Porady

Jak robić dobre zdjęcia kulinarne?
Dla wielu z nas gotowanie jest pasją. Niektórzy z nas lubią dzielić tę pasję z rodziną lub bliskimi. Jeszcze inni uwielbiają dzielić się swoimi pomysłami na blogu. A co może być piękniejszego niż uchwycenie ulubionej potrawy, "ciastowego" eksperymentu lub pachnącej kawy, którą przygotowaliście dla swoich bliskich? W fotografii kulinarnej istnieje jedna podstawowa zasada: jedzenie musi wyglądać tak smakowicie, aby dosłownie ślinka ciekła nam na sam jego widok.

Skąd dociera światło

Dobre oświetlenie jest podstawą w każdej fotografii, również tej kulinarnej. Najlepiej robić zdjęcia w ciągu dnia, gdyż aparat wychwyci piękne promienie słońca wpadające przez okno. Naturalne oświetlenie bardzo dobrze wpływa na wygląd składników, uwydatniając ich świeżość i naturalność. Należy uważać z odległością od źródła światła, gdyż przy zbyt mocnym oświetleniu jedzenie wyjdzie po prostu zbyt ostro, a na zdjęciu pojawią się prześwietlenia.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Można oczywiście fotografować w oświetleniu sztucznym, które daje zdecydowanie większe pole popisu. Profesjonalni fotografowie używają różnego rodzaju akcesoriów, jednak nam powinno wystarczyć kilka lamp z żarówkami o różnej temperaturze barwowej oraz blendy. Jeśli nie posiadamy profesjonalnych blend, możemy skorzystać ze sztywnej białej kartki, która będzie odbijała i rozpraszała światło.

Podczas robienia zdjęć przy sztucznym oświetleniu bardzo ważny jest statyw, który pozwoli nam na dłuższe czasy naświetlania bez obawy o poruszone, rozmyte zdjęcie. Będzie to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy będziemy wykonywali zdjęcia przy słabszym oświetleniu.

Tło wpływa na korzyść

Tło jakiego użyjemy do zdjęć powinno być spójne z tematem zdjęcia. Najprościej dobrać takie tło, które będzie jednolite lub o strukturze drewna itp. i nie będzie odciągało uwagi od fotografowanego obiektu. Za pomocą tła można jednak opowiedzieć historię. Przykładowo wyśmienitą kawę czy kakao możemy ustawić na tle z choinką, która będzie kojarzyła się ze świętami, czymś ciepłym, domowym, przytulnym. Już wcześniej pisaliśmy o dopasowywaniu tła do zdjęć na bloga - nasze pomysły i porady znajdziecie pod adresem http://www.foto4u.pl/porady,zdjecia-na-bloga-zwracamy-uwage-na-tlo.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Podczas fotografii kulinarnej dobrze posiłkować się drobnymi akcesoriami takimi jak solniczki, chlebaki, sztućce, talerze, serwetki etc.

Podstawowe zasady robienia zdjęć

Aby zdjęcia wychodziły jak najlepiej, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach takich jak trójpodział, złoty podział, które są związane z kompozycją. Jeśli źle ustawimy przedmioty na zdjęciu, ani oświetlenie, ani dobrze dobrane tło w niczym nam nie pomoże. Jeśli chcecie zobaczyć jak dobrze robić zdjęcia w trzech krokach zerknijcie na naszą poradę http://www.foto4u.pl/porady,jak-poprawic-jakosc-swoich-fotografii-4-wskazowki-ktore-nadadza-jasny-kierunek, w której pokazujemy proste metody kadrowania.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie aparatu. O poprawnych ustawieniach sprzętu fotograficznego można by napisać cały osobny artykuł, który i tak nie wyczerpałby tematu, dlatego najlepiej poznać swój aparat i zrozumieć jego działanie jeszcze przed ustawieniem całej sceny.

Szukaj inspiracji

Inspirację można znaleźć dosłownie wszędzie, na innych blogach kulinarnych, w książce kucharskiej czy nawet książkach niekoniecznie związanych z żywnością.

