Porady

Modeling - proste pozy gwarantujące udane ujęcie
Wiele spośród początkujących modelek liczy na to, że doświadczeni fotografowie pomogą im w doborze pozy, która sprawi, że będą korzystnie wyglądać na zdjęciu. Z tego powodu umiejętność kierowania modelką tak, by korygować popełniane przez nią błędy i jednocześnie eksponować jej mocne strony, staje się ważnym czynnikiem warunkującym powodzenie sesji. W naszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci nawiązać i utrzymać dobry kontakt z modelką, a co za tym idzie sprawią, że Twoja sesja będzie udana.

Modeling - proste pozy gwarantujące udane ujęcie

Pozowanie - wskazówki ogólne

Jeśli pracujesz z początkującą modelką musisz przygotować się do sesji. Nie licz na to, że sformułowanie ,,zrób coś" sprawi, że modelka od razu zrozumie jaki efekt chciałbyś osiągnąć. Twoim najważniejszym zadaniem, przed przystąpieniem do robienia zdjęć ważne jest, by jak najprecyzyjniej przedstawić modelce swoją wizję. Im sprawniej to zrobisz, tym lepsze efekty uzyskasz. Zanim Twoja modelka zacznie pozować, możesz pokazać jej swoje wcześniejsze zdjęcia. Jeśli to możliwe, spotkaj się z nią kilka dni wcześniej, poradź by obejrzała w telewizji, Internecie czy w kolorowych czasopismach jak pozują do zdjęć modelki światowej klasy i zaproponuj, by przećwiczyła ułożenia rąk, nóg i w ogóle całego ciała przed lustrem. Przez cały czas staraj się utrzymywać jak najlepszy kontakt z modelką. Bądź dla niej miły i cierpliwy, a wtedy Wam obojgu będzie się lepiej pracowało. Poproś, by w trakcie sesji starała się być dynamiczna i naturalna. Jednym z najczęściej popełnianych przez modelki błędów jest jedna mina i jedna poza przez cały czas. Poproś więc, by w trakcie fotografowania ruszała rękami, nogami, zmieniała pozycje i starała się zrelaksować. Wyjaśnij jej, że pozowanie jest jak pokonywanie barier, więc nie trzeba się martwić, że niektóre pozy wydają się głupie czy dziwne, czasem właśnie one wpływają na to, że zdjęcie wychodzi ciekawie i korzystnie.

Kilka sprawdzonych trików na dobry początek

Modelkom, które nie mają świadomości swojego ciała może być ciężko przyjąć trudniejsze pozy. Dobrze więc jeśli na początek zaproponujesz jej te łatwiejsze, dzięki którym rozluźni swoje ciało. Poniżej prezentujemy kilka prostych póz, z którymi na pewno poradzi sobie każda początkująca modelka.

Ustawienie bokiem do obiektywu. Patrzenie przez cały czas w obiektyw jest niewskazane, a nawet bardzo niekorzystne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest całkowity obrót względem obiektywu w połączeniu z odpowiednią mimiką, który sprawi, że zdjęcie nabierze charakteru. Interesujące ujęcia można uzyskać ustawiając się bokiem do obiektywu, przechylając głowę, patrząc w inną stronę. Zdjęcia robione pod innym kątem to zupełnie nowe ujęcia.

Ręce we włosach lub w talii. Bardzo często modelki nie wiedzą co zrobić z rękoma. Na początek możesz więc doradzić jej, by oparła je w talii. Można tu wypróbować wielu wariantów: jedna ręka w talii, druga zwisająca wzdłuż ciała lub obie ręce w talii. Jest to łatwa do przyjęcia i korzystna poza, która zawsze się sprawdza i korzystnie wpływa na wygląd całej sylwetki. Ponadto, jeśli modelka ma długie włosy możesz zaproponować jej, by zaczęła się nimi bawić.

Krok do przodu. Ciekawe ujęcia można wykonać także wtedy, gdy modelka wysunie jedną nogę do przodu. To sprawdzony trik, który pomaga w wizualnym uzyskaniu szczupłej sylwetki. Podobny efekt można uzyskać delikatnie krzyżując nogi i wysuwając jedną nogę przed drugą.

Wykorzystanie innych elementów. Jeśli poza modelką na zdjęciu mają się znaleźć inne, ciekawe elementy, które dopełnią ujęcie, to warto je wykorzystać. Modelka może oprzeć się przykładowo o framugę drzwi, przyczepę czy po prostu o ścianę. Dzięki podparciu modelka będzie czuć się swobodniej, co zaowocuje lepszą jakością zdjęć.

Poza leżąca lub siedząca. Zamiast pozy stojącej możesz zaproponować, by modelka położyła się lub usiadła. O ile pozycja siedząca może okazać się trudniejszą, o tyle leżąca sprawdzi się bardzo dobrze w każdej sytuacji. W praktyce bardzo często wykorzystywana jest ona przez fotografów kampanii modowych, pozwalając ukazać modelkę oraz ubranie, które ma na sobie w zupełnie innym świetle.

Na efekt końcowy wykonanego zdjęcia składa się wiele czynników. Poza dobrze dobranymi parametrami technicznymi bardzo ważna jest współpraca między fotografem a modelką. Jeśli udzielisz jej podstawowych wskazówek odnośnie pozowania na pewno będzie Ci wdzięczna, poczuje się pewniej, a to przyniesie Ci korzyści w postaci lepszych zdjęć. Postaraj się wizualizować swój koncept na zdjęcia jak najdokładniej, poproś by Twoja modelka poćwiczyła ułożenie ciała przed lustrem, zaproponuj proste pozy na początek. Choć wyżej zamieszczone rady nie są gwarancją stuprocentowego sukcesu w trakcie przygotowanych zdjęć, warto o nich pamiętać, gdyż na pewno pomogą początkującym modelkom nieco oswoić się z błyskiem flesza i staną się podstawą samodzielnych inspiracji do kolejnych, bardziej wyszukanych póz.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.