Porady

Jak zachęcić dziecko do fotografowania?
Nasze pociechy dorastając stopniowo rozwijają coraz większą ciekawość świata, obserwują otoczenie ucząc się nowych rzeczy, chcą zobaczyć i poznać coraz więcej. Dużo czasu poświęcają na obserwację swoich rodziców, którzy robią dla nich ciekawe, często nieosiągalne rzeczy. Jeśli lubicie fotografować i chcielibyście podzielić się z waszym dzieckiem tą pasją, podpowiadamy jak zrobić to w kilku prostych krokach.

Wiek ma znaczenie

Trudno nauczyć małe dziecko odpowiedniego szacunku do sprzętu i ustawiania wszystkich skomplikowanych parametrów. Tak naprawdę pasją do fotografii można zarazić już 3 letnie dziecko, które stara się słuchać tego, co do niego mówimy. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dawać szkrabowi profesjonalnego sprzętu, tylko zaopatrzyć się w niedrogą cyfrówkę, podarować mu nasz stary aparat lub zaopatrzyć się w specjalny aparat przeznaczony dla dzieci, który jest odporny na wstrząsy i upadki. Starsze dzieci, które za niedługo zaczną chodzić do szkoły (ok. 5-6 lat), możemy próbować uczyć obsługi lustrzanki. Wiele zależy tak naprawdę od charakteru dziecka i jeśli wiemy, że jest ono zbyt nerwowe lub impulsywne, lepiej nie ryzykować.

Bez skoków na głęboką wodę

Naukę fotografii najlepiej zacząć powoli, bez zbędnego pośpiechu i tłumaczenia dziecku od razu jak ustawiać balans bieli, głębię ostrości i inne parametry w aparacie. Na początek warto zacząć od metody "wyceluj i pstrykaj", aby robienie zdjęć nie kojarzyło się dziecku z niczym trudnym i pracochłonnym. Znaczna część dzieci jest niecierpliwa i szybko zniechęca się, gdy musi uczyć się skomplikowanej obsługi aparatu. Dlatego jeśli dziecko wykaże zainteresowanie, należy stopniowo pokazywać mu ustawienia balansu bieli i innych podstawowych parametrów.

Tato, mamo, popatrz!

Dla dzieci wszystko jest przygodą, niesamowitym przeżyciem i wyzwaniem. Dlaczego nie przedstawić w podobny sposób fotografii? Zaproponujcie dziecku wybranie się na wspólny plener fotograficzny w celu sfotografowania wszystkich spotkanych ślimaków, ptaszków na drzewach czy psów na spacerze. Dziecko z zaangażowaniem będzie obserwowało otoczenie i szukało zwierząt, które może uchwycić. Jeśli nie wiecie jak zacząć, czasem wystarczy podać dziecku aparat na przyjęciu urodzinowym, imieninowym i zaproponować mu uchwycenie potraw, gości oraz wszystkiego, co wpadnie mu w oko. Jeśli podbiegnie do was krzycząc "Mamo, tato, popatrz!" to znaczy, że połowa sukcesu za wami.

Najważniejszy jest brak nudy

Dziecko trzeba zaciekawiać, znajdować mu różne tematy, ciekawostki i przedmioty, które na fotografii mogą wyglądać magicznie, niecodziennie i pięknie. Niektóre dzieci same zaczną biegać z aparatem nie potrzebując rad dorosłych, jednak młodsze pociechy z całą pewnością z wdzięcznością przyjmą pomoc rodzica. Po każdej małej sesji fotograficznej warto wybrać wspólnie z dzieckiem najlepsze zdjęcia, wywołać je i zamówić odbitki, by stworzyć albumy z fotografiami naszej pociechy. Dzięki albumom, dziecko będzie mogło pochwalić się najlepszymi zdjęciami przed ciocią, babcią czy dziadkiem i czerpać dodatkową przyjemność ze wspólnej pasji.

Doskonalimy umiejętności dziecka

Jeśli uda nam się zainteresować pociechę fotografią, warto pomyśleć o tym, jak pomóc mu robić dobre zdjęcia. Z biegiem czasu, jeśli wasze dziecko połknie bakcyla, fajnym pomysłem jest zrobienie specjalnej ramki, za pomocą której będziemy tłumaczyli dziecku zasadę trójpodziału, mocnych punktów itp. Łatwiej będzie mu zrozumieć przed chwyceniem aparatu i zrobieniem zdjęcia, na co ma zwracać uwagę, aby jego zapał przekładał się na efekty.

Wspólne pasje umacniają więź

Może okazać się, że dziecko przegoni rodziców zapałem do fotografowania i wciągnie nas w arkana fotografii, o której nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest warte wielu wysiłków, jednak jeśli okaże się, że nie jest ono zainteresowane fotografią nie ma powodów do zmartwień, najważniejsza jest dobra zabawa i wywołanie uśmiechu na jego twarzy. Mamy nadzieję, że zabawa z małymi fotografami będzie udana. Szukajcie pomysłów i wykażcie się cierpliwością podczas kolejnego wyczekiwania na wróbla w karmniku.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!
Cennik
Odbitki, Zdję™cia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł‚
Jedynie u nas tysią…ce
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoł‚ywanie zdjęć‡
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć‡ najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć‡, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocł‚aw, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań„, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousł‚ugi był‚y w peł‚ni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć‡ odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.