Porady

Jak wybrać fotografa ślubnego?
Od maja do września każdego roku panuje sezon ślubny, w czasie którego większość młodych i zakochanych par decyduje się przypieczętować swój związek. Jednak wszyscy wiedzą, że sam ślub i wesele są zwieńczeniem wielu miesięcy niekiedy trudnej organizacji. Jednym z jej najważniejszych elementów jest wybór fotografa ślubnego, którego zadaniem jest uwiecznienie naszych najpiękniejszych chwil. Jak zatem wybrać fotografa i na co uważać przy podpisywaniu umowy? Czy jest kwota, która "to zbyt wiele"?

Fotograf zza płota

Niektórzy z nas wybierają fotografów z polecenia myśląc, że jeśli dał sobie radę na ślubie znajomych, dlaczego nie da sobie na naszym? Jest to pewna droga selekcji, która może doprowadzić do różnych rezultatów - zwłaszcza wtedy, gdy nie widzieliśmy ani jednego zdjęcia z portfolio, tylko bierzemy go na tzw. "dobre słowo".

Każdy fotograf ma swoje portfolio, a jest ono po prostu zbiorem jego wcześniejszych prac. Po nich możemy łatwo zauważyć styl fotografowania, jakość zdjęć, ilość obróbki graficznej oraz temat zdjęć. Po portfolio możemy również wywnioskować to, czy fotograf ma spore doświadczenie, czy dopiero raczkuje w branży. Niektórzy fotografowie specjalizują się typowo w fotografii dziecięcej czy komunijnej pomimo tego, że znaleźliśmy ich pod frazą "fotograf ślubny".

Inną opcją wyboru jest poproszenie na ślub znajomego fotografa, który jest naszym kolegą z dzieciństwa lub z lat szkolnych. Istnieje niestety jeden poważny minus tego rozwiązania - możemy krępować się w robieniu mu uwag, trudniej będzie nam negocjować ceny i warunki, gdyż będziemy musieli uważać na relacje, które będą nas dalej łączyły po wielkim dniu.

Internetowe poszukiwania

Najlepszą opcją wyboru fotografa jest przede wszystkim znalezienie go w Internecie. Oczywiście można szukać fotografów na targach ślubnych, przez rodzinę czy znajomych, jednak to, jak sami ocenimy fotografa jest w końcu najważniejsze. Przede wszystkim wpiszmy w wyszukiwarkę internetową frazę "fotograf ślubny" z dopiskiem naszej miejscowości lub najbliższego miasta. Powinny pojawić się wyniki wyszukiwania z przynajmniej kilkoma fotografami z okolicy. Oczywiście nikt nie zabroni nam wyboru fotografa mieszkającego 200 km od miejsca ślubu, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że doliczy sobie niemało za dojazd.

Pokaż mi swoje portfolio, powiem Ci jak fotografujesz

Przeglądając stronę fotografa zwróćmy uwagę na podział zdjęć według ich tematu. Najczęściej są one dzielone na przygotowania, ceremonię, wesele i plener. Jeśli brakuje podziału na kilka podkategorii, nie spodziewajmy się większego profesjonalizmu i znajomości branży. Kluczem do sukcesu przy wyborze idealnego fotografa jest znalezienie takiego, który ma dobre zdjęcia zarówno z przygotowań, wesela jak i pleneru. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że każde jest zazwyczaj inaczej ujęte.

Przygotowania są raczej statycznymi ujęciami, na których powinniśmy zobaczyć dodatki, symbole ślubu oraz odczuć bardziej domową atmosferę. Zdjęcia z wesela powinny być za to bardziej dynamiczne, radosne, przekazujące energię gości. Plener jest natomiast polem do popisu dla fotografa ślubnego. Na nim zobaczymy jego kreatywność (fotograf często sugeruje miejsce, w którym będzie odbywał się plener), oddanie fotografii i ilość efektów graficznych, które stosuje. Niektórzy fotografowie stawiają na naturalność, niektórzy uwielbiają efektowność. To od nas zależy, w jakim stylu chcemy otrzymać zdjęcia. Nie oczekujemy jednak od fotografa "naturalisty" tego, że poświęci na obróbkę dużo cennego czasu.

