Porady

Kwarantanna... Więcej czasu w domu? Porządek w zdjęciach!
Kiedy słyszymy Covid-19, koronawirus, pandemia…. to nasz dzień nie jest dobry. W tym trudnym czasie dla nas wszystkich, podczas przymusowej kwarantanny warto odwrócić swoją uwagę od zaskakującej nas rzeczywistości, na którą zupełnie nie mamy wpływu! Od miesiąca jesteśmy zamknięci w naszych mieszkaniach, domach. Mamy pożywienie, prąd, wodę, internet, być może nie jesteśmy zupełnie sami i towarzyszą nam bliscy. Co warto zrobić w tak dziwnym czasie? Proponujemy: po pierwsze: zrób porządek w swoich zdjęciach, a po drugie: zorganizuj swoim najbliższym wspaniały wieczór zdjęciowy!

źródło: Pixabay

 

Fotografia w XXI wieku

Żyjemy w dziwnych czasach… Znawcy podają, że w przeciągu dwóch minut wykonujemy więcej zdjęć niż człowiek w całym wieku XIX! A przypomnijmy, że fotografia została wynaleziona w 1839 roku! Jaka jest fotografia XXI wieku? Najpopularniejsze dziedziny fotografii:

 • pierwsza, to chyba fotografia osobista, która trafia na strony społecznościowe. Każdy ma aparat w telefonie! A przypomnijmy, że za pierwszy telefon z wbudowanym aparatem fotograficznym uznaje się model Sharp J-Phone J-SH04, który był wyposażony w matrycę CMOS o zaskakującej dziś rozdzielczości - 0,11 Mpix i “potrafił uchwycić” 256 kolorów!
 • druga, to być może fotografia związana ze światem mody i reklamy
 • trzecia - fotografia prasowa, reporterska, związana z dziennikarstwem, mediami i wszystkimi wydarzeniami, które dzieją się wokół nas!

kwarantanna

źródło: Pixabay

 

Współczesna fotografia, jak mawiają znawcy, nie zależy od sprzętu, nawet jakości fotografii, ale tematu, ujęcia i emocji zawartych na zdjęciu!  W jednym z artykułów na temat kontrowersyjnych fotografów XXI wieku znalazłam następujące nazwiska:

 • Gregory Krewdson
 • Vik Muniz
 • Marc Hogancamp
 • Andreas Gursky
 • David LaChapell

 

Zdjęcia w czasach kwarantanny

O archiwizacji zdjęć powstało już sporo poradników. Ten jest niezwykły, bo powstaje w zaskakujących okolicznościach. Tak! Teraz mamy czas, aby to zrobić! Zamknięci w pokojach możemy skorzystać z tej okazji i wreszcie zrobić porządek w archiwum rodzinnych zbiorów cyfrowych. W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi regularnie wywołuje zdjęcia. Znam takich, którz z wielka pieczołowitością przeglądają wykonane w ciągu roku zdjęcia, segregują je, opisują, wybierają najlepsze, czasami edytują w programie graficznym i ostatecznie tworzą odrębny, specjalny folder oznaczony np. “do wywołania_2020 rok”. Potem zdjęcia te trafiają do wywołania albo z wybranych zdjęć wykonywany jest fotoalbum. Sama nauczyłam się tak robić! Tej radości, kiedy rozpoczynamy oglądać fotoksiążki, flipbooki lub albumy ze zdjęciami w gronie rodziny lub znajomych, naprawdę -  nie da się porównać z beznamiętnym klikaniem i wyświetlaniem zdjęć na ekranie lub telewizorze! Znajomi, rodzina oglądają już wyselekcjonowane przez nas kadry! Zdjęcia tak uporządkowane służą także jako baza do stworzenia z nich różnego rodzaju pamiątkowych, często urodzinowych lub okazjonalnych przedmiotów-prezentów: kubków, poszewek, fotoobrazów, czy wypalanych w drewnie, klimatycznych  ilustracji. 

ilustracje

źródło: Pixabay

 

Porządek w zdjęciach - katalogowanie

Każdy ma jakieś swoje sposoby. Ja robię to w następujący sposób:

