Porady

Jak prawidłowo i wygodnie trzymać monopod?
Monopody są doskonałą alternatywą dla klasycznych trójnogów. Szczególnie dobrze sprawdzają się podczas fotografowania sportu, przyrody i w czasie fotografii ulicznej. Dowiedz się, jak trzymać go w najoptymalniejszy sposób by zapewnić sobie najlepszą stabilność.

Stabilność jest bardzo ważna w fotografii, gdyż to ona sprawia, że zdjęcia są ostre nawet przy słabym oświetleniu. Tradycyjnie stosuje się popularne statywy rozstawiane na trzech nogach, ale mimo swoich niewątpliwych zalet mają też jedną wadę - często są ciężkie, zajmują dużo miejsca i zwyczajnie nie da się z nich skorzystać w niektórych sytuacjach. Jeśli musimy się szybko przemieszczać, na przykład podczas fotografowania sportu lub dzikiej przyrody, zwykły statyw może być niepraktyczny i niewygodny.

W takich przypadkach lepiej sprawdzą się monopody. Zapewniają one podobną stabilność co trójnóg, ale są bardziej praktyczne w użyciu.

Mocowanie aparatu

Istnieją dwa sposoby na zamocowanie aparatu na monopodzie. Pierwszy z nich sprawdza się tylko przy mniejszych i lżejszych lustrzankach. To oczywiście skorzystanie z gotowego rozwiązania, czyli śruby i gwintu, który znajduję się w każdym sprzęcie.

Jeśli jednak korzystasz z dużych i ciężkich teleobiektywów, lepiej skorzystać ze specjalnego pierścienia. Aparat umieszczania się bezpośrednio w pierścieniu, a nie na śrubie, co zapewnia lepszą równowagę i umożliwia łatwe obracanie aparatu.

Statywy różnią się między sobą głowicami. Najlepsze są kulkowe, gdyż zapewniają możliwość szybkiego zmieniania orientacji z poziomej na pionową.

Trzymanie statywu

Monopod trzymaj lewą ręką za jego górną część, tuż poniżej miejsca, w którym zamontowałeś aparat. Prawą dłoń połóż na sprzęcie jak zazwyczaj, upewniając się, że masz łatwy dostęp do migawki i przycisków w aparacie.

Postaraj się lewą ręką wbijać statyw delikatnie w podłoże. Pozwoli to lepiej mu się zakotwiczyć, co zmniejszy drgania i poprawi stabilność aparatu. Łokcie trzymaj blisko ciała, taka pozycja pozwala na ograniczenie ilości ruchów z boku na bok.

Umiejscowienie monopodu

Istnieje kilka różnych sposobów trzymania monopodu. Który z nich wybrać, zależy od osobistych preferencji, więc proponujemy wypróbować wszystkie, aby sprawdzić, w których czujecie się najbardziej komfortowo. Metody opisane są dla osób praworęcznych. Jeśli jesteś leworęczny, po prostu odwróć kierunek.

Naturalny trójnóg

Jak prawidłowo i wygodnie trzymać monopod?

Stań naturalnie na obu nogach w lekkim rozkroku. Odsuń od siebie monopod, ale pamiętaj, by aparat znajdował się nieco powyżej głowy. Statyw powinien znajdować się dokładnie między nogami.

W takiej pozycji pochyl sprzęt w kierunku głowy, tak by wizjer znajdował się na wysokości oczu. Dzięki takiej pozycji stworzyłeś naturalny trójnóg, który zapewnią odpowiednią stabilność i zapobiega nieplanowym ruchom we wszystkich kierunkach.

Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się na miękkich podłożach, takich jak trawa. Na betonie może okazać się, że statyw będzie się ślizgał. Jeśli chcesz tego uniknąć, skorzystaj z którejś z dwóch poniższych pozycji.

Łucznik

Jak prawidłowo i wygodnie trzymać monopod?

W tej pozycji lewa noga znajduje się lekko przed prawą. Prawa stopa powinna być skierowana lekko na zewnątrz.

Jeśli stoisz już wygodnie na obu nogach, to oprzyj dolną końcówkę monopodu na swoim prawym bucie. Całość oprzyj delikatnie na wewnętrznej części lewego uda. Być może w tym momencie będziecie musieli nieco skorygować pozycję, na przykład pochylając się do przodu lub zbliżając stopy do siebie, aby statyw znajdował się bardziej w pionie.

Ta technika najlepiej sprawdza się na twardym, śliskim podłożu, ponieważ prawie niemożliwym jest, by oparty o nasze udo i trzymany butem monopod zachowaływał się w niekontrolowany sposób.

Pomiędzy nogami

Jak prawidłowo i wygodnie trzymać monopod?

Tym razem końcówkę monopodu umieść kilka centymetrów za lewą stopą. Całość znajduje się między nogami i ponownie opiera się na lewym udzie.

W takiej pozycji możecie czuć się nieswojo, ale dobrze sprawdza się zarówno na miękkim, jak i na twardym podłożu. Utrzymanie równowagi wymaga nieco doświadczenia.

Inne zastosowanie

Oprócz tego, że monopod zapewnią doskonałą stabilność w czasie fotografowania, może spełniać również kilka innych przydatnych funkcji.

Zwiększa zasięg

Tego rodzaju statyw może sprawić, że z łatwością uzyskamy unikalny kąt fotografowania lub pozwoli nam zrobić zdjęcie z wysokości niedostępnej na wyciągnięcie ręki. Docenicie to zwłaszcza w dużym tłumie. W takim przypadku trzeba jednak użyć samowyzwalacza lub zdalnie wcisnąć spust migawki.

Natychmiastowy statyw

Monopodu nie musisz trzymać, możesz oprzeć go o płot czy inną naturalną przeszkodę i w ten sposób również otrzymasz stabilną pozycję, niczym przy klasycznym trójnogu.

Wsparcie dla ciężkiego sprzętu

Sprzęt fotograficzny może ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Czy wyobraźcie sobie trzymanie go przez kilka godzin na przykład w czasie kilkugodzinnego wydarzenia sportowego? Niewątpliwie jest to bardzo męczące, dlatego monopod jest bardzo popularny właśnie w fotografii sportowej.

Monopody to wszechstronne statywy, które przydają się w wielu sytuacjach. Nie nadają się do wszystkiego, ale są doskonałą alternatywą dla klasycznych trójnogów, wtedy gdy potrzebujcie dodatkowej elastyczności i zwrotności.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.