Porady

Jak fotografować w podróży
Podróże, wakacje, odpoczynek, zwiedzanie, miejsca, ludzie, przygody! Jak poprawnie i niebanalnie uchwycić na matrycy naszych aparatów te błogie, wakacyjne chwile? Jak zatrzymać w kadrze odwiedzane przez nas miejsca? Oto krótki mini poradnik "jak fotografować w podróży"? Przeczytaj i zastosuj kilka naszych wskazówek w praktyce! A Twoje zdjęcia będą nie tylko pamiątką, ale także małymi dziełami sztuki!

fotografia podróżnicza

Jak fotografować pejzaże?

Pejzaż jest jednym z najwdzięczniejszych wakacyjnych tematów. Szczególnie kiedy na fotografii pokazujemy przestrzeń i głębię. Do tych dwóch zagadnień dochodzi jeszcze światło. Znana jest w fotografii zasada "dwóch złotych godzin", która mówi o tym, że warto wyjść z aparatem bardzo wcześnie rano, kiedy słońce wstaje, albo o zmierzchu, kiedy zachodzi. O tych porach dnia występuje szczególne oświetlenie i można uzyskać ciekawe i klimatyczne fotografie. Powinniśmy unikać wykonywania zdjęć w samo południe, kiedy słońce jest bardzo ostre. O tej porze dnia słońce znajduje się najwyżej i oświetla fotografowane obiekty w taki sposób, że niekorzystne dla naszych fotografii stają się mocne cienie. Z kolei ciekawe i bardzo nastrojowe są zdjęcia wykonywane w ciemności. Jednak nocą, pamiętaj koniecznie o zabraniu ze sobą statywu, ponieważ czas naświetlania musi być wówczas dłuższy! W malarstwie o takich nocnych widokach mówiono - "nokturny" - a jak wiadomo, wiele zasad poprawnego fotografowania przeniesionych zostało właśnie z malarstwa. Na przykład to, żeby nie fotografować linii horyzontu w połowie kadru. Profesjonaliści uważają, że jest to za mało szlachetne. Linię horyzontu "umieszczaj" zatem w swoich zdjęciach w 1/3 na dole, albo 1/3 na górze. W ten sposób uzyskasz inną proporcję stosunku nieba do ziemi. W fotografii krajobrazowej warto też zaznajomić się z zagadnieniem tzw. głębi ostrości. To techniczne zjawisko znane jest każdemu, kto zajmuje się fotografią trochę więcej niż amatorsko. Polega ono na świadomym operowaniu ostrością i nieostrością poszczególnych planów zdjęcia.

fotografia pejzażowa Pejzaż wakacyjny

Jak fotografować architekturę

Najważniejsze jest, by zdjęcia kadrować z głową. Nasze oko widzi nieco inaczej, niż oko naszego aparatu. Patrząc przez obiektyw musisz dokonać pewnych wyborów...

Zanim naciśniesz migawkę, warto się zastanowić:

- jaka jest perspektywa obrazu z miejsca, w którym stoisz? Koniecznie znajdź dobre miejsce!
- jak w stosunku do linii horyzontu układają się linie drzew, okien, dachów, schodów, witryn sklepowych?
- czy na budynkach widać jakąś charakterystyczną fakturę i interesujące zestawienia kolorystyczne?
- czy atutem dla naszego zdjęcia będą tzw. "dodatki" w postaci rozkładających się cieni, świateł, bądź układu chmur?
- czy w swoim kadrze chcesz pokazać obiekt w oddaleniu, czy zbliżeniu?
- czy Twoje zdjęcie wykonane będzie zgodnie z zasadą tzw. "złotego podziału" i "mocnych punktów"?
- nad tym, czy detale architektoniczne też nie są warte sfotografowania, bo często o nich zapominamy!
- czy podczas zdjęć nocnych oraz zdjęć z elementami ruchu - masz przy sobie statyw, który jest niezbędny w takich przypadkach?
- co podpowiada Ci technika w Twoim aparacie - sprawdzaj siatkę pomocniczą, autofokus czy też poziomice.

