Porady

Jak mądrze kupować sprzęt fotograficzny?
Każdy z nas prędzej czy później staje przed problemem zakupu odpowiedniego sprzętu fotograficznego. Może to być nowy aparat cyfrowy, pierwsza lustrzanka, prezent dla dziecka z okazji urodzin lub jedno z akcesoriów, które będą rozwijały nasze umiejętności. Jak jednak kupować sprzęt fotograficzny? Czy lepiej wybierać nowe czy używane obiektywy i aparaty? Zobaczcie gdzie szukać taniego sprzętu fotograficznego, na co zwracać uwagę i jak nie dać się naciągnąć na sprzęt, którego po prostu nie wykorzystamy.

Porada jest skierowana do entuzjastów fotografii.

Kupuj z głową - odpowiedz sobie na kilka pytań

Nie ma prostej odpowiedzi na to, jak wybrać dobrze sprzęt fotograficzny. Nie można również jasno określić, że aparat firmy np. Nikon jest zdecydowanie lepszy od aparatu firmy Olympus. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - wiele sprzętów charakteryzuje się porównywalną jakością i możliwościami, gra toczy się często o markę. Pewne jest jednak jedno - jeśli kupujemy sprzęt za określoną kwotę, od nazwy producenta ważniejsze są parametry, które posiada wybrany aparat czy obiektyw. Kupowanie sprzętu fotograficznego z głową zaczyna się od udzielenia sobie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

1. Jaki jest nasz stopień zaawansowania (wiedzy fotograficznej)?

Zastanówmy się na samym początku, czy aparat ma być dla nas jedynie urządzeniem, za pomocą którego chcemy uchwycić np. komunię świętą, najważniejsze widoki z wycieczki w góry, czy planujemy wykonać przynajmniej kilka profesjonalnych fotografii. Jeśli dobrze obracamy się wśród takich pojęć jak balans bieli, ekspozycja, głębia ostrości i wiemy, dlaczego warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW, powinniśmy rozważyć zakup półprofesjonalnego lub profesjonalnego sprzętu.

Nie wiemy co oznaczają te pojęcia, jednak chcielibyśmy się ich nauczyć w teorii oraz w praktyce? Postawmy na bardziej zaawansowany sprzęt, który umożliwi nam owocną naukę, nie skutkując uszczerbkiem na domowym budżecie. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z automatu i najwyżej ustawialiśmy tryb fotografowania, bezpieczniejszym wyborem będzie zwykły kompakt, który nie posiada zbyt wielu funkcji, ale jest za to wytrzymały i użyteczny.

2. Ile chcemy wydać?

By nie żałować swojego zakupu, musimy określić bardzo konkretny budżet. Na sprzęt fotograficzny możemy wydać zarówno kilkaset jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak pewnie się domyślacie, wyższe kwoty wydają pasjonaci fotografii oraz profesjonaliści. Często mówi się, że im lepszy i droższy sprzęt, tym lepsze zdjęcia. Jest to poniekąd prawdą, ale jeśli wykonujemy zdjęcia na swoje potrzeby i nie posiadamy profesjonalnej wiedzy, nie będziemy w stanie wykorzystać nawet połowy możliwości najlepszego sprzętu.

Aparaty kompaktowe są na ogół tańsze, gdyż posiadają bardzo małe możliwości ustawienia i gorszą optykę. Jest to jednak sprzęt najlepszy dla amatorów, którzy potrzebują utrwalić najważniejsze chwile. Lustrzanki, które ciągle zyskują na popularności i bezlusterkowce, to droższe sprzęty, na które powinny zdecydować się osoby chcące rozwijać swoje umiejętności w zakresie fotografii. Musimy być świadomi tego, że późniejsze wydatki na nowe obiektywy, lepsze karty lub inne akcesoria nigdy się nie kończą. Z tego powodu rozważmy, czy z biegiem czasu będziemy mogli sobie pozwolić na rozwijanie swojej pasji, czy jest to raczej nasze chwilowe zainteresowanie. Lustrzanki również posiadają tryb automatyczny, ale są zdecydowanie większe i trudniejsze w transporcie niż kompakty.

3. Co chcemy fotografować?

Inny sprzęt fotograficzny jest używany do portretów, krajobrazu czy zdjęć sportowych. Dlatego na tym etapie warto rozważyć, co będzie naszym głównym obiektem zainteresowania. Przykładowo osoby fotografujące dzikie zwierzęta muszą korzystać z drogich i ciężkich teleobiektywów, a zwolennicy fotografowania wnętrz powinni posiadać szerokokątne modele, które obejmą większą przestrzeń.

Nie wiemy co chcemy fotografować lub interesuje nas właściwie wszystko? Postawmy na model uniwersalny, być może po czasie znajdziemy swój ulubiony temat.

Jak wybrać najlepszy sprzęt?

