Porady

Naucz się robić idealne zdjęcia w domu
Zrobienie idealnych zdjęć w domu zwykłą cyfrówką, czy nawet smartfonem, bywa trudniejsze niż może się nam wydawać. Oczywiście jeśli jesteśmy właścicielami sprzętu wartego minimum kilka tysięcy, nawet średniej jakości ciekawe zdjęcia w domu wykonane na trybie automatycznym będzie można bez wahania wywołać w dobrym fotolabie cyfrowym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji amatorski sprzęt i ambicje do tego, żeby ujęcia robione w domu, w kiepskim oświetleniu, z ruchliwymi dziećmi, wychodziły naprawdę świetnie? Przeczytajcie nasze porady i dowiedzcie się jak zrobić sobie fajne zdjęcie samemu w domu!

Pomysł na zdjęcia w domu – przede wszystkim światło


Mówiliśmy już o tym wielokrotnie, ale wciąż podkreślamy – w fotografii jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) aspektów jest światło. To od niego w znacznym stopniu zależy jasność zdjęcia (na jego wpływ ma również np. jasność obiektywu), jego ziarnistość (w nocy podnosząc ISO zwiększamy ziarno) oraz kolorystyka!


W fotografii spotykamy się z trzema głównymi źródłami światła:

- zastanym – takie, które panuje np. w danym pomieszczeniu – może to być światło wpadające przez okno, naturalne, a także emitowane przez żarówki lub ich kombinacja.
- dodanym – lampa błyskowa lub np. lampy, które stosujemy w naszym domowym studiu fotograficznym.
- mieszanym – zastane oraz dodane.

Najlepsze fotografie w 90% są wykonywane z wykorzystywaniem naturalnego oświetlenia wpadającego np. przez okno. Jak zrobić ładne zdjęcie w domu? Wystarczy ustawić się blisko źródła światła. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie fotografować w największym natężeniu słońca, gdyż na fotografiach wyjdą ostre cienie i prześwietlenia. Najlepiej ustawmy siebie lub modeli w niewielkiej odległości od okien, którą powinniśmy dostosować do pory dnia i roku.

Większy problem pojawia się wtedy, gdy chcemy zrobić ciekawe zdjęcia w domu niezależnie od pory dnia i miejsca ustawienia (np. w rogu pokoju, gdzie nie dociera żadne światło). W końcu fotografując np. bawiące się dziecko czy robiąc zdjęcia w czasie rodzinnej imprezy, nie będziemy przestawiali wszystkich gości w stronę okna. W tym momencie musimy posiłkować się oświetleniem sztucznym lub np. lampą błyskową (o tym jak z niej korzystać, możecie przypomnieć sobie TUTAJ). Uważajmy na górne oświetlenie, które może tworzyć ostre cienie i nieprzyjemnie przebarwiać wnętrze. W przypadku kiepskiego światła, zdjęcia mają dwa podstawowe problemy – są niewyraźne, zamazane oraz mają brzydkie kolory, które nijak nie oddają rzeczywistości. Chcecie temu zaradzić?Pomysł na zdjęcia w domu – jak ustawić aparat przy słabym oświetleniu

Jeśli fotografujemy w domu z wykorzystaniem światła dziennego, powinniśmy ustawić niskie ISO rzędu 100-200 oraz krótki czas naświetlania np. 1/160 s, by obiekty na zdjęciu były nieporuszone. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie ruchu, możemy wydłużyć ostatni parametr. Wartość przysłony odpowiadającą m.in. za głębię ostrości musimy ustawić wedle własnych oczekiwań. Pamiętajmy o tym, że wartości rzędu f 3.5 tworzą rozmyte tło, a f 22 pozwala uzyskać wyraźne wszystkie plany.
Jeśli chcemy wykonać ciekawe zdjęcia w domu po zmroku, gdy panuje półmrok, musimy nieco podciągnąć niektóre parametry i umieścić sprzęt na statywie. Jest on niezbędny, by uniknąć rozmytego, nieostrego zdjęcia. Przede wszystkim podnosimy ISO na 600-800 (niekiedy nawet więcej) i wydłużamy czas naświetlania nawet do 1s.

Fotografując w pomieszczeniach często będziemy borykali się z problemem słabego oświetlenia. Dobrym pomysłem na zdjęcia w domu jest wykorzystanie profesjonalnych lub domowych blend, które odbijają światło. Możemy posłużyć się nawet kawałkiem białej kartki, która sprawi, że zdjęcie będzie lepiej doświetlone.

Balans bieli – prawidłowa kolorystyka

W większości amatorskich aparatów nie mamy możliwości bezpośredniego ustawienia kolorystyki. Do jej zmian służy nam jednak balans bieli, który należy ustawiać na nowo wraz ze zmianą oświetlenia.

