Porady

Jak wyszczuplić fotografowanego modela?
Czasami stajemy przed zadaniem związanym z tuszą modela a efektem, jaki chcemy osiągnąć wykonując mu fotografie. Co zrobić, aby fotografowany człowiek wyglądał dobrze, szczupło, atrakcyjnie? Jak wyszczuplić fotografowanego modela? Jakie triki fotograficzne zastosować? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak ustawić, oświetlić, osobę, której robisz zdjęcie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Jak wyszczuplić modela

Z artykułu dowiesz się:

  • jak optycznie wyszczuplić sylwetkę na fotografii
  • jak wyglądać szczuplej na zdjęciu
  • jak wyszczuplić twarz na zdjęciu

Szczuplejsza sylwetka na zdjęciach

Zawodowcy wskazują, że bohater naszych zdjęć ma się czuć swobodnie i naturalnie. Nie jest to łatwe, jeśli krępuje się swojej tuszy i zastanawia się, czy wykonane zdjęcia spełnią jego oczekiwania. Jednym z sekretów, by osiągnąć w fotografii portretowej szczupłą sylwetkę modela jest specjalne światło i odpowiednio dobrana poza. Jak powinniśmy ustawić modela, aby na zdjęciach wydawał się szczuplejszy?

  • Podczas komponowania kadru powinniśmy skierować twarz modela w kierunku światła a jego ciało zwrócić w kierunku przeciwnym. To jedna z profesjonalnych rad. Dlaczego taki układ działa? Światło i cień modelują sylwetkę osoby fotografowanej i wówczas twarz oraz talia wydawać się będą znacznie szczuplejsze niż w rzeczywistości.
  • Najlepiej jest ustawić ciało modela tyłem do światła, a sama twarz skierować w stronę z której dochodzą promienie słoneczne! Warto spróbować!

 

Jak odchudzić twarz na zdjęciu, źródło: Pixabay

Jak pozować do zdjęć, żeby wyglądać szczuplej

Odpowiednie ustawienie modela sprawi, że fotograf jest w stanie „odjąć kilka kilogramów” pozującej osobie. Sylwetka może ulec optycznemu wyszczupleniu jeśli osoba, której wykonujemy fotografię złapie się dłońmi w talii. Taka poza ponadto nadaje charakteru osobie fotografowanej! Jeśli osoba, którą fotografujemy stoi prostopadle do fotografa, to mamy wrażenie, że jest ona szersza niż w rzeczywistości. Taka poza pogrubia osoby fotografowane. Powinniśmy ustawić modela pod kątem lecz lekko z profilu. Jak optycznie wyszczuplić twarz? Ustawienie modela w kierunku światła, tak, aby ¾ twarzy było pogrążonej w cieniu sprawi, że twarz wyda się szczuplejsza.

Jak odchudzić twarz na zdjęciu, źródło: Pixabay

Wyszczuplanie twarzy na zdjęciu

Z porad udzielanych przez modelki wynika, że można zastosować kilka trików, aby twarz wydała się szczuplejsza. Triki te polegają na:

- lekkim przygryzaniu policzków, co spowoduje uwydatnienie kości policzkowych

- podniesieniem języka do górnego podniebienia, co sprawi, że na zdjęciu nasza szczęka będzie wydawała się mocniej wyrzeźbiona

- broda i głowa skierowane do góry, szczególnie na zdjęciu w ujęciu frontalnym. Ta niewygodna poza spowoduje jednak, że szyja będzie sprawiać wrażenie o wiele gładszej niż w rzeczywistości, a ewentualnie pojawiający się u modela drugi podbródek zostanie zlikwidowany.

- odpowiednio nałożony makijaż sprawi, że twarz wydawać się będzie smuklejsza.

- wyciągnięcie lekko podbródka do przodu w kierunku fotografa.

Odradza się też wykonywanie osobom o okrągłej twarzy zdjęć od dołu. Aparat powinien znajdować się na wysokości twarzy osoby fotografowanej. Dla fotografa ważne jest znalezienie dobrego profilu twarzy modela. Dobry – znaczy korzystniejszy. Twarz ludzka jest niesymetryczna. Warto wykonać zdjęcia profilowe i dokonać wyboru, czy będziemy modela fotografować z lewej czy prawej strony, aby wyszedł on na zdjęciach jak najkorzystniej.