Dlaczego to tyle kosztuje?

Jeśli zastanawiamy się nad cennikiem wybranego fotografa, powinien zazwyczaj znajdować się na stronie. Możemy również wysłać e-mailowe zapytanie o cennik, na które otrzymamy odpowiedź do kilku dni. W ten sposób sprawdzimy również kontaktowość fotografa, z którym planujemy przyszłą współpracę. Mailując możemy zapytać od razu o planowany termin wesela. Jeśli fotograf jest wolny, możemy wstępnie zarezerwować termin, nawet jeśli nie podjęliśmy ostatecznej decyzji. Wstępna rezerwacja polega na tym, ze fotograf dostając zapytanie od innej osoby przekazuje nam takową informację, a my podejmujemy decyzję - ten lub inny.

Z tego, jak odpisze fotograf, można bardzo wiele o nim wywnioskować. Jeśli fotograf sprawia wrażenie niekontaktowego, niemiłego lub zbyt pewnego siebie - zrezygnujemy z niego. Po co ma nam psuć humor na własnym ślubie, nawet jeśli jest polecany przez wszystkich znajomych? Jeśli fotograf próbuje wam zaproponować nawet inny termin ślubu, gdyż we wspomnianym jest zajęty, od razu odmówcie współpracy. Jak można traktować w ten sposób młodą parę?

Złoty i srebrny pakiet

Ceny fotografów zaczynają się już od 1000-1500 zł w górę, jednak za tą cenę nie znajdziemy nikogo godnego polecenia. Dobry fotograf będzie nas kosztował od 2000 zł w górę, zależnie od miejsca zamieszkania. Ceny w większych miastach będą wyższe, choć z drugiej strony panuje większa konkurencja i większa różnorodność ofert. Standardowo ceny oscylują w granicach 2000-4000 złotych, zależnie od tego, co wybierzemy w ofercie.

Fotografowie oferują zazwyczaj tzw. pakiety, w których dokładnie opisują to, co dostajemy w zamian. Przykładowo najtańszy pakiet w granicach 2000 zł nie będzie oferował pleneru, zapewni nam małą liczbę zdjęć i tylko kilka godzin fotografowania. W najbogatszej wersji otrzymamy plener w dowolnym dniu, setki zdjęć do wyboru (obrobione i nieobrobione), zdjęcia z przygotowań pana młodego, pani młodej, z ceremonii, wesela do wyznaczonej przez nas godziny oraz kilka albumów.

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na żaden pakiet, najlepiej wybierać opcje pośrednie - plener możemy zawsze dokupić, tak samo jak dodatkowe albumy ze zdjęciami. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli wybierzemy pakiet z mniejszą liczbą zdjęć, a zmienimy zdanie już po ślubie, nie będziemy mieli opcji zmiany decyzji i nadal otrzymamy tylko 100 zamówionych fotografii.

Warto zapytać również, ilu będzie fotografów na naszym ślubie. Najlepsi fotografowie zawsze działają w parach - gdyż mają szansę na wykonanie ciekawszych ujęć, uchwycenie różnych osób w tym samym momencie oraz podkreślenie swojego odmiennego stylu.

Spotkajmy się

Fotograf powinien spotkać się z nami w celu omówienia szczegółów, poznania nas jako pary oraz podpisania stosownej umowy. Jeśli fotograf nie posiada takowej, powinna się nam włączyć "czerwona lampka".

Gdy będziemy siedzieli już w kawiarni i roztaczali przed fotografem wizję naszego idealnego wesela, powinien nam w międzyczasie pokazać swoje albumy. Są to na ogół formaty, które sam oferuje, zawierające jego najlepsze zdjęcia. Jeśli decydujemy się na zamówienie albumów u fotografa, liczmy się z tym, że nie będzie to najtańsza opcja. Czasami bardziej opłaca się zamówienie albumów osobno, gdyż wszystko związane ze słowem "ślub" potraja swoją kwotę.