Najpopularniejsze ustawienia balansu bieli:
- auto,
- światło dzienne (od 5000 K),
- pochmurny dzień (od 6000 K),
- światło żarowe (od 3000 K),
- światło fluorescencyjne (od 4000 K),
- w cieniu (od 7000 K),
- lampa błyskowa (od 6000 K).

W nawiasie podaliśmy temperaturę barwową, do której najlepiej odnieść ustawienie balansu bieli. Jak rozpoznać temperaturę w zastanych warunkach?

 

Najpopularniejsze rodzaje świateł i ich temperatura:
- światło świeczki – 1800 K,
- światło ciepłej żarówki – 2800 K,
- światło żarowe – 3200 K,
- barwa biała – 4000 K,
- światło dzienne – 6500 K,
- barwa nieba – 10000 K.


Na poniższej grafice możecie zobaczyć różnice w wykonaniu tego samego zdjęcia, z różnym ustawieniem balansu bieli:

 

Pomysły na zdjęcia w domu – walące się ściany

By, nauczyć się robienia ciekawych zdjęć w domu, musimy przyjrzeć się dokładnie poziomym i pionowym liniom, które są budowane przez ściany. Niestety często nie zwracamy na nie uwagi, skupiając się na fotografowaniu obiektu, który nas interesuje.
Ludzkie oko nieco przekłamuje perspektywę, gdyż nawet jeśli patrzymy w górę na bardzo wysoki budynek, wciąż będziemy dostrzegali proste linie. Optyka aparatu niestety tak nie działa i zamiast prostej linii zobaczymy krzywizny, których zupełnie byśmy się nie spodziewali. Na pewno nie w tym miejscu!

Jak zrobić ładne zdjęcia w domu? Profesjonaliści korzystają z obiektywów z kontrolą perspektywy lub używają obiektywu szerokokątnego, który na wybranych ustawieniach utrzymuje większość pionów. Co jednak zrobić w przypadku zwykłych cyfrówek lub niedrogich lustrzanek? Nie mamy tutaj dużego pola do popisu.

Fotografując na wprost musimy sprawdzać wzrokowo, czy poziome linii są równe – np. linia kanapy z FotoObrazem wiszącym nad nią. Podobnie w przypadku pionowych linii, które są jeszcze ważniejsze od poziomów. Wykonując zdjęcia w domu nie przechylajmy aparatu i dbajmy o to, by linie ścian, mebli czy obrazów były równoległe do krawędzi kadru. Warto fotografować w szerszym ujęciu, by w razie kłopotów wykadrować mniejszy fragment zdjęcia.

 

O czym jeszcze pamiętać fotografując w domu


Jeśli znamy podstawowe zagadnienia obróbki zdjęć, powinniśmy zapisywać zdjęcia w formacie RAW lub przynajmniej RAW+JPG, by zawsze mieć możliwość szybkiej i bezproblemowej korekty, jeśli nie uda nam się dobrze ustawić balansu, przesłony, czasu naświetlania czy ISO.
Usiłując wykonać ciekawe zdjęcia w domu, nie trzymajmy aparatu wyłącznie na poziomie własnej twarzy. Dobre ujęcia wiążą się z inwencją twórczą fotografa! Można wykorzystać kawałek firanki, która znajdzie się rozmyta na pierwszym planie lub uchylone drzwi, które lepiej oddadzą przestrzeń. Czasem wystarczy kucnąć lub odwrotnie – wejść na krzesło i zmienić trochę swój punkt widzenia.
Zdjęcia w domu można wykonywać w bardzo różnorodnej tematyce. Tak naprawdę poza podstawami takimi jak ustawienie aparatu przy słabym oświetleniu czy doborze oświetlenia, powinniśmy skupić się na fotografii tematycznej. Zobaczcie co do tej pory przygotowaliśmy dla was:


JAK ROBIĆ PROFESJONALNE ZDJĘCIA PRZEDMIOTÓW NA AUKCJE?
JAK ZROBIĆ DOBRY AUTOPORTRET?
JAK ROBIĆ ZDJĘCIA W RUCHU? - ZAMRAŻANIE ZDJĘĆ
CIĄŻA W OBIEKTYWIE - CZYLI JAK ROBIĆ CIĄŻOWE ZDJĘCIA?
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA KULINARNE?
FOTOGRAFIA DZIECIĘCA - NIEMOWLĘTA W OBIEKTYWIE

Fotografia w domu dla każdego

Każdy z nas może rozumieć coś zupełnie innego pod pojęciem idealnych zdjęć wykonywanych w domu. W końcu pomysłów na zdjęcia w domu może być wiele– począwszy od fotografowania pomieszczeń, poprzez imprezy rodzinne, fotografię dzieci czy nawet mniejszych przedmiotów na aukcję. Największą bolączką jest jednak zawsze brak dostatecznego doświetlenia, przekłamanie kolorów i zamazanie zdjęcia. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi, nigdy więcej nie będziecie mieli z nimi problemu.
Co jest dla was najtrudniejsze w czasie fotografowania w domu?

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.