Porady

Jak zaaranżować ścianę ze zdjęciami? Pomysły na oprawę!
Czasami stajemy przed trudną decyzją…. W jaki sposób udekorować swoimi zdjęciami wnętrza? W dobie dzisiejszych, szybko zmieniających się trendów, coraz to nowych możliwości i wręcz nieograniczonych możliwości technicznych wybór ten nie jest prosty. Z pewnością warto – podkreślam – WARTO - wywoływać swoje zdjęcia. Dlaczego? Ponieważ przebywając w swoim mieszkaniu, czy domu, każdemu z pewnością będzie niezwykle miło spojrzeć na ścianę czy inne miejsce, na którym ustawimy wykonane przez siebie zdjęcia. W takich momentach powracają miłe wspomnienia... przed naszymi oczyma stają miejsca, sytuacje, ludzie, z którymi spędzaliśmy wtedy czas. No to do dzieła! Wywołujmy i aranżujmy! Oto kilka pomysłów na oprawę zdjęć….

źródło: Pixabay

Najprościej…

 • Najprościej oddać swoje zdjęcia do oprawy firmie lub osobie zajmującej się zawodowo taką działalnością.
 • Najprościej, ale wiadomo, że pozbawimy sami siebie tej atrakcji związanej z samodzielną pracą na rzecz naszych ukochanych wspomnień w postaci kartoników w pięknych ramach na naszych ścianach, czy komodach.
 • Najprościej, ale nasze zdjęcia będą wyglądały jak w większości domów – tak samo. Dlatego jeśli chcesz zaskoczyć domowników i gości – rozważ oprawę swoich zdjęć w niestandardowy sposób! Tylko Twoje osobiste poświęcenie zagwarantuje tzw. „efekt WOW”. Ty sam dodatkowo z pewnością będziesz dumny ze swojego dzieła!

źródło: Pixabay

Do antyramy marsz!

Antyrama jest rodzajem oprawy zdjęć i prac. Zdjęcia wkładamy bezpośrednio do antyramy będącej wymiarem naszego zdjęcia, albo na zdjęcie nakładamy passe-partout i dopiero wówczas trafia do antyramy i na ścianę lub wybrany mebel. Zadaniem antyramy jest ochrona zdjęcia przed zniszczeniem. Na rynku można kupić antyramy ze szklanymi szybkami lub ze specjalną antyrefleksyjną powierzchnią.

źródło: Pixabay

 

Passe-partout - Co to takiego?

- dziwnie brzmiące słowo pochodzące z języka francuskiego –wymawiaj: pas partu
- oznaczające kartonową ramkę ze specjalnym wycięciem

- wraz ze zdjęciem passe-partout umieszcza się często w specjalnie przygotowanej ramie

- wykorzystuje się je w celu zwiększenia atrakcyjności zdjęcia

- stosuje się je, aby chronić zdjęcie

- może być gładkie lub wzorzyste, może być także bigowane, delikatnie falcowane, a nawet nacięte trójwymiarowo. Czasami przycina się krawędzie otworu passe-partout pod specjalnym kątem, aby później ozłocić tak powstałą powierzchnię, ponieważ się bardzo pięknie prezentują w takich ramach zdjęcia!

 • można kupić gotowe lub prostą formę passe-partout wykonać samodzielnie docinając pod wymiar zdjęcia.

źródło: Wikipedia

Mówią, że passe-partout dodaje zdjęciom swoistego „oddechu”. Uwydatniają zdjęcia! Powodują, że ich ekspozycja jest lepsza dla oka oglądającego. Passe-partout nałożone na zdjęcia i włożone do ramy, za szkło, są szczególnie przydatne, gdy eksponujemy stare, rodzinne lub kolekcjonerskie zdjęcia. Taki zabieg ekspozycyjny będzie chronił Twoje zdjęcia. Fachowcy zaznaczają, że jest to szczególnie ważne, gdy archiwalne zdjęcia wywoływane były tzw. metodą srebrową. (O szlachetnych technikach fotograficznych przeczytasz TUTAJ!)

źródło: Pixabay

Co powinieneś wiedzieć o szkle w ramach i antyramach?

