Porady

Jak zarobić na swoich zdjęciach? - banki zdjęć
Zarabianie na swoich zdjęciach to marzenie wielu pasjonatów fotografii. Istnieje kilka możliwości, które pomogą zrealizować ten cel, jednak pojawia się pytanie, czy chcemy pracować w agencji fotograficznej lub zakładać własne studio? Dla wielu z nas jest to zbyt trudny krok, dlatego warto zainteresować się fotografią stockową, która może otworzyć drogę zupełnie nowych możliwości.

Co to są banki zdjęć?

Banki zdjęć nazywane często stockami lub microstockami są wirtualnymi agencjami fotograficznymi, które oferują miliony zdjęć o różnorodnych motywach. Fotografie może zakupić każdy, kto zarejestruje się do serwisu takiego jak Fotolia czy Shutterstock i wybierze interesującego go zdjęcie. Za średniej wielkości zdjęcia trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. Zarabiają na tym przede wszystkim banki zdjęć, jednak część wpływów trafia również do autora fotografii.

Jak zarobić na swoich zdjęciach? - banki zdjęć

Przykład darmowego banku zdjęć, gdzie użytkownicy oddają swoją pracę bez pobierania opłat.

Jak robić zdjęcia do banków zdjęć?

Nie każde zdjęcie nadaje się do sprzedaży w banku zdjęć, gdyż z punktu widzenia stocków, najlepsze zdjęcia to te, które są najbardziej użyteczne dla potencjalnego klienta. Eksperci podkreślają, że najlepsze zdjęcia są niekompletne, pozostawiając pole popisu przed działem marketingowym zewnętrznej firmy. Dobrze sprzedają się również zdjęcia, które mogą być użyte jako baza do wykonywania dalszych prac graficznych. Jeśli chcecie zobaczyć, co sprzedaje się najlepiej w bankach, wystarczy wpisać dowolną frazę, ustawić filtr popularność i przeanalizować kilkanaście przykładów. Można również przejrzeć rankingi tygodniowe lub miesięczne publikowanych zdjęć, które być może wskażą kierunek, w jakim należy podążać.

Co zrobić, aby zdjęcia się sprzedawały?

Najlepszą opcją jest znalezienie niszy na rynku, czyli zdjęć, na które może przyjść zapotrzebowanie, a nie są popularne na stockach i raczej rzadko spotykane. Banki zdjęć są pełne zdjęć owoców, kwiatów, piłek czy pracowników ściskających sobie ręce. Możemy oczywiście wykonać kilka szablonowych fotografii, jednak zrobienie unikalnych zdjęć będzie po prostu bardziej dochodowe. Przyjrzyj się otaczającym cię przedmiotom, wyjrzyj na ulicę czy do ogrodu, być może znajdziesz coś, co zainteresuje przyszłych klientów?

Jak zarobić na swoich zdjęciach? - banki zdjęć

A teraz krótka instrukcja wykonywania zdjęć stockowych:

1. Zdjęcie musi być wykonane poprawnie, gdyż żaden klient nie kupi zdjęcia wyglądającego jak zrobione z telefonu komórkowego. Podstawą jest dobry kompakt lub lustrzanka, która pozwoli na wykonanie zdjęć w dobrej jakości. Do podstawowego sprzętu należy: - lustrzanka lub aparat kompaktowy - statyw - podstawowy zestaw oświetleniowy

2. Skup się na kompozycji zdjęcia, które musi być "konkretne". Powinno przedstawiać dany przedmiot, miejsce lub osobę w jasnej sytuacji. Zdjęcia z wycieczki raczej się nie sprawdzą, fotografia stockowa w znacznej mierze stawia na obróbkę graficzną.

3. Jeśli wykonujesz zdjęcia ludzi, postaraj się o zgodę na publikację wizerunku. W końcu nie możesz wiedzieć, jak wykonane przez ciebie zdjęcia zostaną użyte, dlatego warto zabezpieczyć się prawnie przed możliwymi konsekwencjami. Wystarczy sobie wyobrazić w jak wielu różnych sytuacjach może zostać użyta twarz lub część ciała modelki, a włos na głowie się jeży. Oczywiście nie jest to już później nasze zmartwienie, ale lepiej mieć prawne rozwiązanie całej sprawy.

4. Gdy twoje zdjęcia będą już odpowiednio przygotowane, wybierz jeden ze znanych stocków takich jak 123rf czy iStockPhoto i wgraj do nich swoje zdjęcia. Dodaj odpowiednie tagi, opis i poczekaj, aż zaczniesz zarabiać.

Fotografia stockowa jest świetnym pomysłem na pasywne zarabianie na zdjęciach. Jeśli raz dobrze uchwycimy coś na fotografii nie musimy martwić się o to, że straci na swojej aktualności i nie będzie atrakcyjna dla przyszłych klientów. Oczywiście nie można oczekiwać, że sprzedawanie fotografii w bankach zdjęć przyniesie od razu dochody umożliwiające zostawienie wszystkich dotychczasowych projektów, jednak ogromną rolę odgrywa tutaj cierpliwość i czas, który musi i tak upłynąć. Przeszukaj swoje stare fotografie, wykonaj nowe i poczekaj aż fotografia stockowa przyniesie ci wymierne korzyści!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.