Na rozmowie możemy zobaczyć podejście fotografa, który powinien sam zabiegać o podpisanie umowy. Dodatkowo powinien nas zapytać o kościół, salę weselną, aby poczuć klimat oraz zaplanować dodatkowe oświetlenie, potrzebny sprzęt etc. Powinniśmy również omówić temat zdjęć, które znajdą się na stronie fotografa lub na zewnętrznej podstronie z dostępem dla nas oraz gości. Rozdawanie płyt ze zdjęciami nie jest już praktykowane. Profesjonalny fotograf umieszcza wszystkie zdjęcia w chmurze lub na serwerze, do którego dostajemy dostęp na określony czas.

Uwaga na kruczki

Umowy mogą zawierać wiele kruczków, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Poważna umowa z fotografem ślubnym to kilkustronicowy dokument, w którym fotograf zapisuje mnóstwo istotnych dla obydwu stron kwestii. Jak można się domyślić, fotograf będący długo w zawodzie miewał różne przygody, które nauczyły go tego, które punkty w umowie są najważniejsze.

Czytając umowę możecie trafić na punkt, który zabrania dzielenia się zdjęciami bez autoryzacji fotografa. Zapytajcie wtedy jeszcze przed złożeniem podpisu, czy wrzucenie zdjęć na Facebooka, Pinteresta i inne media skocznościowe jest łamaniem podpisanej umowy, czy fotograf nie będzie miał żadnych roszczeń z tego powodu. Niekiedy chcemy pochwalić się na własnej stronie kilkoma zdjęciami ślubnymi, jednak umowa może nam to po prostu uniemożliwić.

Kolejną kwestią jest publikacja zdjęć przez fotografa. Możemy zawrzeć w umowie specjalny podpunkt zabraniający mu udostępniania zdjęć na stronie, używania ich do swojej reklamy etc. Na ogół podnosi to koszty wynajęcia fotografa oraz wzbudza w nim spore niezadowolenie. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani by chronić swoją prywatność, odszukajmy wybrane punkty i zmieńmy zapisy w umowie.

W umowie możemy znaleźć również punkt określający to, co stanie się w momencie niedyspozycji fotografa. Oczywiście jest to jeden z najczarniejszych scenariuszy, jednak każdy może zachorować lub ulec wypadkowi. Część fotografów jest zrzeszona w różnych grupach, których członkowie wspierają się wzajemnie w razie nieplanowanych wypadków. W umowie powinno być jasno określone, że w razie nieobecności, fotograf na swój koszt udostępni nam wybór kilku innych fotografów ślubnych. Nie wchodzi tutaj w grę pstrykanie zdjęć przez kuzyna fotografa, ale o profesjonalne fotografowanie kogoś, kto również zna się na swoim fachu.

Informacyjny natłok

Znalezienie ślubnego fotografa może wydawać się bardzo trudne, z tego względu przygotowaliśmy dla was specjalną grafikę, która powinna ułatwić poszukiwania. Branża fotograficzna jest lukratywna i szybko się rozwija, dlatego nie dziwmy się temu, że będziemy wybierali nawet z kilkudziesięciu fotografów ślubnych. Dobry fotograf, to przede wszystkim fotograf wykonujący zdjęcia, które nam się podobają. Nie zwracajmy uwagi na opinie znajomych ani cenę. Wiadomym jest, że fotograf powinien wynosić około 10% budżetu ślubnego, jednak zdjęcia to często bezcenna pamiątka po chwilach, które do nas nie wrócą. Pamiętajmy zatem o podpisaniu umowy po dokładnym jej przejrzeniu i ustaleniu wszystkich ważnych szczegółów jeszcze przed wielkim dniem, aby nie dać się niemiło zaskoczyć.

Życzymy powodzenia!

Jak wybrać fotografa ślubnego?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.