Porady

Malowanie światłem - sprawdź, czy wiesz jak to zrobić!
Malowanie światłem - sprawdź, czy wiesz jak to zrobić!

Malowanie światłem nie jest wbrew pozorom nową techniką, która powstała kilka lat temu. Pierwszy raz wykorzystano tą technikę już w 1935 roku, kiedy Man Ray stworzył serię prac zatytułowaną Space Writing. Z całą pewnością natrafiliście w sieci na zdjęcia ludzi i obiektów z oryginalnymi efektami świetlnymi, które wyglądają jak narysowane. Jeśli chcecie by wasze nocne fotografie wyglądały jeszcze lepiej, możecie nauczyć się malowania światłem, które wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać!

Zapewne wiecie, że termin fotografia wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie rysowanie światłem. Bez dobrego oświetlenia fotografia praktycznie nie istnieje, jednak co by było, gdybyśmy podeszli do tematu bardziej dosłownie i zaczęli naprawdę malować światłem? W Internecie można zobaczyć setki zdjęć rysowanych światłem, na których widać zarówno sylwetki ludzi, świetlne napisy czy bardziej subtelne wykorzystanie techniki malowania światłem, czyli oświetlanie ręcznie przedmiotów, które zyskują w ten sposób nowy, mocniejszy wyraz.

Jak malować światłem?

Po pierwsze musimy zgromadzić możliwie jak najwięcej źródeł światła, takich jak latarka, laser, diody, lampki i inne, można użyć nawet softboxów z gotowym, wyciętym wzorem. Wszystko zależy od naszej inwencji, ale warto wiedzieć o tym, ze aparat zarejestruje nie tylko wielkość źródła światła, jego kolor, ale również jego charakter - czy będzie to światło przerywane czy stałe, zostanie inaczej uchwycone na zdjęciu.

Drugim niezbędnym elementem jest statyw. Malowanie światłem wymaga długiego czasu naświetlania, dlatego aparat musi zostać nieruchomy nawet kilkanaście sekund. Jeśli chcemy uchwycić przykładowo światła przejeżdżających samochodów i stworzyć z nich abstrakcyjną kompozycję możemy próbować zdjęć z ręki, jeśli jednak pragniemy uchwycić świetlny napis na wyraźnym tle bez statywu nie damy sobie rady.

Ciemność. Do malowania światłem niezbędna będzie nam ciemność. Niby oczywiste, ale niektóre osoby próbują stosować techniki malowania światłem, kiedy nie jest wystarczająco ciemno. Oczywiście jeśli chcemy osiągnąć wybrany efekt możemy posłużyć się dodatkowymi źródłami światła, ustawić kilka softboxów, oświetlić modela, jednak wszystko należy robić z rozwagą.

Do malowania światłem potrzebujemy również malarza. Malarz światła powinien charakteryzować się wyobraźnią, kreatywnością i odwagą. Jeśli chcecie uzyskać sam efekt światła, należy ubrać malarza w ciemne, stonowane ubrania. Należy pamiętać również o czarnych rękawiczkach, butach czy nawet w skrajnych przypadkach założeniu kominiarki na głowę. Malarz światłem powinien poruszać się szybko, zwinnie, gdyż jeśli pozostanie w jednym miejscu bez ruchu, aparat uchwyci go na zdjęciu.

Ustawiamy parametry

Wiecie już, jak przygotować się do fotografowania, dlatego podam przykładowe parametry, jakie należy ustawić, aby fotografia się udała.

ISO - jak najniższe, aby nie powstawały szumy - najlepiej 100 lub 200
Przysłona - zazwyczaj coś między f/4 a f/8
Ekspozycja - jest zależna od oświetlenia w danym miejscu oraz czasu malowania, chociaż jest to zazwyczaj czas od kilku do kilkunastu sekund
AF - ostrość powinniśmy ustawić na elemencie stałym, nieruchomym, znajdującym się niedaleko od sprzętu

Pomimo tego, że podajemy gotową receptę na uzyskanie zdjęcia malowanego światłem, bardzo ważne jest eksperymentowanie. Ustawienia mogą się zmieniać zależnie od wielu czynników takich jak oświetlenie dodatkowe, pora dnia, otoczenie czy efekty, jakie chcemy uzyskać.

Pomysły na malowanie światłem

Możesz namalować w powietrzu wybrany kształt, który będzie stanowił sam w sobie temat fotografii. Żeby zdjęcie prezentowało się ciekawiej warto wybrać się w plener i znaleźć fajne tło do świetlnego rysunku.

Do malowania światłem można zaangażować modela lub kilku modeli, którzy będą tworzyli idealne zestawienie, uzupełnienie motywu świetlnego na zdjęciu. Doskonały przykład widać poniżej, gdzie malowanie światłem zostało zastosowane jako motyw przewodni fotografii ślubnej.

Malowanie światłem to również uchwycenie w specyficzny sposób samochodów sunących po jezdni. Nie są to malarze, których możemy ustawić wedle naszych oczekiwań, ale pomimo tego dają niesamowite efekty.

Zachęcamy was do malowania światłem, ponieważ w stosunkowo prosty sposób można uzyskać naprawdę efektowne fotografie. Zaopatrzcie się w kilka źródeł światła i opracujcie dla siebie prostą koncepcję, którą będziecie próbowali zrealizować. Teoretycznie wystarczą dobre warunki oświetleniowe, malarz przebrany na czarno, źródła światła i odpowiedni sprzęt. Pamiętajcie o tym, że pomimo podanych przez nas parametrów, niektóre ustawienia mogą różnic się zależnie od otoczenia. Mamy nadzieję, że pokochacie zabawę światłem i stanie się to dla was wspaniały sposób na ciekawą fantazję i odrobinę abstrakcji w waszych zdjęciach.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!
Cennik
Odbitki, Zdję™cia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł‚
Jedynie u nas tysią…ce
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoł‚ywanie zdjęć‡
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć‡ najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć‡, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocł‚aw, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań„, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousł‚ugi był‚y w peł‚ni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć‡ odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.