Porady

Jak fotografować płatki śniegu i zrobić inne niesamowite zimowe zdjęcia?
Jak fotografować płatki śniegu i zrobić inne niesamowite zimowe zdjęcia?


Fotografowanie zimą może stać się wspaniałą przygodą, o ile dobrze zabezpieczymy nasz sprzęt i będziemy wiedzieli czego szukać, by zdjęcia wyszły naprawdę wspaniale. W końcu zimowe portrety czy makrofotografia płatków śniegu są doskonałym pomysłem na FotoObraz, który będzie zdobił ściany naszego salonu czy jadalni. Jesteście gotowi poznać proste techniki na niesamowite zimowe zdjęcia?

 

5 pomysłów na niesamowite zdjęcia zimą


Pomysł nr 1 – Piękne płatki śniegu
Wiedzieliście o tym, że nie istnieją dwa identyczne płatki śniegu? Pomimo tego naukowcy wyróżniają aż kilkanaście typów śnieżynek, które można sfotografować w swoim ogrodzie czy na spacerze. Ich kształt zależy przede wszystkim od temperatury i wilgotności. Dlatego przed rozpoczęciem zdjęć sprawdźcie termometr – najpiękniejsze okazy wymagają bardzo niskich temperatur.

 
Fotografowanie płatków śniegu wymaga lepszego sprzętu fotograficznego i cierpliwości, gdyż nie będziemy w stanie uchwycić jego struktury zwykłą cyfrówką. Podstawą jest w tym przypadku obiektyw makro, który wychwyci piękne detale. Wielu fotografów poleca użycie dwóch obiektywów, które łączymy ze sobą za pomocą pierścienia odwrotnego mocowania. W pierwszym z nich przymykamy otwór, by uzyskać dużą głębię ostrości, a drugim otwieramy, by uniknąć winietowania. Jest to metoda dla osób, które nie chcą inwestować dużych sum na zakup profesjonalnego obiektywu makro.

 

Poza tym warto użyć statywu oraz szklanej podstawki, na którą będą spadały płatki śniegu. Najlepiej wykorzystać świeży śnieg, gdyż z czasem będzie on lekko roztopiony, co nie wygląda zbyt dobrze na zdjęciach. Możemy fotografować śnieg spadający na różne powierzchnie, jednak najbardziej spektakularne ujęcia pokazują jeden lub maksymalnie kilka płatków. Jeśli pierwszy „złapany” okaz nie będzie idealny, nie poddawajcie się! Cała akcja fotografowania może zająć trochę czasu.
Odnośnie samych ustawień sprzętu, pamiętajmy o kompensacji ekspozycji. Jeśli chcemy uchwycić płatki śniegu w locie, powinniśmy wydłużyć czas otwarcia migawki do 1/15 s.

 

Pomysł nr 2 – Zamarznięte bańki mydlane


Co można zrobić z bańkami mydlanymi zimą? Czy one nie zamarzają? Tak! I o to właśnie nam chodzi. Zdjęcia zamarzniętej bańki wyglądają naprawdę bajkowo i niecodziennie – wbrew pozorom nie wymagają ani specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanych zabiegów. Przede wszystkim będziemy potrzebowali gotowej mieszanki do puszczania baniek mydlanych lub przygotowanej samodzielnie, z mieszaniny płynu do mycia naczyń i wody. By bańka lepiej trzymała się na mrozie, polecamy dodać cukier w płynnej formie – np. syrop z agawy czy nawet odrobinę miodu. Bańki powinny być wypuszczane przy temperaturze od ok. -10 stopni C, inaczej mogą się po prostu nie udać. Wydmuchujemy je za pomocą uchwytu dołączonego do opakowania lub zwykłej słomki.

  

 

Te małe dzieła sztuki warto fotografować z bliska, z małą głębią ostrości rzędu f.3,5 lub mniej, by wydobyć je na pierwszy plan. Dla stworzenia lepszego efektu możemy ustawić się lekko pod słońce lub zaczekać, aż zacznie prószyć śnieg. Bańki z czasem mogą mieć odmienną strukturę, kształt i będą po prostu pękały. Niektóre mogą nawet zostać zdmuchnięte przez wiatr, dlatego trzeba się śpieszyć! Przy okazji warto ustawić ekspozycję na +1 lub więcej, by poprawić jasność zdjęcia. Zwróćcie także uwagę na balans bieli, który ma duże znaczenie w czasie fotografowania zimą.

 

Pomysł nr 3 – Prószący śnieg inaczej


Wykonując zdjęcia w zimie możemy stworzyć sztampowe ujęcia przepełnione bielą lub zaczekać na okazję i wychwycić poranne lub wieczorne światło, które nadaje każdemu ujęciu niesamowitego wyrazu. Tak naprawdę możemy nawet skorzystać ze sztucznego światła generowanego przez latarnie uliczne, jednak wtedy wybierzmy te, które emitują światło o barwie białej.

  

 

Najpiękniejsze ujęcia prószącego śniegu wychodzą zazwyczaj pod światło, co oznacza, że musimy odpowiednio ustawić się z aparatem lub zadbać o sztuczne oświetlenie. Tego rodzaju fotografia nie wymaga już specjalistycznego sprzętu (który zawsze jest mile widziany), a raczej cierpliwości i poszukania fajnego miejsca do fotografowania. Jeśli nie lubimy zdjęć krajobrazowych, możemy umieścić w centralnym punkcie postać, zwierzę lub wybrany przedmiot.

