasie

Księżyc nie widnieje przez cały dzień na naszym nieboskłonie, dlatego musimy wybrać odpowiednią część dnia do polowania na niego. Najlepszy będzie koniec lub początek, gdy słońce wschodzi lub zachodzi. Daje to nie tylko odpowiednie światło, ale dzięki temu, że Srebrny Glob jest też najczęściej nisko nad horyzontem, można uzyskać ciekawe kompozycje.

Pamiętaj, że Słońce zachodzi dosyć szybko, więc warto na swoje ulubione miejsce przyjechać nieco wcześniej, żeby dać sobie czas na rozłożenie się ze sprzętem i wybranie odpowiednich ustawień. Może zdarzyć się, że uda ci się wykonać tylko jedno idealne zdjęcie.

Możesz oczywiście próbować fotografować Księżyc w nocy, na czarnym tle. Wtedy przyda się jednak obiektyw długoogniskowy. Nic nie stoi na przeszkodzie by fotografować naszą satelitę w dzień. Księżyc nie jest wtedy aż tak wyraźny, więc lepiej wkomponować go jako element tła.

Kadrowanie jest ważne

Jak fotografować Księżyc?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, żeby uzyskać takie efektowne zdjęcie potrzebujesz obiektywu długoogniskowego. 300 mm uznawane jest za niezbędne minimum, ale lepiej mieć nawet 800 mm lub więcej.

Nie musisz od razu wydawać fortuny na taki obiektyw - na początek możesz wydłużyć ogniskową istniejącego obiektywu za pomocą telekonwerterów. Co prawda zdjęcie straci wtedy na jakości, ale za to stosunkowo niewielkim kosztem możesz uzyskać powyższy efekt.

Nie martw się, jeśli nie chcesz aktualnie inwestować w nowy sprzęt, a chciałbyś spróbować swoich sił w astrofotografii. Zwykłe lustrzanki też sobie poradzą, ale lepiej wybrać przy nich nieco inne kadrowanie.

Jak fotografować Księżyc?

W przypadku jak na zdjęciu zadbaj o to, by Księżyc nie był pierwszoplanową postacią, a jedynie dodatkiem do zdjęcia. Na pierwszym planie mogą znaleźć się zabudowania lub roślinność. Uwierz nam - taka fotografia również ma swój urok.

Zredukuj wibracje aparatu

Drganie aparatu może być prawdziwym problemem w fotografii Księżyca, szczególnie podczas korzystania z bardzo długich obiektywów. Najmniejszy ruch może spowodować zauważalne rozmycie. Możesz minimalizować drgania w następujący sposób:

- użyj statywu - solidny statyw to podstawa

- wyzwalaj migawkę zdalnie - również drgania dłoni mogą mieć wpływ na zdjęcie, dlatego lepiej skorzystać z wyzwalania migawki za pomocą kabelka lub bezprzewodowego pilotu

- sprawdź czy lustrzanka posiada mechanizm wstępnego podnoszenia lustra (ang. MLU)

Testuj ustawienia

Nie ma jednej reguły, która zapewni, że zdjęcie Srebrnego Globu będzie idealne. Spróbuj różnych ustawień w swoim aparacie, żeby dojść do optymalnych wyników w zależności od okoliczności.

Przede wszystkim na początek przejdź na tryb manualny. Ustaw ISO na najniższą wartość oraz szybkość migawki na 1/250 sekundy. Zrób zdjęcie, sprawdź efekt na wyświetlaczu i koryguj w zależności od potrzeb. Przyda się również korzystanie z funkcji autobracketing.

Pomóż sobie Photoshopem

Ostatnią deską ratunku dla naszego zdjęcia może być użycie programu do edycji zdjęć. Jednak nie trzeba traktować go jako ratunku, ale jako możliwość wzbogacenia naszej fotografii lub wręcz zrobienie świetnego montażu.

Jak fotografować Księżyc?

Chociaż temat edycji bardziej dzieli niż łączy, to nawet profesjonalistom zdarza się publikować zdjęcia, które zostały mocno wyedytowane. Jeśli jest to jednak wyraźnie zaznaczone, to czemu nie?

Podsumowując - pamiętajcie o odpowiedniej porze dnia, sprzęcie lub w przypadku jego braku kadrowaniu i ustawieniach aparatu oraz wyposażeniu takim jak statyw. Jeśli to nie pomoże, to zawsze można sobie pomóc programem do edycji zdjęć.

Jak widzicie, fotografowanie księżyca nie należy do zadań łatwych, ale opanowanie tej sztuki przyniesie sporo satysfakcji. Stosujcie się do naszych wskazówek, a zostaniecie mistrzami astrofotografii.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.