Porady

Najlepsze darmowe kursy fotografii online
Dzisiaj podejdziemy praktyczniej do tematu fotografii, ponieważ wielu z nas chciałoby nauczyć się przynajmniej jej podstaw bez wychodzenia z domu i płacenia za drogie kursy. Jednak kto ma czas i chęci na czytanie długich poradników lub śledzenie blogów, które często poruszają część tematów, nie ucząc tego, co jest nam naprawdę potrzebne? Wielogodzinne szukanie informacji za pomocą Google polecam cierpliwym, a tym, którzy chcieliby powiększyć swoją wiedzę, zapraszam do zestawienia najlepszych darmowych kursów fotografii online (również z certyfikatem). Miłej nauki!

Jak zdobywać wiedzę fotograficzną

Większość z nas chciałaby po prostu robić lepsze zdjęcia, ponieważ pasjonaci często wybierają szkoły fotograficzne i inwestują w naprawdę drogi sprzęt. Nie jest jednak prawdą, że za pomocą cyfrówki nie można zrobić dobrego zdjęcia - jest jednak jeden haczyk tego myślenia - dobre zdjęcie to zupełnie coś innego dla każdego z nas. Słowo "dobre" może określać poprawną kompozycję, idealne odwzorowanie kolorów, dokładne pokazanie tematu zdjęcia lub niesamowity zmysł artystyczny fotografa. Powiedzmy sobie jednak szczerze - na początku zależy nam głównie na poznaniu podstawowych zasad, a dopiero po czasie osiągnięciu wyżyn fotograficznych.

Fotografii nie można się uczyć wyłącznie na zasadzie prób i błędów - w ten sposób możemy zrobić tysiące słabych zdjęć i nie dojść naprawdę do niczego. Na początku, gdy opanujemy już swój sprzęt na podstawie instrukcji (jedyny rozsądny sposób), możemy przejść do nauki podstaw. Dopiero gdy będziemy wiedzieli czym jest balans bieli, jak ustawić prawidłową kompozycję lub co to jest ISO, będziemy mogli poprawiać swoje umiejętności na własną rękę.

Wiedzę na temat fotografii można zdobywać w następujący sposób:

1.Samodzielna nauka na podstawie książek i poradników znanych fotografów lub innych materiałów dostępnych w bibliotekach oraz księgarniach.
2. Samodzielna nauka za pomocą kursów online w formie wideo, e-booków oraz znanych portali fotograficznych udostępniających specjalistyczną wiedzę.

Masz już nasz darmowy e-book o tym, jak robić lepsze zdjęcia? Jeśli nie, możesz pobrać go TUTAJ.

3. Wzięcie udziału w płatnym kursie fotograficznym lub warsztatach organizowanych przez różne portale.
4. Udział w płatnym kursie fotograficznym online z uzyskaniem certyfikatu.
5. Zapisanie się do uczelni z kierunkiem fotograficznym lub pokrewnym.

Każda forma nauki ma jednak swoje plusy i minusy, dlatego zobaczcie naszą infografikę, by lepiej dopasować ją do swoich własnych oczekiwań.

10 najlepszych darmowych kursów fotografii online

Uwaga - nie sugerujcie się kolejnością. To, który z kursów jest naprawdę najlepszy, możecie zdecydować tylko samodzielnie.

1. Academy of photography
Kurs online, który będzie naprawdę świetnym źródłem wiedzy dla osób znający język angielski. Wielu z nas najszybciej uczy się z materiałów wideo, dlatego na początku zestawienia proponujemy playlistę użytkownika Academy of Photography, który przeprowadzi was przez podstawy fotografowania. Zaczniemy od takich aspektów, jak ustawienie prawidłowej kompozycji, aż po wyjaśnienie, co może być przyczyną rozmytych zdjęć.

2. Szybki kurs fotografii
Kurs, który również można znaleźć na platformie YouTube, jednak tym razem całość w języku polskim. Sama forma jest dostosowana do początkujących adeptów fotografii, a materiał jest tłumaczony powoli i z uwagą. Podobnie jak w przykładzie powyżej, dzięki materiałom zawartym na playliście przejdziecie przez cały proces nauki dla początkujących.

3. Podstawy fotografii
Ostatnia playlista w zestawieniu, którą można określić kursem fotografii. Nagrania są przygotowane przez dosyć znaną blogerkę-fotografkę, która prowadzi stronę "Jest rudo". Nie jest to już kurs dla początkujących, a raczej dla osób, które wiedzą coś na temat fotografii i chciałyby poszerzyć swoją wiedzę. Jak dobrać tło fotograficzne, blendę czy jak ustawić odpowiedni balans bieli - znajdziecie tutaj trochę podstaw wymieszanych z informacjami dla średnio-zaawansowanych fotografów.

4. Szeroki Kadr - poradnik
Jednym z najbardziej znanych blogów fotograficznych w Polsce jest Szeroki Kadr prowadzony przez wielu specjalistów związanych z branżą fotograficzną. Przygotowali oni właściwie już setki, jeśli nie tysiące tekstów, które pomogą wam nauczyć się fotografii od podstaw, aż po poziom zaawansowany. Poradnik dostępny na ich stronie jest nazwany "Kursem fotografii online", chociaż nie jest to tradycyjnie rozumiana forma kursu. Mamy jednak bezpłatny dostęp do całej bazy wiedzy, która jest bardzo dobrze posegregowana tematycznie - sprzęt, zagadnienia techniczne, sposoby fotografowania itd.

