Porady

Jak robić zdjęcia sportów zimowych na śniegu i na lodzie
Jak robić zdjęcia sportów zimowych na śniegu i na lodzie
Fotografowanie snowboardzistów i narciarzy na stoku w trakcie zjazdów i ewolucji wywołuje wypieki na twarzach fotografów. Jak robić zdjęcia sportów zimowych na śniegu, by wyrażały emocje, dynamikę i nie stwarzały niebezpieczeństwa dla samych uczestników sesji? Poznajcie techniki i wskazówki, dzięki którym staniecie się rasowymi fotografami sportowymi, którym żaden śnieg i lód nie będą straszne.

 

Najbardziej emocjonujące sporty – idealne kadry (zaplanuj ujęcie)


Najbardziej emocjonującymi sportami zimowymi są zdecydowanie narciarstwo i snowboard – przynajmniej z perspektywy fotografa. O ile sam śnieg nie jest zbyt ciekawym tłem, to sportowcy w czasie zjazdu poruszają się bardzo dynamicznie, a w trakcie wykonywania ewolucji potrafią zafascynować nawet przeciwnika sportów zimowych. W przypadku fotografowania narciarzy i snowboardzistów ważne jest wcześniejsze zaplanowanie ujęcia. Warto dokładnie poznać trasę zjazdu i wyznaczyć kilka miejsc, w których będziemy czekali na nasze idealne ujęcie. Jeśli sportowiec ma wykonać ewolucję, powinniśmy wcześniej wiedzieć jak będzie ona wyglądała, by lepiej opracować zamysł zdjęcia.


Efektowne są ujęcia, na których snowboardzista krawędziuje tworząc zjawiskowy „pióropusz” śniegu. Podobne efekty może stworzyć narciarz w czasie dynamicznego skręcania. Jako fotograf musimy ustawić się centralnie przed sportowcem lub z jego boku. Oczywiście powinniśmy dopasować swoją pozycję do warunków na stoku, by nie stworzyć zagrożenia dla innych osób. Możemy wykonać nawet zdjęcie pod światło, dzięki czemu śnieg będzie jeszcze mocniej podkreślony. Do takich fotografii warto użyć korony lub/oraz filtra UV. Ustalając kadr zawsze pamiętajmy o pozycji słońca na niebie.


Na stoku warto wykonywać również sekwencje zdjęć, szczególnie w czasie ewolucji. Pozwoli to na stworzenie prostego gifa obrazującego całość wyczynu. Doskonałym pomysłem jest również uchwycenie narciarza czy snowboardzisty w powietrzu. Nie trzeba tłumaczyć, że dużą rolę odgrywa tło – możemy wybierać czyste kadry wypełnione śniegiem i niebem lub zdecydować się na zdjęcie wśród drzew. Ważne jest to, by sportowiec nosił wyrazisty, barwny strój, który poprawi jego widoczność. Im wyższe partie gór, tym zazwyczaj lepsze ujęcia krajobrazów w tle. Niekiedy problemem jest jednak duża ilość osób w kadrze. By tego uniknąć, możemy wybrać się wczesną lub późną porą oraz rozmyć tło np. w programie graficznym.


Fotografując sporty zimowe na lodzie nieco trudniej zaplanować dobre ujęcie. Musimy zwrócić dużą uwagę na odbicia i refleksy, które generuje podłoże. W zależności od tego, czy wykonujemy zdjęcie meczu w hokeja czy znajomym jeżdżącym na łyżwach, powinniśmy dopasować kadr i zaplanować ujęcie. Warto eksperymentować z perspektywą oraz obiektywami, by uzyskać bardziej dynamiczne kompozycje.

Niezależnie od tego, czy fotografujemy w pomieszczeniu czy na zewnątrz, zwracajmy uwagę na niepożądane rzeczy takie jak chorągiewki, tablice, płoty czy budynki, które źle wpływają na odbiór zdjęcia. Piękny krajobraz wraz z snowboardzistą zdecydowanie lepiej wygląda jako FotoObraz na ścianie salonu niż zdjęcie wypełnione po brzegi niechcianymi elementami.

 

Ustawienia aparatu do fotografowania sportów zimowych


Jeśli wiemy już, jak ustawić się do fotografowania, na co zwracać uwagę, a czego unikać, najwyższa pora powiedzieć parę słów o sprzęcie i ustawieniach. Najlepszym obiektywem do wykonywania zdjęć sportowych jest model z zakresu 70-200 mm oraz 400-600 mm do robienia emocjonujących zbliżeń. Jeśli nie chcecie inwestować w drogi sprzęt, wystarczy wam również lustrzanka z podstawowym obiektywem 18-55 mm. Cyfrówki bez możliwości ręcznych ustawień będą miały problem ze zdjęciami na śniegu, który często wychodzi prześwietlony, oraz z uchwyceniem odpowiedniej ostrości.