Gdy określiliśmy swoje możliwości, budżet i oczekiwania, możemy przejść do poszukiwania odpowiedniego modelu. Nie dajmy sobie wmówić, że najważniejsze są piksele lub zoom czy jasność - każdy fotograf musi sam zadecydować, co jest dla niego najważniejsze. Prawda jest taka, że w wyborze mocno ograniczy nas budżet. W danym zakresie cenowym znajdziemy na ogół kilka porównywalnych modeli różnych firm. Jak zdecydować się na jeden z nich?

Jeśli na pierwszy rzut oka nie wiemy co wybrać, możemy posiłkować się forami internetowymi i popularnymi grupami na Facebook'u. Niekiedy wystarczy poszukać opinii innych osób na temat wybranego modelu, by ułatwić sobie decyzję. Jeśli nikt nie podzielił się swoim zdaniem na temat danego sprzętu, możemy zadać pytanie i poczekać kilka godzin lub dni na odpowiedzi użytkowników. Zwracajmy oczywiście uwagę na profile osób biorących udział w dyskusji - czasami ukrywają się wśród nich marketerzy lub dystrybutorzy wybranego producenta.

Wartościowe i pomocne są różnorodne testy sprzętu publikowane co pewien czas na znanych portalach fotograficznych. Profesjonaliści otrzymują za darmo sprzęt do testów, który opisują na swoich stronach. Z takich artykułów dowiemy się przykładowo jak wybrany model prezentuje się po rozpakowaniu, jaka jest jego szybkość działania, jak mają się parametry do rzeczywistych możliwości aparatu czy obiektywu oraz co ważne - zobaczymy przykładowe, prawdziwe zdjęcia wykonane danym urządzeniem. W przypadku dwóch bardzo podobnych modeli o znikomej różnicy cenowej zdjęcia wykonane przez osoby bezstronne pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji. Wybierając jednak lustrzankę zwróćmy uwagę na zamocowany obiektyw - to on w większym stopniu odpowiada za zdjęcia niż samo body aparatu.

Zbyt wiele parametrów? Jeśli znaleźliśmy kilka modeli w podobnym zakresie cenowym, powinniśmy skorzystać z porównywarki aparatów. W tym przypadku lepsze efekty przyniesie nawet skorzystanie z zagranicznych serwisów, które dysponują większa bazą modeli. W ten sposób szybko porównamy najważniejsze parametry kilku aparatów czy obiektywów, wybierając najlepszy z nich.

Jeśli jesteśmy niezdecydowani, możemy przyjrzeć się zestawieniom najlepszych aparatów kompaktowych lub lustrzanek, które są przygotowywane przez profesjonalistów. W sieci i w pismach branżowych pojawiają się co pewien czas rankingi sprzętu w danym zakresie cenowym. Na popularnych serwisach aukcyjnych oraz w sklepach możemy przejrzeć również listę bestsellerów, która powie nam, co najczęściej kupują inni fotografowie.

Gdzie i kiedy kupować sprzęt fotograficzny?

Przede wszystkim dalej najtaniej jest w sieci. Nawet wielkie sieci ze sprzętem AGD/RTV zapewniają specjalne upusty dla klientów internetowych. Jeśli wybraliśmy już model lub określiliśmy najważniejsze parametry, zacznijmy od przeszukania ofert z największych sklepów internetowych - możemy w ten sposób trafić na atrakcyjne promocje, a przy okazji skorzystać z systemu ratalnego w przypadku kupowania droższego sprzętu. Jest to jednak opcja dla osób, które wybrały już swój model.

Jeśli dalej nie wiemy co wybrać w danym zakresie cenowym, udajmy się do sklepu stacjonarnego i poprośmy o pomoc. Dobrą praktyką jest zabranie ze sobą osoby towarzyszącej, która będzie studziła nasz zapał w przypadku dobrego sprzedawcy. Pamiętajmy o tym, że zależy mu na sprzedaniu drogiego sprzętu, za który otrzyma większą marżę. Często duże sklepy nie posiadają specjalistów, którzy wytłumaczą nam różnice między poszczególnymi modelami. Nie bójmy się pytać i dopiero po rozmowie z kilkoma sprzedawcami zdecydujmy się na najlepszy model. Częstą praktyką jest wybranie modelu aparatu, a następnie jego zakup w Internecie. Po co tak robić? Głównie z powodu niższej ceny sprzętu, do którego nie nalicza się marży sprzedawcy czy opłat za wynajęcie powierzchni sklepowej.

Znanym sposobem poszukiwania najlepszej oferty są porównywarki cenowe. Zwróćmy jednak uwagę na to, co sklep oferuje w określonej kwocie. Może okazać się, że sprzęt jest tańszy ponieważ posiada drobne ryski, uszkodzenia lub jest rzeczą powystawową. O ile są to wciąż sprawne urządzenia, nie możemy być pewni co działo się z danym modelem "na wystawie". Często kupując aparat otrzymujemy w zestawie torbę, statyw lub inne akcesoria - nie są one bardzo kosztowne, ale z pewnością zmieniają końcową cenę.

