Porady

Jak robić profesjonalne zdjęcia przedmiotów na aukcje?
W dobie dzisiejszej globalizacji nikogo nie dziwi kupowanie przedmiotów przez Internet lub wystawianie własnych rzeczy, które miesiącami zalegają na półce lub w szafie. Wraz ze wzrostem popularności serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych, rośnie nasza ilość pomysłów na zarobienie kilku złotych. Co ma jednak największy wpływ na ilość potencjalnych Klientów poza ceną? Oczywiście fotografie! Dowiedzcie się jak robić profesjonalne zdjęcia przedmiotów na aukcje, dzięki którym sprzedacie wszystko, co tylko zechcecie.

Co wpływa na ilość potencjalnych klientów

Na początku warto zastanowić się, co ma największy wpływ na ilość potencjalnych klientów. Oczywiście jeśli planujemy założyć własny sklep internetowy lub regularnie zarabiać na sprzedaży przedmiotów na aukcjach, powinniśmy podejść do tematu z dużym zaangażowaniem, a nawet wynająć profesjonalistów. Musimy pamiętać o tym, że pomimo tysięcy podobnych aukcji tylko kilkanaście z nich ma złożonych wiele ofert kupna.

Wydawałoby się, że najważniejsza jest cena i często tak jest, szczególnie na serwisach aukcyjnych. Dlatego zanim wystawimy nasz stary aparat fotograficzny czy raz założoną sukienkę, zorientujmy się w jakich kwotach oferują podobne przedmioty inni sprzedawcy. Nie starajmy się również zarobić na wysyłce, celowo podnosząc jej koszty. Tego rodzaju działania są dobrze znane wielu kupującym i działają tylko na szkodę sprzedawcy.

Na powodzenie sprzedaży ma oczywiście wpływ sam serwis, gdyż inne zasady panują np. na Allegro, Ebay czy Olx. Przed wystawieniem przedmiotu najlepiej zapoznać się z regulaminem danego serwisu i przeczytać kilka podstawowych zasad wystawiania własnych aukcji. Najczęściej będziemy musieli zapłacić prowizję od sprzedaży oraz podstawową opłatę za wystawienie przedmiotu. Jeśli chcemy, by był on na początku listy, podświetlony czy pogrubiony, musimy przygotować się na dodatkowe koszty.

Bardzo ważny jest również rzetelny opis. Kupujący oczekują tego, że na aukcji znajdą wszystkie interesujące ich informacje. Jeśli tak nie będzie, spróbują się z nami skontaktować lub zrezygnują z zakupu. Nie warto ryzykować utraty potencjalnego klienta, dlatego lepiej rzetelnie podejść do całego przedsięwzięcia.

Na koniec najważniejsze, czyli zdjęcia. W XXI wieku to one sprzedają i jeśli nie wykonamy dobrych fotografii, to kupujący szybko zrezygnuje z zakupu. Oczywiście nie musimy od razu porywać się na wykonywanie zdjęć 360 stopni, które ostatnio stają się pewnym standardem. Skupmy się raczej na tym, jak wybrany przedmiot chciałby zobaczyć kupujący. Najczęściej praktykuje się wykonywanie zdjęć na białym lub jasnym tle, które dobrze oddają cechy produktu. Jeśli jednak chcemy zostać zauważeni, dobrym pomysłem jest nawet aranżacja małej scenki.

Zdjęcia przedmiotów na aukcję powinni nie tylko pokazywać rzeczywisty stan, ale być atrakcyjne dla kupującego. Jeśli wpadniecie na pomysł celowego ukrywania wad czy uszkodzeń, lepiej od razu go porzućcie.