Z całą pewnością powinniśmy przede wszystkim zadbać o estetykę jedzenia i talerzy. W najlepszych restauracjach można zaobserwować, że serwowane dania są umieszczane na fantazyjnych talerzach, w oryginalnej kompozycji dodatków, aby podkreślić ich walory. Nawet kolorystyka jest szczegółowo przemyślana, by każdy detal wzmacniał nasz wizualny odbiór potrawy. Zdjęcia potraw nie są w stanie wpłynąć na nasz zmysł powonienia ani smaku, dlatego należy skupić się wyłącznie na zmyśle wzroku.

Wszystkie naczynia używane do zdjęć muszą być czyste, nie powinno być widać plamek np. z sosu, czy rozsypanej niechlujnie przyprawy. Możemy oczywiście umieścić listek bazylii czy stworzyć wzorek z roztopionej czekolady, jednak musi to być celowe działanie, a nie przypadek.

Kolory na fotografii są bardzo istotne. Jeśli nasze danie posiada w znacznym stopniu barwę czerwoną, nie powinniśmy stosować przedmiotów gryzących się z nią. Gadżety fotograficzne należy dobierać i ustawiać tak, aby pasowały do dania. Ustawienie solniczki przy filiżance z kawą nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem, choćby była wykonana ze szczerego złota. W przypadku, gdy nasze zdjęcie będzie przesycone różnymi kolorami, zauważymy, że odwrócą one uwagę od fotografowanej potrawy. Pomimo tego, że dania mogą być kolorowe, należy maksymalnie ograniczyć ilość barw na fotografii. Dobrze jest robić zdjęcia w jasnej tonacji i dodawać kolejne elementy pasujące kolorystyką na zasadzie metody prób i błędów. Należy pamiętać o tym, że również zbyt ciemne tło nie będzie sprawiało dobrego wrażenia.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Perspektywa

Aby uchwycić dobrą perspektywę należy po prostu eksperymentować. Należy próbować robić zdjęcia z góry, z boku, lekko z dołu, choć zazwyczaj wykonuje się zdjęcia z góry pod kątem 20-45 stopni. Warto powoli zbliżać się z aparatem do obiektu i zmieniać jego ustawienie wysokości oraz kąta fotografowania, by wychwycić najlepsze ujęcie. Najprościej zrobić kilka zdjęć i zobaczyć, które z nich najlepiej się prezentują.

Przygotowujemy potrawę

Nie jest to może nic odkrywczego, jednak jeśli przyrządzamy danie, warto uchwycić poszczególne etapy jego przygotowywania. Wpis na bloga kulinarnego z jednym zdjęciem nie jest zbyt ciekawy, dlatego warto zrobić kilka ujęć z różnych perspektyw, dzięki którym każdy będzie mógł zobaczyć jak

powstawała potrawa. Jeśli przyrządzamy bardziej skomplikowane dania, można zrobić nawet kilka ujęć tego samego momentu, aby ułatwić jej odtworzenie innym kucharzom.

Uchwycić istotę sprawy

Przygotowaliśmy dla was kilka zdjęć wraz z krótkim opisem, aby zwrócić waszą uwagę na to, które aspekty wykorzystał autor fotografii, by jego zdjęcie wyglądało tak apetycznie/klimatycznie lub po prostu profesjonalnie.

Przepis na popołudnie w Wiedniu lub poranek w łóżku

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Co trudnego może być w zrobieniu kawy? Pozornie nic, jednak sposobów jej przyrządzania jest co najmniej kilkadziesiąt. Kawa po wiedeńsku, kawa po arabsku, kawa po turecku. Zrobienie zdjęcia samej filiżanki kawy wydaje się nudne, prawda?

Na pierwszym zdjęciu widzimy jak fotograf stworzył specyficzny klimat kojarzący się z odległymi czasami, być może lekką egzotyką. Tradycyjna zaparzarka do kawy w tle, która nie jest już codziennym przedmiotem użytku, pobudza wyobraźnię. Filiżanka jest lekko poprzecierana, stoi na drewnianym tle, które dodaje zdjęciu rustykalności. Światło jest naturalne choć dosyć zimne, a kolory raczej stonowane, przechodzą przez szarości i beże tworząc klimat dawnych lat.