Jeśli decydujemy się na droższy model (powyżej 1.5 tys. zł) powinniśmy postawić na dystrybutora danej marki. Część sklepów posiada oznaczenie, które daje nam pewność, że sprzęt pochodzi z legalnych źródeł i nie będziemy mieli problemów np. z przekazaniem sprzętu do naprawy gwarancyjnej (szczególnie w sieci). Przy okazji co jakiś czas (najczęściej okres przed lub po świąteczny) zdarzają się tzw. cashbacki, które polegają na zwrocie określonej kwoty za zakup sprzętu. Warto sprawdzać je na bieżąco na stronach należących do dystrybutorów, gdyż zwroty mogą sięgać nawet kilkuset złotych!

Niektórzy szukają sprzętu na serwisach aukcyjnych, na tablicach ogłoszeń lub u zagranicznych dystrybutorów. Ceny są z pewnością jeszcze niższe niż w polskiej dystrybucji, ale nie mamy gwarancji, że zakup przebiegnie bezproblemowo. Musimy być ostrożni i nie ufać zbyt niskim, okazyjnym cenom.

Jak kupować używany sprzęt fotograficzny

Niektórzy z nas decydują się na zakup używanego sprzętu fotograficznego. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w przypadku droższych modeli, możemy sporo zaoszczędzić. Powiedzmy sobie jednak od razu - jeśli kupujemy kompakt do 1 tys. złotych, nie szukajmy używanego modelu. Warto go jednak rozważać w przypadku body i obiektywów do lustrzanek, których wartość rynkowa sięga kilku tysięcy złotych.

Używane sprzęty kupujemy na ogół od osób fizycznych, które oferują sprzęt na aukcjach lub na tablicach ogłoszeniowych. Zacznijmy od obejrzenia wszystkich zdjęć sprzętu, zwracając uwagę na detale. Aparat powinien posiadać w zestawie wszystkie niezbędne elementy takie jak ładowarkę, przewody, baterię itd. Oryginalne pudełko i instrukcja obsługi dołączona przy zakupie również dobrze świadczą o sprzedawcy. Nie dajmy się nabrać na zbyt niską cenę - warto obejrzeć kilka podobnych ofert, by mieć jak największe porównanie. Gdy zdecydujemy się na zakup, zadzwońmy do sprzedawcy i zadajmy kilka pytań o aparat - im bardziej szczegółowe, tym lepiej. Właściciel aparatu lub obiektywu powinien posiadać wiedzę na temat jego użytkowania. Jeśli tak nie jest, powinna zapalić się nam tzw. czerwona lampa ostrzegawcza.

Sercem każdego aparatu jest matryca - nie powinna posiadać zarysowań ani martwych pikseli, które będą szczególnie widoczne na filmach. Poprośmy sprzedawcę o wykonanie kilku zdjęć lub zróbmy to osobiście, jeśli chcemy przetestować sprzęt przed zakupem. Najwięcej zobaczymy wykonując ujęcie jednolitej powierzchni przy ustawieniu małej głębi ostrości.

Nie mniej ważny jest przebieg aparatu określany liczbą wykonanych klatek. Dlaczego? Każde body ma określoną liczbę zdjęć, które wykona przed koniecznością wymiany migawki, która może kosztować nawet ponad 1 tys. złotych. Warto sprawdzić na stronie producenta maksymalną liczę klatek (na ogół 100-300 tysięcy) i upewnić się, że wybrany aparat posłuży nam przez długi czas. Mówi się, że optymalnie liczba nie powinna przekraczać 50 tysięcy ujęć. Liczbę klatek można sprawdzić za pomocą programów dostępnych w sieci - będziemy jednak potrzebowali zdjęcia, z którego zostaną szczytane informacje EXIF.

Sprawdźmy również działanie autofocusa. Niestety ten test najlepiej przeprowadzić osobiście, gdyż sprzedawca może zataić przed nami problemy aparatu. Częstą wadą jest całkowity brak ostrzenia (lub konieczność kilkukrotnego naciśnięcia migawki) oraz wady w układzie - backfocus lub frontfocus. Oznaczają one, że aparat ostrzy obiekt za lub przed wybranym przez nas punktem.

Na koniec sprawdźmy działanie lampy błyskowej, wygląd wizjera, sprawność ekranu LCD, działanie wszystkich gniazdek oraz karty pamięci. Jeśli okaże się, że wybrana część jest niesprawna, zrezygnujmy z zakupu lub renegocjujmy cenę.

Sprzęt fotograficzny na lata

Zakup sprzętu fotograficznego wiążę się często z wielogodzinnymi poszukiwaniami w sieci i licznymi odwiedzinami w sklepie. Nie ma większego znaczenia czy jest to nasz pierwszy aparat czy kolejny - jeśli zależy nam na dobrym sprzęcie, musimy poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego zakup. Pamiętajmy o tym, że dobrze wykonane zdjęcia warto wywołać w formie odbitek cyfrowych w dobrym fotolabie cyfrowym. Pozwolą nam one z łatwością śledzić nasz rozwój osobisty lub stworzyć piękny album zdjęciowy. W końcu jak często mawiają specjaliści - nie ogranicza nas sprzęt, a posiadana wiedza i kreatywność.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.