Porady

Jak robić świetne zdjęcia w górach
Wakacje na horyzoncie, a jak Polska długa i malownicza, większość z nas wybiera się na urlop nad morze lub w góry. O tym, jak fotografować plażę pisaliśmy już wcześniej TUTAJ. Jak jednak robić świetne zdjęcia w górach? Czy dobre ujęcia można wykonać zawsze i wszędzie, czy są konkretne zasady, do których warto się stosować?

Przygotuj się na wyprawę

Spędzając wakacje w górach z całą pewnością jesteście przygotowani na ekstremalne warunki. Jeśli jednak planowaliście zwiedzać tylko górskie miejscowości zamiast zdobywać szczyty, możecie nie zdawać sobie sprawy z kilku ważnych aspektów. Podstawą przygotowania do wypraw górskich są odpowiednie buty trekkingowe, które zapewniają stabilność w czasie marszu. Planując wyprawę należy założyć kilka warstw odzieży, ponieważ pogoda potrafi często zaskakiwać. Zarówno kurtka przeciwdeszczowa jak i krem do opalania to niezbędne minimum. Warto dodatkowo zabrać plecak, do którego należy zapakować podstawowy prowiant oraz sprzęt fotograficzny. Przed samym wyjściem pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu pogody, szczególnie jeśli polujemy na konkretne warunki - mgłę, deszcz lub duże nasłonecznienie.

Zaplanuj możliwe kadry

Jeśli wybieramy się w dane miejsce po raz pierwszy, oczywiście trudno z góry założyć, które kadry są najlepsze do uchwycenia. Mamy trzy opcje do wyboru: zdać się na spontaniczność, sprawdzić wcześniej zdjęcia z trasy dostępne w sieci lub wybrać się w to samo miejsce dwa razy. Krajobrazy górskie mogą być bardzo zróżnicowane, zależnie od tego na jaki zdecydowaliśmy się rejon. Najbardziej widowiskowe są oczywiście Tatry, choć Beskidy, Bieszczady i Sudety również mają wielu zwolenników. W górach, poza tradycyjną roślinnością i pięknymi szczytami, możemy również spotkać wodę (np. Morskie Oko), która wymaga szczególnego podejścia, gdyż potrafi stworzyć piękne odbicia jak i utrudnić uchwycenie najprostszego krajobrazu. Na trasie należy zwracać uwagę na szczyty, przełęcze jak i proste, rozległe równiny - każdy kadr ma swój własny urok.

Wybierz temat fotografii

Poza kadrem warto zastanowić się, co będzie głównym tematem zdjęcia. Możemy postawić na same krajobrazy, uchwycenie mgły spływającej ze szczytów, charakterystycznej górskiej roślinności lub rozległych panoram. Z drugiej strony, czy takie zdjęcia nadają się do wakacyjnego albumu? Fotografując w górach pokuśmy się o ujęcie ludzi, którzy nie muszą wbrew pozorom wypełniać całego kadru. Mogą znajdować się na jego brzegu lub w oddali, jako tajemniczy zarys sylwetki - takie zabiegi będą budowały nastrój, nie odciągając uwagi od pięknych krajobrazów. Jeśli będziemy mieli szczęście, uda nam się spotkać zwierzęta - ich występowanie uzależnione jest od rejonu, dlatego należy być ostrożnym - niedźwiedzie zamieszkujące Bieszczady nie są wcale prostym tematem zdjęć.

Wykorzystuj porę dnia i warunki pogodowe

czywiście o ile możemy wybrać porę, kiedy wybierzemy się z aparatem w góry, o tyle pogodę dość trudno zaplanować. Chodzi raczej o zastanowienie się, w jakich warunkach chcemy fotografować. Jeśli wybierzemy piękną, słoneczną aurę, możemy mieć problem ze zbyt mocnymi kontrastami. Z tego powodu lepiej zaplanować wycieczkę z aparatem wczesnym rankiem lub wieczorem. Wstając o świcie mamy szansę fotografować w złotej godzinie, która daje naprawdę piękne efekty bez zbędnej obróbki zdjęć. Wyzwaniem będzie uchwycenie gór we mgle oraz w czasie deszczu - jest to jednak pomysł dla osób, które są już znudzone tradycyjną fotografią. Jeśli chcecie sobie przypomnieć, jak radzić sobie w trudnych warunkach, odsyłam do wcześniejszego tekstu. Ciekawą alternatywą jest również wybranie się do tego samego miejsca o różnych porach dnia, by uzyskać odmienne efekty - nawet banalny wschód czy zachód słońca zyskuje w górach spektakularny efekt.

Postaw na technikę fotografowania

Nawet jeśli wydaje ci się, że posiadasz już podstawową wiedzę na temat fotografowania, przypomnij sobie jeszcze raz, jak dobrze ułożyć kompozycję i zaplanować plany. W fotografii górskiej należy dzielić horyzont nie w połowie ale w 1/3. Na pierwszym planie powinny znajdować się bardziej wyraziste elementy, a za tło mogą nam posłużyć chmury lub kształty bardziej oddalonych szczytów. W górach bardzo łatwo o prześwietlenie fotografii, które można zredukować za pomocą szarych filtrów połówkowych. Warto zabrać ze sobą również filtry polaryzacyjne, które pomogą poprawić kolorystykę. Należy fotografować na dużych wartościach przysłony np. 11 czy 15 używając teleobiektywu lub obiektywu szerokokątnego. Jeśli dysponujemy tylko podstawowym sprzętem fotograficznym również wykonamy dobre zdjęcia, jednak będziemy musieli bardziej się natrudzić. Gdy planujemy uchwycić wędrówkę słońca lub chmur powinniśmy użyć statywu, który utrzyma stabilnie aparat nawet na nierównym, kamienistym podłożu.

W drogę z aparatem fotograficznym

Fotografowanie w górach wymaga dobrego przygotowania, gdyż nie wystarczy zabrać ze sobą tylko odpowiedni sprzęt fotograficzny, ale ważne jest również przygotowanie prowiantu, zaplanowanie trasy oraz założenie wygodnego i wytrzymałego obuwia. Jeśli nie macie dużego doświadczenia, zaplanujcie wcześniej temat fotografii i pogodę, dzięki której uzyskacie odmienne efekty. Technika fotografowania jest kluczowym elementem - bez niej nawet najlepsze kadry pozostaną tylko zwykłymi zdjęciami. Które góry są waszym zdaniem najbardziej widowiskowe? Czy warto waszym zdaniem wybrać się w to samo miejsce nawet dwa razy, by zrobić udane ujęcie?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.