Aparat fotograficzny - zwróć uwagę na podstawowe parametry

Profesjonalne zdjęcia na aukcję internetową możemy wykonać lustrzanką, cyfrówką, a nawet smartfonem. Oczywiście lepsze efekty uzyskamy mając możliwość ustawienia kilku najważniejszych parametrów, szczególnie jeśli chcemy uniknąć późniejszej obróbki graficznej. Zacznijmy od balansu bieli, który powinien odpowiadać aktualnym warunkom oświetleniowym w pomieszczeniu. Nie zawsze jest jednak tak, że wybierając opcję np. światło żarowe we wnętrzu oświetlonym żarówką uzyskamy prawidłowe oddanie kolorów. Najważniejsze jest wypróbowanie kilku odmiennych ustawień. Temperatura barwowa jest bardzo ważna, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni jak ją ustawić, możemy zawsze postawić na automatykę aparatu.

Poza tym zwróćmy uwagę na ISO. Z zasady stosujemy najniższe parametry, które nie powodują powstawania ziarna. Oczywiście powinniśmy dopasowywać ustawienia w zależności od fotografowanej sceny, ale jeśli nie używamy tego parametru na co dzień, może nam to przysporzyć nieco kłopotów. Zacznijmy od ISO200, zwiększając wartości do ISO400 lub ISO800, by sprawdzić, w jakich warunkach lepiej wygląda fotografowany przedmiot.

Jeśli używacie lustrzanki, powinniście mieć możliwość ustawienia ekspozycji, która powinna znajdować się w punkcie 0 lub być nieznacznie na plusie. Lepiej doświetlone zdjęcia wyglądają bardziej profesjonalnie.

Bardzo ważnymi parametrami w czasie fotografowania przedmiotów na aukcję są również czas otwarcia przysłony i głębia ostrości. Odpowiadają one za ostrość zdjęcia, które wpływa na jego ostateczny wygląd. Zdjęcie przedmiotu powinno charakteryzować się dużą głębią ostrości i długim czasem naświetlania. Ostatni parametr możemy jednak zmodyfikować używając statywu, który pomoże nam uzyskać wyraźne, nieporuszone zdjęcie. Od tej zasady możemy odejść wtedy, gdy fotografujemy detale. Wtedy mała głębia ostrości nada naszym zdjęciom profesjonalnego looku.

Odnośnie samej ostrości warto sprawdzić także parametry autofocusa, czyli automatycznego ustawiania ostrości AF. Powinniśmy nakierować go na centralny punkt przedmiotu lub wykorzystać ostrzenie wielopunktowe. Jeśli nasz sprzęt ma możliwość włączenia stabilizacji obrazu, również z niej skorzystajmy.

Wasz aparat czy smartfon posiada możliwość zmiany kolorystyki za pomocą trybów? Spróbuj je wykorzystać, jednak nie przesadź z ostatecznym efektem, by nie odstraszyć potencjalnych klientów.

Macie problemy ze zrozumieniem i ustawieniem parametrów w aparacie? Przypomnijcie sobie wcześniejszy tekst pt. Domowe tanie studio fotograficzne, w którym na samym końcu znajdziecie ściągę dla każdego początkującego fotografa.

Robimy zdjęcia na aukcję - kadrowanie, oświetlenie, tło i proste tricki

Wykonując zdjęcia na aukcję internetową nigdy nie oszczędzajmy na ich ilości. Może okazać się, że z 20 zdjęć tylko 3 są wyraźne lub nieprześwietlone. Jeśli używamy lustrzanki, zapisujmy fotografie w formacie RAW, by mieć możliwość ich późniejszej obróbki bez straty jakości. Nie stosujmy wyłącznie jednego ujęcia - niektóre przedmioty lepiej prezentują się z góry, a niektóre z dołu lub z boku. Warto wykonać kilka standardowych zdjęć oraz kilka dynamicznych kadrów, które można ustawić jako miniaturkę aukcji.

Zwróćmy uwagę na kadrowanie. Pomimo tego, że według złotych zasad fotografii nie powinno kadrować się centralnie, w tym przypadku warto pominąć tą zasadę. Zdjęcie musi być maksymalnie proste, by przyciągnąć uwagę kupujących. Wypełnijmy również kadr fotografowanym przedmiotem i nie pozostawiajmy wolnych przestrzeni.

