Porady

Jak patrzeć, żeby widzieć?
Wykonywanie fotografii nie jest prostą sztuką, która wymaga najpierw opanowania całego warsztatu, a później lat praktyki. Jedni z nas mają do tego większy talent, a inni mniejsi, jednak każdy z nas może doskonalić wraz z upływem czasu swoje umiejętności.

1. Zwracaj uwagę na tło

Tło w każdej fotografii stanowi bardzo istotny aspekt, pomijany często czy to z pośpiechu czy z niewiedzy. Wystarczy przyjrzeć się fotografiom by zobaczyć, jak wiele rozmaitych rzeczy może znajdować się w tle. Może być ono zupełnie rozmyte, lekko niewyraźne lub w pełni wyraźne, zależnie od tego, co chcemy osiągnąć.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

2. Komponuj zdjęcia

Praktycznie na każdej fotografii możesz znaleźć taki układ, dzięki któremu wszystko będzie wydawało się uporządkowane. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zasady kompozycji, które oczywiście warto znać. Spróbuj patrzeć na zdjęcia jako całość, a nie pojedyncze elementy, być może dostrzeżesz wspólne korelacje, które podniosą wartość zdjęcia.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

3. Pilnuj linii prostych

Zdjęcie wygląda dobrze wtedy, gdy możliwe linie poziome oraz pionowe mają zachowane swoje płaszczyzny. Oznacza to, że patrząc na zdjęcie musisz szukać wyraźnej linii prostej, do której odniesiesz pozostałe elementy na zdjęciu.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

4. Nie patrz tylko z jednego poziomu

Spróbuj kucnąć, ustawić aparat nad głową, wspiąć się na górę lub na wieżowiec i wykonać zdjęcie z innej niż zazwyczaj perspektywy. Często nawet drobna zmiana kąta czy wysokości patrzenia zmieni całą fotografię.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

5. Szukaj rzeczy, które mają potencjał

Czasami z góry wiemy, jaki będzie temat naszych fotografii, jednak jak się okazuje duży potencjał może tkwić również w drobnych, niepozornych przedmiotach. Czasem warto docenić proste przedmioty, które mogą wyglądać oryginalnie na fotografiach. Stary młotek, biurko z naturalnego drewna czy kot wylegujący się na dachu - nie chodzi od razu o efekt "wow" ale o rzecz, która ma dla nas znaczenie.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

6. Zmieniaj swoje widzenie

Często zdarza się, że pierwotny zamysł czy wizja nie mają wiele wspólnego z późniejszymi fotografiami. Przykładowo wybrałeś się na piękny spacer by sfotografować łąki i lasy, a trafiasz na piękne kamienie, które stają się tematem większości fotografii. Nie przejmuj się tym, w fotografii również należy być spontanicznym.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

7. Szukaj czegoś, co prowadzi wzrok

Jeśli fotografia nie przyciąga wzroku, nikt nie zainteresuje się nią dłużej, tym bardziej nie dostrzeże w niej tego, co mogłeś zobaczyć własnymi oczami. Poprawnie wykonane zdjęcia mają zawsze punkt, który pociąga całą uwagę w głąb zdjęcia. Czy znalazłeś ten punkt u siebie?

Jak patrzeć, żeby widzieć?

8. Znajduj głębię

Zdjęcia mogą niekiedy wydawać się naprawdę płaskie, jeśli nie będziemy starali się znaleźć głębi, za którą podąży nasz wzrok. Ta uwaga jest szczególnie ważna podczas fotografii krajobrazu, gdyż płaski krajobraz, na którym nie odczujemy niekiedy setek kilometrów nie jest tak naprawdę warty uwagi.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

9. Symetria nie jest zła

Ludzkie oko lubi podążać za wszystkim co jest równe, proste, posiada wzorki, znaczki i ogólnie pojętą geometrię. Nie bójcie się patrzeć w ten sposób na kadry, szukając niekiedy czegoś bardzo matematycznego, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka może wydawać się czymś nudnym i nieciekawym.

Jak patrzeć, żeby widzieć?

10. Daj się zaskoczyć

Postaraj się przyjrzeć drobnym przedmiotom i dostrzec drugi świat, który pokazują. Nie zniechęcaj się nawet wtedy, gdy nie masz żadnej wizji, być może pojawi się sama?

Jak patrzeć, żeby widzieć?

Naucz się patrzeć na świat

Świat z każdej strony, z każdej perspektywy, o każdej porze wygląda zupełnie inaczej. Nawet patrząc na ten sam przedmiot mając różny nastrój możemy zobaczyć coś zupełnie innego. Warto eksperymentować z wysokościami, różnymi ustawieniami aparatu, aby zobaczyć coś, czego wcześniej mogliście nie dostrzec. Nie powinniśmy patrzeć nigdy z klapkami na oczy, tylko otworzyć się na świat i piękne obrazy, które możemy uchwycić na własnych fotografiach.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.