Szkło w ramach lub antyramach może być różnej jakości. Zwykłe szkło przepuszcza poniżej 90% światła. Dlatego Twoje zdjęcia w takich ramach mogą wydawać się nieco ciemniejsze. Jeśli poczytasz o fachowym szkle do ram zdjęciowych okaże się, że w galeriach i muzeach stosuje się szkło przepuszczające ok. 93% światła. Takie szkło jest jednak bardzo drogie. Od jakiegoś czasu w ramach i antyramach stosuje się tzw. plexi. Plexi przepuszcza światło w 97%! Jest to materiał lekki i trwały, co nie jest bez znaczenia dla zdjęć o sporej powierzchni, które mają być prezentowane w ogromnych ramach! Można kupić ramy lub antyramy z plexi antyrefleksyjnym, aby zredukować negatywne efekty padającego na zdjęcie światła.

źródło: Pixabay

Zanim zadecydujesz o stylu aranżacji fotografii….

Zanim zadecydujesz jak ma wyglądać miejsce, w którym pokażesz swoje zdjęcia powinieneś:

- określić jakiej wielkości zdjęcia znajdą się na eksponowanym miejscu,

- wywołać te zdjęcia,

- zadecydować, czy zdjęcia będą posiadały passe-partout,

- jeśli tak – wykonać lub kupić passe-partout,

- sprawdzić, czy przestrzeń przeznaczona na ekspozycję zdjęć będzie wystarczająca – należy tak dobrać zdjęcia, aby nie były zbyt małe w stosunku do przestrzeni, która jest przeznaczona na zdjęcia, bo zdjęcia „zginą”, a jeśli będą za duże, to staną się przytłaczające!

- dokonaj wyboru stylu aranżacyjnego – czy zdjęcia zaprezentujesz w takich samych ramach lub antyramach, czy pokażesz je w inny, bardziej ekscentryczny sposób? PONIŻEJ KILKA POMYSŁÓW!

 • JEŚLI ZADECYDOWAŁEŚ O BARDZIEJ SZALONYM POMYŚLE PREZENTACJI ZDJĘĆ, to zastanów się czy faktura i kolory elementów, na których będą wyeksponowane zdjęcia  będą dobrze wyglądały w miejscu, w którym zawisną.

źródło: Pixabay

Kreatywność najważniejsza

Szalone pomysły ekspozycyjne sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało indywidualnie i bardzo wyjątkowo. Kącik ze zdjęciami ma budzić w Tobie, Twojej rodzinie i wśród odwiedzających gości miłe odczucia, czy wspomnienia. Jak pokazują najnowsze trendy dekoratorskie pomysły na aranżowanie zdjęć nie sprowadzają się wyłącznie do umieszczania ich w ramach jedno obok drugiego na ścianie czy półce! Warto rozważyć pasujący do Twojego charakteru oraz stylu wnętrza nietuzinkowy sposób ekspozycji zdjęć. Postuluje się obecnie:

 • Wykorzystanie surowego drewna, gałęzi, sznurka -  w stylu Eko
 • Styl romantyczny
 • Styl vintage
 • Styl moderne
 • Z wykorzystaniem półeczek
 • Loft styl

Poniżej kilka inspiracji!

źródło: Pinterest

Dlaczego warto rozważyć zaaranżowanie kącika z własnymi zdjęciami? W dzisiejszych czasach zdjęcia przechowujemy na dyskach laptopów lub w chmurze. Często chętnie dzielimy się nimi na portalach społecznościowych. Jednak warto pamiętać, że zdjęcia wywołane i wyeksponowane na ścianie, meblach, czy specjalnie przygotowanych półeczkach mogą stać się miejscem, które przywoływać będzie niezapomniane momenty naszego życia, wywoływać uśmiech na twarzach, poprawiać nam humor i rozsiewać sielską atmosferę! A tego w dzisiejszych czasach bardzo nam brakuje. Kto z Was pamięta, jak dawniej podczas rodzinnych spotkań wyciągało się albumy ze zdjęciami i cała rodzina oglądała czarno-białe zdjęcia zaśmiewając się do łez, wzruszając na myśl o podeszłych członkach rodziny, czy z sentymentem rozpamiętując minione lata?! Sprawmy, aby nasi domownicy mieli podobne wspomnienia!

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.