Drugie zdjęcie wydaje się bardziej kobiece i subtelne. Widzimy pamiętnik z niecodziennym długopisem, który tworzy specyficzny klimat zdjęcia. Z filiżanki, która wygląda po prostu kobieco, paruje pyszna kawa. Pomimo tego, że nie czujemy zapachu, nasze zmysły wyostrzają się na sam widok kojarzący nam się z aromatem i smakiem kawy. W drugiej fotografii podobnie jak w pierwszej wykorzystano światło dzienne, choć kolory są zdecydowanie cieplejsze. Kawa stoi na czymś, co przypomina nam łóżko, z tego powodu odczuwamy intymność, mając wrażenie, jakbyśmy zaglądali w czyjś prywatny świat bez ostrzeżenia.

Wszystko zależy od miejsca siedzenia

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

 

Na zdjęciach możecie odczuć w łatwy sposób siłę tkwiąca w perspektywie i kompozycji. Oba zdjęcia nie różnią się między sobą niczym szczególnym. Zastosowano te same potrawy, to samo tło, jednak zastosowano zupełnie inne ujęcie.

Na pierwszym zdjęciu fotografia została wykonana z góry, ale pod pewnym katem. Taką perspektywę można spotkać na większości zdjęć. Dla wzmocnienia koloru dodano do zupy zielone listki pietruszki, które sprawiają, że zdjęcie staje się bardziej wyraziste.

Drugie zdjęcie wydaje się bardziej abstrakcyjne, nie możemy być nawet pewni, że zupa znajduje się w miseczce. Być może nawet nie jest to zupa ale sos? Na zdjęciu dobrze widoczna jest faktura deski, na której ustawiono miski, jednak wraz z ograniczeniem kolorów fotograf wprowadził drugie tło, które jest nieco rozmazane, jednak wystarczająco wzmacnia i urozmaica zdjęcie.

Czasami można inaczej

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Przykład dwóch zdjęć, które są wykonane profesjonalnie, jednak nie do końca zgodnie z podanymi przez nas wskazówkami.

Na pierwszym zdjęciu zauważamy, że w tle znajduje się wiele innych przedmiotów, są one wyraziste kolorystycznie, posiadają mocne akcenty, jednak wyglądają dobrze w zestawieniu ze sobą. Fotograf

pragnąc zapewne uzyskać wrażenie uczty, umieścił przygotowaną potrawę na gotowym stole. Widać jednak, że ograniczył wszystkie dodatkowe elementy - brakuje na nim serwet oraz sztućców, które wprowadzałyby niepotrzebny zamęt w fotografii. Tak duża ilość kolorów została również lekko przygaszona zastosowaniem odpowiednich filtrów fotograficznych i bardzo subtelnego oświetlenia.

Na drugiej fotografii możemy dostrzec samego kucharza, właściwie fragment jego sylwetki. Niekiedy, gdy wykonujemy zdjęcia w plenerze możemy wprowadzić do tła ludzi, którzy stworzą klimat dobrej zabawy. Ważne jest jednak to, że fotograf celowo rozmył tło, skupiając się na pierwszym planie, na którym widać przyrządzaną potrawę. Człowiek, pomimo tego że jest na ogół ważniejszy, w fotografii kulinarnej może służyć jedynie za element tła.

Smacznego!

W fotografii kulinarnej, podobnie jak w innych rodzajach fotografii, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o swoim aparacie, o zasadach kompozycji, dobrego fotografowania i świetle. Gdy posiadamy już podstawową wiedzę, powinniśmy przygotować tła odpowiednie do danej potrawy i przemyśleć aranżację oddającą szczególną atmosferę dania. Przecież niektóre potrawy mogliśmy poznać na wycieczce do Turcji czy do Chin, a oddanie tego na fotografii może być ciekawym wyzwaniem, które z całą pewnością przyniesie niesamowite efekty. Jeśli nie macie pomysłów i nie bardzo wiecie jak ustawiać oraz komponować składniki, przejrzyjcie najlepsze blogi kulinarne i zainspirujecie się nimi.

Smacznego fotografowania :)

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.