Porady

Jak zostać profesjonalnym fotografem
Profesjonalne fotografowanie to sztuka zamykania w kadrze ulotnych chwil. Większość ludzi marzy o tym, by nauczyć się fotografować tak, aby wyjść poza format standardowego uwieczniania imprez rodzinnych, ale zazwyczaj nie wie jak się za to zabrać. Jak uczyć się fotografii? Z jakich źródeł czerpać wiedzę? Czy uczyć się samodzielnie czy korzystać z pomocy innych? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w naszym artykule.

Teoria czyli co każdy fotograf wiedzieć musi

Nawet jeśli ktoś uważa, że przeglądanie literatury na temat fotografowania to strata czasu to jednak znajomość przynajmniej podstawowych zasad dotyczących fotografowania jest konieczna. Tego rodzaju informacje są potrzebne, by móc dalej rozwijać swoje umiejętności. Obok dobrej znajomości obsługi poszczególnych funkcji aparatu, przyda się również wiedza na temat teorii barw czy kompozycji zdjęć, znajomość technik fotograficznych i twórczości wielkich artystów, dzięki którym można stać się bardziej świadomym użytkownikiem aparatu fotograficznego.

Pierwszym rodzajem źródeł, po które warto sięgnąć, są oczywiście książki, których mamy na rynku wydawniczych niezwykle dużo. Jedną z polecanych pozycji dla osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem jest ,,Nowy podręcznik fotografii" Johna Hedgecoe. Dla tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę z zakresu robienia zdjęć, a chcieliby rozwinąć swoje umiejętności, lepszym wyborem będą książki Davida du Chemina, w których opisuje krok po kroku proces, który sprawił, że osiągnął dany efekt. Dużą popularnością cieszą się również pozycje Joe McNally'ego, które są szczególnie przydatne dla osób szukających informacji na temat ustawienia oświetlenia.

Alternatywą dla publikacji książkowych są oczywiście kursy, których bogata oferta promowana jest w sieci. Lekcje czy to stacjonarne czy online pozwalają zazwyczaj poznać budowę aparatu, uczą jak zmieniać tryb fotografowania czy tworzyć kompozycje, które przyciągną wzrok. Wybierając kursy stacjonarne warto zwrócić uwagę na to, czy obok zajęć teoretycznych są w harmonogramie te plenerowe oraz kto prowadzi zajęcia. Oczywiście najbardziej wartościowe będą zajęcia prowadzone przez zawodowych fotografów.

Wyrabianie gustu czyli podział na zdjęcia dobre i złe

Do robienia dobrych zdjęć nie tylko potrzebna ci jest wiedza teoretyczna, ale także dobry gust, który pozwoli ci odróżnić dobre zdjęcie od gorszego. Bardzo ważnym etapem na drodze do osiągnięcia profesjonalizmu w fotografowaniu jest oglądanie i analizowanie zdjęć, dzięki któremu ,,wyrobisz sobie oko". Właśnie dlatego tak ważne jest to, by przeglądać zdjęcia robione przez innych, zamieszczane w sieci, gazetach itp. Po jakimś czasie będziesz w stanie samodzielnie zdefiniować, które zdjęcie podoba ci się i dlaczego. Zaczniesz dostrzegać szczegóły, których inni nie widzą, rozróżniać kolory itp. Na początku poszukiwania drogi, którą chciałbyś podążać w fotografii dobrze jeśli znajdziesz sobie mentora, którego zdjęciom z uwagą będziesz się przyglądał. Jeśli będziesz potrzebować inspiracji w trakcie fotografowania, możesz gromadzić folder z ulubionymi zdjęciami i w razie potrzeb zaglądać do niego.

Praktyka czyni mistrza

Oczywiście nie ma dobrych zdjęć bez praktyki. Im więcej tym lepiej, dzięki temu nabierzesz obycia z aparatem. Po jakimś czasie nie będziesz już nerwowo zmieniał ustawień aparatu przeglądając kolejne opcje, ale automatycznie będziesz mógł wybierać najbardziej optymalne rozwiązania i skupić się wyłącznie na obrazie. Jeśli chcesz nauczyć się dobrze fotografować, noś przy sobie aparat zawsze i rób spontaniczne zdjęcia. Możesz zacząć od fotografowania architektury bez obawy o powtarzalność. Ten sam obiekt widziany przez różne osoby wyjdzie na zdjęciu na pewno odmiennie. Unikaj sztucznych póz, fotografuj spontanicznie, zatłoczone ulice, ludzi itp. Dzięki nieustannym poszukiwaniom w końcu znajdziesz własną drogę. Piękno możesz dostrzec wszędzie, sztuką jest uchwycić je i stworzyć odpowiednią kompozycję.

Jeśli chciałbyś doskonalić swoje umiejętności, możesz dodatkowo zapisać się na warsztaty fotograficzne. W nich nacisk położony jest przede wszystkim na praktykę. Zazwyczaj zajęcia prowadzone są pod okiem specjalistów, którzy nie tylko uczą, jak fotografować, ale również jak graficznie obrabiać zdjęcia. Takie warsztaty mają zazwyczaj charakter kilkudniowy i są prowadzone np. w weekendy.

Dróg rozwoju w profesjonalnej fotografii jest tak naprawdę wiele. By jednak osiągnąć szczyt własnych możliwości potrzebujesz zarówno wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Na początku swojej przygody z fotografią sięgnij po fachową literaturę lub zapisz się na kurs fotograficzny. Zdobytą wiedzę wykorzystuj w praktyce. Robienie zdjęć i analiza tych, które podbiły serca innych, to właściwa ścieżka w kierunku profesjonalizmu w branży. Przede wszystkim jednak jeśli chcesz być dobrym fotografem, musisz mieć do tej aktywności serce. Dzięki niemu będziesz mieć motywacje do tego, by wiele godzin spędzać przy komputerze obrabiając zdjęcia, cały czas pracować i rozwijać się.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.