Pakując torbę na stok pamiętajmy o dwóch sprawach – po pierwsze będziemy musieli nosić ze sobą cały sprzęt oraz niekiedy nawet zjechać z nim ze stoku, a po drugie aparat czy obiektywy źle reagują na niskie temperatury, dlatego lepiej wziąć mniej niż więcej akcesoriów. Producenci wybranych aparatów określają zawsze jaki jest ich zakres pracy pod kątem temperatury. Wybierając się w wysokie góry zimą może okazać się, że nasz aparat po prostu sobie nie poradzi. Dodatkowo rozkładanie statywu czy zmiana obiektywów może być kłopotliwa i ryzykowna. O ile nie wpadnie na nas początkujący narciarz, tak pogoda może się załamać, wystawiając nasz sprzęt na skrajne niebezpieczeństwo zalania. Z tego powodu poza specjalistyczną, termiczną torbą czy plecakiem, warto zabrać worki lub woreczki, w które należy owinąć aparat oraz obiektywy po wykonaniu wszystkich zdjęć. Jeśli chcecie sobie przypomnieć, jak powinno dbać się o sprzęt na śniegu zerknijcie do wcześniejszego tekstu „Fotografujemy zimą”.


Fotografując na śniegu należy zadbać o prawidłowe odwzorowanie kolorów. Nie jest to proste zadanie, gdyż poza odpowiednim balansem bieli będziemy musieli zastosować kompensację ekspozycji rzędu +1EV lub nawet +2EV. Dzieje się tak dlatego, że aparat widzi na ogół śnieg ciemniejszym niż jest w rzeczywistości. Działa on niczym blenda, czyli odbija światło. Musimy zawsze o tym pamiętać, gdyż ma to wpływ również na pozostałe ustawienia. ISO powinniśmy ustawić na poziomie 200, maksymalnie 400 w pochmurny dzień.


Głębia ostrości generowana przez przysłonę oraz czas naświetlania zależy od naszych oczekiwań. Jeśli chcemy sfotografować sportowca z rozmytym tłem, stosujemy małą głębię ostrości, nawet na poziomie f2.8. Gdy zależy nam na uchwyceniu płatków śniegu rozbryzgujących się np. o spod deski snowboardzisty, musimy ustawić wysoką głębię na poziomie f11.

Po ustawieniu powyższych parametrów należy skupić się na odpowiednim czasie otwarcia migawki, który nie powinien być dłuższy niż 1/500 s. Wielu profesjonalistów doradza ustawienie tego parametru na 1/1000 s, by uniknąć poruszonego zdjęcia. Jeśli zależy nam na mocno rozmytym tle, możemy zastosować dłuższy czas naświetlania rzędu 1/200 s, ale pamiętajmy o tym, że będziemy mieć problem z uchwyceniem punktu ostrości. Dobrym pomysłem jest praca z autofocusem.

Jeśli wybieramy się fotografować sporty zimowe w ostrym słońcu, niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne dla nas oraz filtr fotograficzny UV na obiektyw.

 

 

Bezpieczeństwo fotografa i sportowca


Wykonując zdjęcia sportów zimowych zawsze dbajmy o bezpieczeństwo swoje i sportowców. Na stoku warto założyć jaskrawą kurtkę lub spodnie, by być widocznym dla innych użytkowników. Nigdy nie zostawiajmy sprzętu fotograficznego za daleko od siebie. W innym przypadku może zostać przypadkowo uszkodzony przez narciarzy lub snowboardzistów, powodując nawet poważny wypadek. Fotografując sporty zimowe na lodzie uważajmy w czasie poruszania się po nawierzchni. Upadek uszkodzi nie tylko sprzęt, ale może spowodować trwały uszczerbek na naszym zdrowiu.

Fotografując wśród śniegu czy lodu jesteśmy również narażeni na wpływ niskich temperatur. Zawsze powinniśmy założyć odpowiednie warstwowe ubranie, które zapewni nam ciepłotę. Nie zapominajmy nawet o dodatkach takich jak rękawiczki, szal i czapka – o wyziębienie organizmu nie jest wcale trudno.

 

Piękne zimowe ujęcia


Fotografowanie sportów zimowych może przysporzyć wiele emocji, szczególnie jeśli uwielbiamy dynamiczne i wymowne ujęcia narciarzy, snowboardzistów czy łyżwiarzy. Większość sportów zimowych odbywa się wśród pięknej scenerii, dzięki czemu ma jeszcze większą wartość dla fotografa. Jeśli jesteście gotowi wykonać kilka nowych ujęć, ubierzcie się ciepło, zaplanujcie odpowiedni kadr i zapamiętajcie najlepsze ustawienia. W końcu na wykonanie doskonałego zdjęcia, które później zamówicie w fotolabie cyfrowym, macie zaledwie kilka sekund.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.