 

Pomysł nr 4 – Sople lodu


Sople lodu są stałym elementem zimy, który pojawia się zawsze wtedy, gdy po krótkiej odwilży na nowo przychodzi mróz. Fotografowanie ich nie jest trudne, jednak wymaga poruszenia swojej wyobraźni. Lód może być wdzięcznym modelem o ile odpowiednio dopasujemy tło i wykorzystamy światło. Opcje są dwie: korzystamy z zastanego oświetlenia lub doświetlamy obiekt miękkim światłem.


Lód nie jest wymagający pod kątem sprzętu fotograficznego – do zdjęć wystarczy lepszej jakości cyfrówka czy lustrzanka. Ustawienia musimy dopasować odpowiednio do zamierzonego efektu, zwracając szczególną uwagę na ekspozycję i balans bieli.


Odnośnie samego lodu warto zwrócić uwagę na miejsca, w których może się pojawić. Zamarznięta rzeka, skute lodem jezioro czy nawet mała kałuża mogą być wdzięcznym tematem zdjęć zimowych. Lód może tworzyć wspaniałe, rozmyte odbicia, które stworzą niepowtarzalny klimat na zdjęciu, dlatego spróbujmy połączyć makrofotografię z krajobrazową oraz ludzi czy zwierząt.

 

Pomysł nr 5 – Zamarznięte kwiaty i liście


Zimową porą przyroda wygląda zniewalająco, szczególnie jeśli panują duże mrozy, które zamrażają kwiaty, liście i inne elementy przyrody. By wykonać ciekawe zdjęcie wystarczy przejść się po ogrodzie i odnaleźć zmarznięte róże lub liście. Na fotografii możemy ująć zarówno cały krzak czy skupisko kwiatów, tworząc ciekawą kompozycję, lub wyłonić na pierwszy plan tylko jeden pąk. Od tego, co chcemy osiągnąć, będą zależały ustawienia aparatu. W przypadku fotografowania kwiatów zimą przyda się obiektyw makro, który lepiej odda ich fakturę i dzięki doskonałej głębi ostrości nada zdjęciu przestrzeni.

 

Popularne są również zdjęcia kwiatów zamrożonych w bryle lodu, choć jest to pomysł, który można wykorzystać właściwie przez cały rok.


By spróbować swoich sił wystarczy przygotować pojemnik, umieścić w nim kwiat i zalać całość wodą. Niebanalny efekt przynosi nawet rozbicie bryły lodu z kwiatem, który staje się skomplikowaną, abstrakcyjną układanką.

Inne pomysły na ciekawą fotografię zimową:


- zdjęcia sportów zimowych np. snowboardzista w czasie wykonywania ewolucji,
- portret osoby na zimowym tle,
- fotografowanie burzy czy zamieci śnieżnych,
- ujęcia dzikich zwierząt,
- ujęcia domowych zwierząt np. kota,
- fotografia krajobrazowa.


O tym pamiętaj wykonując zdjęcia zimą


Pisaliśmy już kiedyś o tym, jak fotografować zimą, jednak w ramach przypomnienia powiemy kilka słów o ochronie aparatu. Sprzęt nie lubi niskich temperatur, dlatego zawsze przed wyjściem na zewnątrz sprawdźcie zalecenia producenta odnośnie minimalnej temperatury w jakiej można z niego korzystać. Druga sprawa to powrót do domu po zimowej eskapadzie – aparat powinien powoli wyrównywać swoją temperaturę z otoczeniem, by nie doszło do skroplenia wody na zewnątrz lub co gorsza w środku! Z tego powodu warto owinąć go folią i zostawić na parę godzin w suchym miejscu.

Należy zadbać również o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – nie narażaj się, by wykonać niesamowite zdjęcie i zawsze bądź odpowiednio ubrany. Zima to mróz, śnieg, wiatr, które dotkliwie wpływają na nasz organizm. Trzęsące się z zimna dłonie nie zrobią pięknego, wyraźnego zdjęcia, które trafi na FotoKubek lub inny prezent dla najbliższej osoby!


Jeśli planujecie wykonywać zdjęcia przez dłuższy czas, warto mieć w zanadrzu dodatkowy akumulator lub baterie, gdyż niska temperatura wpływa niekorzystnie na ich pojemność i może okazać się, że za szybko aparat poinformuje nas o wyczerpanej baterii.

Zimowe inspiracje


Zimowy spacer może stać się idealną okazją do wykonania kilku wspaniałych zimowych zdjęć, które pokażemy znajomym na swoim profilu społecznościowym lub wkleimy do albumu z odbitkami. Nie zniechęcajmy się, jeśli nad niektórymi ujęciami trzeba jeszcze popracować. Po pewnym czasie w końcu uda nam się zrobić zdjęcia, które wywołamy w dobrym fotolabie cyfrowym i wstawimy do albumu lub powiesimy w formie dekoracji na ścianie.
Lubicie fotografować zimą? Jakie są wasze ulubione tematy?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.