Bardzo ważne jest odpowiednie tło, które powinno być białe lub neutralne, by nie konkurować z fotografowanym przedmiotem. Do stworzenia odpowiedniego tła możemy wykorzystać np. biały blat, kawałek kartonu czy gładką ścianę. Dużo zależy od wielkości przedmiotu - inaczej podejdziemy do zdjęcia niewielkiego aparatu kompaktowego, a inaczej sukienki. Zdjęcia ubrań na aukcję są często prezentowane na tle szafy lub na stole, leżąc pośród modnych dodatków. Sprzedawcy często decydują się także na modela, który podnosi atrakcyjność zdjęć. Jeśli wystawiamy bardzo duży przedmiot np. samochód, nasz kadr powinien być maksymalnie czysty, bez zbędnych przedmiotów czy modeli. Zachęcamy do przypomnienia sobie wcześniejszego tekstu pt. "Powszechne błędy przy fotografowaniu auta na sprzedaż".

Jeśli wszystko mamy już przygotowane, nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Z pewnością najlepsze jest miękkie światło, które nie tworzy cieni ani odbić. Odradzamy wykonywanie zdjęć z lampą błyskową bez dyfuzora, gdyż przedmiot będzie wyglądał nieatrakcyjnie. Fotografowanie w świetle dziennym ma również swoje plusy i minusy. Pomimo tego, że zdjęcie będzie doświetlone, powstaną ciemne obszary, które musimy odpowiednio rozjaśnić np. za pomocą blendy fotograficznej. Z tego powodu najlepiej fotografować w oświetleniu sztucznym, ustawiając np. kilka źródeł światła wokół obiektu. Nie dysponujecie profesjonalnym oświetleniem? Użyjcie tego, co znajdziecie w domu, pamiętając o tym, by żarówki miały tę samą temperaturę barwową. Możecie wykorzystać lampki biurkowe, latarki lub inne źródła światła.

Jeśli planujecie regularnie sprzedawać przedmioty na aukcjach internetowych, powinniście pomyśleć o stworzeniu domowego studia fotograficznego lub rozpocząć współpracę z fotografem.

O tym pamiętaj robiąc zdjęcia na aukcję internetową:

- kupującego nie zachwyci twój kunszt artystyczny, chce zobaczyć realne zdjęcia przedmiotu;
- bez odpowiedniego ustawienia aparatu możesz niechcący zafałszować kolory lub inne parametry, które wprowadzą w błąd kupującego;
- nawet stary przedmiot może wyglądać jak nowy, jeśli przed wykonaniem zdjęć odpowiednio o niego zadbasz;
- zrób więcej zdjęć pokazując odmienne perspektywy, detale itd.;
- używaj statywu i dobrego oświetlenia;
- skorzystaj z podstawowej obróbki graficznej w programie, której możesz nauczyć się z naszych wcześniejszych porad: Podstawy Programu Photoshop - część 3 - prosty retusz w praktyce;
- wykonując zdjęcia niektórych przedmiotów warto skorzystać z usług modela, który może prezentować dany przedmiot za pomocą dłoni, całego ciała itd.;

Twój przedmiot został sprzedany

Wystawiając przedmiot na aukcję internetową musimy pamiętać o profesjonalnych zdjęciach, które są dźwignią handlu w XXI wieku. Oczywiście jeśli zabraknie rzetelnego opisu lub wybierzemy złą kategorię nasze szanse na sprzedaż zmaleją - dlatego pamiętajmy o profesjonalnym podejściu na każdym kroku. Z czasem będziecie wykonywać tak dobre zdjęcia na aukcje, że wykorzystacie swoje umiejętności w innych dziedzinach fotografii. Wtedy pamiętajcie o zamówieniu odbitek w dobrym fotolabie cyfrowym, które staną się obiektem podziwu w waszym domowym albumie lub na ścianie.

Jak myślicie, czy zdjęcia 360 stopni i filmy staną się już niedługo jedyną formą prezentacji przedmiotów na aukcjach i w sklepach internetowych?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.