5. Fotograficzny START 3.0
By uzyskać dostęp do kursu, należy podać swój adres e-mail i czekać cierpliwie na 1 lekcję (w sumie 4 lekcje, głównie materiały wideo). Fotograficzny START 3.0 jest polecany przez wielu użytkowników, o czym możecie przeczytać wśród kilkuset komentarzy. Dzięki kursowi nauczymy się podstaw fotografowania, które będą dobrym początkiem do dalszego rozwoju.

6. Internetowy kurs fotografii
Pierwszy kurs w zestawieniu, który obejmuje zagadnienia dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych. Został przygotowany przez autorów strony warsztaty-fotograficzne.pl i by móc z niego skorzystać, należy podać swojego e-maila oraz imię. Kolejne lekcje będą dostarczane na naszą skrzynkę pocztową, dlatego możemy skorzystać z nich w dowolnym momencie. Według autorów strony na kurs fotograficzny zapisało się już prawie 25 tysięcy osób!

7. Obróbka grafiki rastrowej i fotografii cyfrowej
Kurs udostępniony przez Akademię Rozwoju, która jest polskim wortalem edukacyjnym. W zestawieniu ujęlibyśmy więcej takich inicjatyw, ale niestety bardzo często są one dostępne dla mieszkańców danych miast lub okolic (np. Piotrowska Platforma E-learningowa) lub trwają na nich krótsze lub dłuższe prace modernizacyjne (Kenis.pl). W tym kursie nauczymy się przede wszystkim podstaw Adobe Photoshopa CS5 w wersji polskiej, który jest nieoceniony do tworzenia kolaży, retuszu fotografii, nakładania filtrów oraz innych prac związanych ze zdjęciami. Plusem kursu jest to, że mamy możliwość otrzymania certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności.

8. Fotografia. Poradnik dla początkujących
Dwuczęściowy poradnik dostępny na stronie Fotoblogia, który można pobrać w formie darmowego e-booka. Poradniki są tworzone przez zawodowych fotografów, redaktorów i blogerów, którzy udostępniają swoje teksty na wspomnianej stronie. E-book można potraktować jako kurs, dzięki któremu poznamy tajniki fotografii m.in. podstawy ekspozycji czy zasady poprawnej kompozycji. By pobrać obie części lektury należy oczywiście podać swój adres e-mail.

9. Fotografia dla ciekawych
Jest to e-book autora bloga o tej samej nazwie, który został napisany z myślą o początkujących fotografach. Znajdziemy w nim wiele materiałów zarówno na temat sprzętu fotograficznego jak i technik fotografowania. Jest polecany przez wielu użytkowników, którzy z pewnością znają i śledzą na bieżąco blog. Zasady korzystania podobne jak wyżej - podanie swojego e-maila oraz imienia, by w naszej skrzynce znalazł się e-mail zwrotny z linkiem do publikacji.

10. Kurs fotograficzny od CANON
Ostatni kurs w naszym zestawieniu należy do znanej wszystkim firmy CANON, która jest producentem m.in. aparatów fotograficznych. W przeciwieństwie do kursu fotograficznego NIKON, jest on zupełnie darmowy. Niestety tak jak w punkcie pierwszym, trzeba znać język angielski przynajmniej na poziomie podstawowym. Kurs jest pełny grafik obrazujących dane zagadnienie i składa się z 4 części wraz z słownikiem terminologii. Nie jest on polecany wyłącznie użytkownikom aparatów marki CANON, ale wszystkim osobom, które chcą nauczyć się podstaw fotografowania.

Kursy fotografii od FotoPrint

Przygotowaliśmy dla was również e-book, który zawiera 10 porad, dzięki którym staniecie się lepszymi fotografami! Można go zdobyć bezpłatnie TUTAJ. Dlaczego warto? Dowiecie się, jakie są najczęstsze błędy nowych początkujących fotografów, jak kupować sprzęt fotograficzny czy nawet jak robić lewitujące zdjęcia! Nie będziecie musieli przeszukiwać setek stron, pobierać wielu kursów, gdyż znajdziecie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

To jednak nie koniec. Fotografia jest naszą pasją, dlatego jeśli chcecie nauczyć się czegoś nowego, zachęcamy również do zobaczenia e-booka o tym, jak robić lepsze zdjęcia z wakacji. Można pobrać go bezpłatnie TUTAJ. Wakacyjny poradnik fotografa zawiera m.in. sekrety udanego selfie, ABC obróbki zdjęć czy pomysły na ciekawe tematy wakacyjnych zdjęć. Po jego przeczytaniu już nigdy nie spojrzycie tak samo na wasze zdjęcia z wakacji!

Kursy fotografii online są świetnym źródłem wiedzy

Dzięki wielu portalom fotograficznym i zawodowym fotografom możemy zdobyć wiedzę bez wychodzenia z domu i ponoszenia dodatkowych kosztów. Należy mieć jednak świadomość, że często najlepsze kursy fotograficzne są po prostu płatne i jeśli mamy trudności z opanowaniem darmowych materiałów, będziemy musieli zmienić formę nauki. Pamiętajcie o tym, że zawsze warto podnosić swoje umiejętności! W końcu z pięknych zdjęć można zamówić odbitki, które zawisną na ścianie w formie FotoObrazu lub znajdą swoje miejsce w naszym albumie.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.