 • moje zdjęcia trafiają do chmury i jednocześnie na dysk w moim laptopie
 • na laptopie mam specjalny folder zatytułowany “zdjęcia rodziny (moje nazwisko) 2020” 
 • kiedy nie mam czasu wrzucam tam foldery ze zdjęciami z aparatu, zdjęcia przesłane przez męża, zdjęcia i filmy z telefonów moich pociech, 
 • a kiedy mam czas porządkuję zdjęcia tworząc specjalnie ponazywane foldery  z wydarzeniami i miesiącami, np. “ferie zimowe_narty”, “styczeń_urodziny K.” “wiosna_wyprawy w góry”, “maj_komunia M.”, “wakacje_Sucha Rzeczka”, “lipiec_jubileusz Rodziców”, “jesień_zdjęcia z działki” itd. Odzielnie tez tworze sobie folder z filmami.
 • w trakcie roku zdjęć przybywa, czasami ktoś z rodziny wyśle mi mailem, udostępni ze swojego dysku w chmurze lub przyniesie na pendrivie zdjęcia, które wykonał z jakiejś rodzinnej imprezy lub wspólnego wyjazdu, wówczas dorzucam je do opisanego i istniejącego już folderu, bądź tworzę nowy
 • końcem roku, tak jak opisałam powyżej dokonuje selekcji najlepszych fotek z danego roku, tworze folder “najlepsze_2020” i tam wrzucam wszystkie, które mi się podobają. Staram się, aby nie przekroczyć liczby 500. I znowu - jeśli mam czas - projektuję fotoksiążkę, a jeśli nie mam - przesyłam do wywołania w postaci flipbooka lub tradycyjnych zdjęć, które lądują potem w albumie lub specjalnym pudełeczku oznaczonym rokiem. Na bazie tych wyselekcjonowanych zdjęć obowiązkowo tworzę również kalendarze dla siebie, dziadków, rodziny, przyjaciół, z którymi spędzamy sporą ilość czasu w roku i mamy wspólne wspomnienia z różnych akcji, imprez, wyjazdów.
 • kiedy mija rok folder “zdjęcia rodziny (moje nazwisko) 2020”  trafiają na specjalny dysk zewnętrzny i do chmury.

źródło: Pixabay

 

Jak przechowywać zdjęcia?

Jeśli już zadamy sobie to pytanie, to odpowiedź może brzmieć bardzo różnorodnie: na dysku zewnętrznym, da dysku laptopa, w chmurze, w postaci wydruków (o czym wyżej). 

Po pierwsze: mamy możliwość korzystania z różnych dysków w chmurze. Miejsce oferuje Google, Apple, Dropbox. Zdjęcia wykonane telefonem automatycznie wręcz zapisują się na naszym wirtualnym dysku w chmurze. Folder zdjęciowy możemy połączyć z zasobami naszego partnera, aby zdjęcia rodzinne znalazły się w jednym miejscu!

Po drugie: wywoływanie zdjęć i przechowywanie ich w albumach. Bardzo polecam! Bo tak, jak pisałam wyżej zdecydowanie chętniej się je przegląda niż nawał nieposegregowanych zdjęć wyświetlających się na monitorze lub ekranie telewizora.

Po trzecie: przechowywanie posegregowanych zdjęć z kolejnych lat na zewnętrznym dysku lub dyskach specjalnie do tego przeznaczonych.

album ze zdjęciami

źródło: Pixabay

 

Każdy z nas wykonuje mniej lub więcej zdjęć, lepszych lub gorszych i ma większy bądź mniejszy porządek w zdjęciach. Każdemu z nas zdarzyło się prawdopodobnie stracić z nośników cyfrowych jakieś zdjęcia. Nie jest to miła sytuacja. Jeśli masz poczucie, że w Twoich zdjęciach panuje chaos, to zdecydowanie TERAZ, w momencie kwarantanny, jest najlepszy moment na to, aby spokojnie usiąść i zrobić porządek, wysłać zdjęcia do wywołania, pobawić się w tworzenie fotoksiążek…. i później…. zaprosić wszystkich domowników na wieczór oglądania zdjęć, tych najlepszych, posegregowanych, nawet, póki co w formie elektronicznej! A gdy już dojdą wywołane, to obowiązkowo w “namacalnej formie”. Jeśli uda nam się przetrwać te niespokojne czasy, zobaczysz, że wspomnienie wspólnego oglądania fotografii będzie tym jednym z najfajniejszych!

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.