Jak się wyszczuplić na zdjęciu, źródło:Pixabay

Ciało ー jak optycznie wyszczuplić sylwetkę

Zawodowi fotografowie mają swoje sprawdzone ustawienia, które powodują, że ciało wydaje się o wiele szczuplejsze niż w rzeczywistości. Na przykład jeśli model pozuje bokiem powinien przesunąć nogę od strony fotografa właśnie w jego kierunku. Noga wysmukli się i wyda się o wiele szczuplejsza. Czasami nogi należy skrzyżować tak, aby nałożyć na siebie obie łydki, wówczas ciało wyda się bardziej zbliżone do kształtu klepsydry. Niektórzy fotografowie radzą też, aby stojąc frontalnie do fotografa wypiąć biodra do tyłu, co sprawi, że talia będzie ładnie zarysowana a uda wydadzą się szczuplejsze. Wrażenie szczupłości można osiągnąć też wykonując zdjęcia kiedy model ma uniesione ręce do góry, gdyż wówczas zwracają na siebie uwagę kości obojczykowe i oglądający ma wrażenie, że fotografowana postać jest szczuplejsza. Warto też zwrócić uwagę na nogi. Kiedy model stoi lub siedzi powinien on przyjąć określoną pozycję związana z nogami. Zaplecione nogi wydają się na zdjęciach dłuższe i szczuplejsze.

Jak wyszczuplić sylwetkę, źródło:Pixabay

Ręce ー wyszczuplanie na zdjęciach

Warto pamiętać, że świetnym trikiem na odchudzenie modela jest ustawianie go względem aparatu, tak, aby kładł on dłoń na biodrze od strony fotografa. Ciężar ciała z reguły opiera się na jednej nodze, tworzy się linia skrętu, która wysmukla modela. O rękach warto pamiętać szczególnie, gdy ma się odkryte ramiona! Warto też mieć przy sobie coś, czym możemy przysłonić mankament swojej urody w postaci za dużego brzucha czy ud.

Wyszczuplanie modela a kadr zdjęcia

Specjaliści wskazują na pewne zależności dotyczące zastosowanego kadru a ustawieniem w nim modela. Na przykład w przypadku tzw. planu amerykańskiego (3/4) sylwetka modela ustawiona na wprost obiektywu wydaje się masywniejsza niż w rzeczywistości. Zaleca się, aby model ustawiał się lekko bokiem. Tę samą wskazówkę stosuje się do tzw. planu pełnego. Warto zwrócić też uwagę na opierania ciężaru ciała na konkretnej nodze. Ciężar ciała powinien opierać się na nodze, która jest dalej ustawiona od osoby fotografującej. Przednia noga powinna być lekko ugięta. Jeśli stosujemy kadr wąski i na zdjęciu znajduje się tylko twarz wraz z ramionami, to powinno się modela skadrować tak, aby na zdjęciu nie było wrażenia symetrii i osiowości. Osoba fotografowana powinna lekko przechylić głowę, w którąś stronę, aby nadać zdjęciu efekt dynamiki.

Jak się wyszczuplić na zdjęciu, źródło: Pixabay

Światło a wyszczuplanie modela

Skoro fotografowanie to malowanie światłem, to osoba wykonująca zdjęcia ludzi musi pamiętać o tym, że światło może wpłynąć korzystnie na modela. Miękkie światło tworzy delikatne cienie i minimalne kontrasty. W takim świetle zwykle fotografuje się kobiety i dzieci. W plenerze miękkie światło uzyskuje się w pochmurne dni lub w zacienionych miejscach, a w pracowni potrzebne będą specjalne lampy lub tzw. softboxy. Światło ostre charakteryzuje się mocnymi kontrastami. Cienie rozkładają się na fotografowanej osobie w sposób mocno kontrastujący. Takie światło może spowodować, że uwypuklone zostaną zmarszczki i różne niedoskonałości twarzy.

Jak wyszczuplić twarz na zdjęciu, źródło: Pixabay

Powyższe pomysły są związane z fotografią, w którą nie bardzo chcemy ingerować programami graficznymi. Po prostu pstrykamy, delikatnie uszlachetniamy zdjęcia i wywołujemy dla modela serię najkorzystniejszych zdjęć. Chociaż w dzisiejszych czasach często wykorzystuje się stwierdzenie typu: „wyfotoszopujemy to”. Oznacza ono, że fotograf obrobi wykonane zdjęcie w programie Photoshop. Model na takich zdjęciach po użyciu drastycznej obróbki będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w rzeczywistości, ale … niektórzy właśnie takich zdjęć pragną! W programie graficznym można komuś wygładzić twarz, czy odjąć kilka kilogramów, ale czy to ma sens? Czy nie lepiej jest potrenować z ustawieniami modela, aby osiągnąć efekt wyszczuplenia go w jak najbardziej naturalny sposób związany z optyką, widzeniem? Sami oceńcie!

 

 

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.