Porady

Lepsze zdjęcia - ważne parametry aparatów, pomocne do wykonywania dobrych zdjęć
W trosce o jak najlepsze zdjęcia, poza nauczeniem się odpowiedniego kadrowania i dobierania oświetlenia, powinniśmy skupić się na kilku parametrach, które znacznie podniosą ich jakość. Zacznijmy od przeczytania instrukcji aparatu, ustawmy odpowiedni format zdjęć i sprawdźmy, czy uzyskujemy jakość odpowiednią do możliwości naszego sprzętu.

RAW

Najlepsze aparaty fotograficzne posiadają opcję wykonywania zdjęć w formacie raw - jest to format, który charakteryzuje się bardzo dużym zakresem tonalnym i brakiem kompresji stratnej. Dlatego jeśli nie robimy fotoreportażu z wycieczki, który zawiera setki zdjęć, warto ustawić wspomniane rozszerzenie zdjęć, żeby wyglądały one jak najlepiej. Dlaczego wybierać rawy zamiast popularnych jpg - dlatego, że pozwalają one zostawić część decyzji na później, do obróbki graficznej w programie komputerowym.

Przysłona

Bez dobrego obiektywu nie mamy szans zrobić naprawdę dobrego zdjęcia. Rozdzielczość jest ważna. Wystarczy powiedzieć, że jest to ilość detali, którą potrafi zarejestrować nasz aparat fotograficzny. Każdy obiektyw posiada przysłonę, od której będzie zależała ostrość i rozdzielczość naszych zdjęć. Zbyt wysoka wartość przysłony - mały otwór - spowoduje dyfrakcję, która obniży rozdzielczość. Aby dobrać idealną wartość przysłony warto wykonać parę zdjęć bez zmiany kadru i zdjęcie, które będzie najwięcej ważyło - jest tym z największą ilością detali.
Przysłona odpowiada również za odpowiednie naświetlenie i głębię ostrości na zdjęciu. Wiele aparatów posiada opcję A, czyli preselekcji przysłony, pozwalając nam wybrać ręcznie jej wartość.

Czułość ISO

ISO to nic innego jak skala czułości materiału światłoczułego. Najlepiej jest z nim nie przesadzać, ponieważ podniesienie czułości powoduje przegrzewanie się pikseli i degenerację zdjęcia objawiającą się powstawaniem tzw. szumów.
Jeśli pomieszczenie jest ciemne i nie mamy dobrego obiektywu, musimy podnieść wartość ISO - w takim przypadku musimy walczyć z powstałymi szumami za pomocą programu graficznego z opcją odszumiania.
Pocieszeniem może być fakt, że w przypadku lustrzanek dopiero wyższe wartości ISO będą powodowały szumy, przy mniejszych nie musimy się tak bardzo o to martwić. Jeśli dysponujemy zwykłym kompaktem warto rozważyć obniżenie wartości jeśli tylko to możliwe.

Stabilność

Duży wpływ na jakość zdjęć ma stabilność z jaką je wykonujemy. Poruszone zdjęcie jest nieostre i pozbawione wielu detali. Oczywiście, jeśli celowo chcemy wprowadzić element ruchu do naszego zdjęcia, nie musimy się tym martwić. Jednak jeśli każde nasze zdjęcie wychodzi równie niewyraźnie zdecydowanie coś jest nie tak. Najlepiej wyposażyć się w odpowiedni statyw do robienia zdjęć. Jeśli nie chcemy nosić ze sobą statywu ponieważ są naszym zdaniem nieporęczne lub za ciężkie można skorzytać z opcji stabilizacji obrazy - wiele aparatów jest w nie wyposażona.

Instrukcja nie gryzie

Ostatnia prawda - być może najbardziej szokująca mówi że należy zapoznać się z instrukcją aparatu! Mało kto lubi czytać setki stron zapisanych drobnym makiem, ale często gdzieś wśród stwierdzeń i gwarancji i przechowywaniu baterii możemy znaleźć wskazówki ustawień, które warto stosować w danym aparacie. Oczywiście aparat to aparat, jednak poszczególne modele różnią się między sobą szczegółami, a to w nich zamknięte jest piękno fotografii.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!
Cennik
Odbitki, Zdję™cia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł‚
Jedynie u nas tysią…ce
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoł‚ywanie zdjęć‡
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć‡ najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć‡, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocł‚aw, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań„, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousł‚ugi był‚y w peł‚ni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć‡ odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.