fotografowanie architektury Sklepienie katedry w Salisbury

Jak fotografować ludzi

Niezależnie od tego, czy spędzasz czas w górach, czy nad morzem warto dokumentować na zdjęciach nie tylko swój pobyt, ale także ludzi, którzy tam mieszkają. Wakacyjne zdjęcia najczęściej są pozowane. My, albo towarzyszące nam w podróży osoby ustawiają się na tle zabytku, czy przyrody. Jednak fotografując na wakacjach pamiętaj, by skupić swoją uwagę nie tylko na osobie, ale również na tym, co znajduje się za nią. Jednym z najczęstszych błędów w fotografii wakacyjnej jest tło, które może ośmieszyć fotografowaną postać. Przykładowo z głowy osoby fotografowanej wyrasta ni stąd, ni zowąd jakiś znak drogowy, gałązka, czy jeszcze coś innego! Obok zdjęć pozowanych spróbuj wykonywać także zdjęcia niewyreżyserowane, naturalne, wykonywane jakby z ukrycia. Na takich zdjęciach można uchwycić emocje i pokazać relacje międzyludzkie. Fotografie takie będą również głębszą opowieścią podróżniczą. Twoje zdjęcia staną się tym samym socjologiczną, a w perspektywie lat nawet historyczną opowieścią o ludziach i miejscach. Pamiętaj, że w miejscu, w którym spędzasz wakacje żyją i pracują "jacyś ludzie". Nie tylko Ty - jako podróżnik - jesteś ważny. Na etapie planowania wakacyjnych wojaży warto poznać zwyczaje obowiązujące w danym miejscu. W niektórych państwach fotografowanie "tubylców" jest niemile widziane. Czasami warto zapytać miejscowego o to, czy można wykonać daną fotografię, a nawet zastosować zasadę tzw. model release. Dlatego warto pamiętać o zabraniu ze sobą słowniczka z podpowiedziami w danym języku, albo użytecznej aplikacji w swoim telefonie. Jeżeli kierujesz się wyłącznie sugestią odwiedzenia miejsc polecanych przez przewodniki, to z pewnością wiele może Cię ominąć. Czasami warto zboczyć z trasy, by zobaczyć i doświadczyć czegoś innego. Jeżeli w danej miejscowości coś ciekawego się wytwarza, produkuje, uprawia, hoduje, sprzedaje - to ciekawie będzie wpleść te elementy do naszej fotografii. Dzięki temu dłużej zachowasz także w swojej pamięci, np. kartacze
z Podlasia, koniakowskie koronki, węgierskie langosze, czy francuskie wino. Podczas fotografowania ludzi pamiętaj o tym, aby nie obcinać im rąk, nóg, czy głowy. Nie ma nic gorszego niż świetne zdjęcie, na którym brakuje stóp czy dłoni!

fotografia portretowa Wakacyjna fotografia niepozowana

Jak unikać błędów

Warto uczyć się od innych, dlatego poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć najczęstszych błędów w fotografii wakacyjnej.

- Szukaj niestandardowych ujęć!
- Zanim naciśniesz migawkę - pomyśl!
- Jeżeli masz taką możliwość - mierz światło i dobieraj odpowiedni tryb fotografowania.
- Ustaw swój sprzęt tak, by wykonywał maksymalnej jakości fotografie (warto, by były to tzw. RAWy).
- Używaj filtra polaryzacyjnego, który zlikwiduje odbicia i refleksy.
- Przeglądaj histogram (wykres pokazujący ilość poszczególnych tonów na zdjęciu). Dobre zdjęcie pokazane na wykresie nie powinno być za bardzo po prawej stronie (informuje
o niedoświetleniu), ani lewej stronie (informuje o prześwietleniu).
- Działaj w granicach prawa. W różnych krajach obowiązują różne przepisy, czy też zwyczaje związane z kulturą i religią danej społeczności. Np. niektórych budynków będących zabytkami nie można fotografować do celów komercyjnych, a niektórych nawet do celów prasowych. Przykładem niech będą: kamienica Casa Batllo w Barcelonie czy Wieża Eiffla w Paryżu fotografowana po zmroku. Jeżeli chodzi o zgodę na wykorzystanie wizerunku, to w fotografii ludzi obowiązuje zasada "3+" lub tzw. model release.
- Ucz się od innych - oglądaj fotografie Mistrzów!

Wyjeżdżając na wakacje zazwyczaj zakładamy, że przywieziemy z podróży nie tylko pamiątkowe bibeloty i wspomnienia, ale także zdjęcia, które będą uwiecznieniem mile spędzonego czasu. Coraz modniejsze jest zjawisko zapraszania znajomych na pokazy powakacyjnych zdjęć. Warto również po każdej wyprawie wywoływać swoje wspomnienia, ponieważ namacalnie utrwalone staną się niezapomnianą pamiątką na całe życie! A może fotoObraz na ścianie spowoduje, że każdego dnia uśmiechniesz się do siebie na samą myśl o tym, gdzie i jak spędziłeś wakacje?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.