Porady

Obrazy na płótnie we wnętrzach
Nikogo nie dziwią obrazy zdobiące wnętrza naszych domów, które dodają im wdzięku, charakteru lub stanowią po prostu dopełnienie danej aranżacji. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się obrazy na płótnie nazywane również fotoobrazami, które zastępują tradycyjne malunki. Czy warto pokusić się o fotografię w takiej formie? Gdzie ją umieścić i jaki wybrać format, by pasowała do wnętrza? Czy obrazy na płótnie wolno czyścić mokrą szmatką?

fotoborazy we wnętrzach

Co to jest fotoobraz na ścianę

Fotoobrazy to nic innego jak wysokiej jakości nadruki na bawełnianym płótnie malarskim wybranej grafiki lub zdjęcia, które są następnie naciągane na drewniany blejtram i gotowe do powieszenia na ścianie.

Gramatura czyli grubość płótna oraz jego ziarnistość zależy na ogół od wybranego fotolabu cyfrowego, w którym zamawiamy produkt. Wybierając dany model należy sprawdzić, czy firma zadrukowuje również boki, co daje lepsze wrażenie trójwymiarowości.

Fotoobraz na ścianę - co wybrać?

Poszczególne fotoobrazy różnią się rozmiarem, proporcjami czy ilością elementów składowych. To, jaki wybierzemy model zależy w znacznym stopniu od kadru i jakości zdjęcia lub grafiki, którą chcemy wydrukować oraz wolnej przestrzeni na ścianie.

Najpopularniejsze formaty fotoobrazów:

- prostokątne 2:3 lub 3:4
- kwadratowe
- panoramiczne 2:1 lub 3:1
- wieloczęściowe - dyptyki, tryptyki, kwadryptyki oraz pentaptyki.

Fotoobraz może mieć już rozmiar 20x30 cm, jednak takie wielkości powinniśmy umieszczać na mniejszych ścianach lub w miejscach, gdzie fotografie będą oglądane z bliska - np. nad biurkiem. Większe formaty przekraczające 100 cm mogą stać się świetną ozdobą salonu, gdyż dodadzą mu z całą pewnością charakteru.

Ważnym pytaniem pozostaje również to, jaki motyw obrazu będzie odpowiedni do naszego wnętrza. Najpopularniejszą opcją są zdjęcia drukowane na płótnie, jednak bywają one często na tyle osobiste, że warto rozważyć zamówienie grafiki przedstawiającej krajobraz, panoramę miasta lub zjawisko pogodowe. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzono nasz dom i od naszej wizji fotoobrazu. Jeśli posiadamy piękne fotografie wykonane przez profesjonalnego fotografa, nie musimy obawiać się umieszczenia ich nawet w salonie jako wiodącej formy dekoracji - pamiętajmy jednak o tym, że źle skadrowane zdjęcie z kiepską kolorystyką w powiększeniu na ścianie będzie wyglądało jeszcze gorzej niż na podglądzie w aparacie.

Jak dopasować obraz do pokoju?

Przede wszystkim obejrzyjmy wszystkie pokoje i zagospodarowanie ścian. Jeśli są one wypełnione odbitkami zdjęć lub innymi dekoracjami, warto rozważyć rezygnację z fotoobrazu. Przy dopasowywaniu obrazu na płótnie do wnętrza musimy robić wszystko, by nie przesadzić z ilością dekoracji. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się bardziej surową aranżacją, dlatego często jeden obraz stanowi motyw przewodni. Taka sytuacja zachodzi głównie w salonie, w którym fotoobraz będzie konkurował o uwagę z telewizorem.

Inaczej wygląda sprawa w mniejszych pomieszczeniach, w których zbyt duży format fotoobrazu może doprowadzić do tego, że przestrzeń zmniejszy się optycznie. Z tego powodu rozmiary należy zawsze dopasować do wielkości pokoju określanej w m2 i wolnej przestrzeni.

Proporcje powinniśmy dobierać zależnie od wielkości zdjęcia i naszych preferencji. Nietrudno się domyślić, że jeśli zamawiamy zdjęcie ślubne w formie fotoobrazu lepiej zdecydować się na prostokąt lub kwadrat, a wybierając zapierający dech w piersiach krajobraz, lepszą opcją będzie panorama lub tryptyk.

Jeśli nie podobają nam się duże rozmiary, możemy rozważyć zamówienie kolażu z mniejszych formatów fotoobrazów, który ozdobi ścianę przedpokoju, salonu czy naszej sypialni. Wizerunki naszej rodziny mogą nawet stworzyć niecodziennie drzewo genealogiczne, który będzie mógł podziwiać każdy domownik.

Przy dopasowywaniu fotoobrazu do pokoju ważny jest oczywiście jego temat i kolorystyka. Jeśli wnętrze zostało urządzone w neutralnych barwach, praktycznie każdy motyw będzie dobrze wyglądał na ścianie. Jeśli natomiast w salonie czy w sypialni dominuje jeden kolor, warto się zastanowić, czy obraz posiada zbliżoną lub kontrastową kolorystykę. Niektóre połączenia barw sprawiają, że efekt fotoobrazu pozostanie zupełnie niezauważony lub wręcz niekorzystny.

Temat obrazu na płótnie zależy głównie od nas, choć zdjęcia bardziej intymne i osobiste lepiej powiesić w swojej sypialni niż w salonie. Do pokoju dziennego lepszym wyborem są krajobrazy lub neutralne grafiki, które mogą występować w jednym kawałku lub w formie wieloczęściowego fotoobrazu. Tryptyki nadal są modnym dodatkiem do wnętrza, a dzięki nim fotoobraz wydaje się bardziej subtelny.

Jak czyścić fotoobrazy

Wszystkie obrazy na płótnie powinniśmy omiatać szczotką o delikatnym włosiu lub miotełką, która usunie nagromadzony kurz. Niektórzy używają do tej czynności sprzężonego powietrza. Fotoobrazów nie należy czyścić wilgotnymi ani mokrymi szmatkami z dodatkiem środku chemicznego, gdyż mogą zniszczyć jego strukturę.

By obraz na płótnie jak najdłużej utrzymał swój wspaniały wygląd, nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nawet produkty wykonane z najlepszych materiałów z czasem po prostu wyblakną. Ważny jest również mikroklimat panujący w naszym domu - duża wilgotność wpływa negatywnie na strukturę płótna, które warto w takim przypadku zabezpieczyć dodatkowo werniksem lub lakierem.

Nowoczesna aranżacja przestrzeni

Obrazy na płótnie mogą być malowane i zadrukowywane przez profesjonalne firmy, jednak zawsze stanowią one wspaniałą ozdobę w każdym domu. Przed złożeniem zamówienia zastanówmy się nad formatem, wielkością oraz tematyką zdjęcia - w końcu nawet ulubione zdjęcie z wakacji może nie pasować jako motyw przewodni naszego salonu, w którym często gościmy rodzinę. Czasem jednak warto się odważyć i zamówić niesamowity fotoobraz, który zawsze będzie wywoływał uśmiech na naszych twarzach.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.