Porady

Obróbka zdjęć - od czego zacząć
Zasady bezpiecznej obróbki zdjęć

Obróbka zdjęć cyfrowych jest w dzisiejszych czasach praktycznie nieunikniona, jeśli chcemy poprawić wcześniej niezauważone niedoskonałości i poprawić wygląd naszych zdjęć.

Wystarczy posiadać plik wyjściowy zdjęcia o dużej rozdzielczości (najlepiej w formacie RAW), jeśli oczywiście zdjęcie nie zostało drastycznie prześwietlone lub niedoświetlone i jest wystarczająco ostre. W tym momencie możemy z nim zrobić praktycznie wszystko, co przyjdzie nam do głowy - czy zmienić zupełnie kolorystykę czy stworzyć realistyczny fotomontaż obrazujący sytuację, która nigdy nie miała miejsca w rzeczywistości.

Przegrywanie zdjęć

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed zamierzoną obróbką zdjęć jest zgranie ich do komputera. Nazywane jest to profesjonalnie transferem danych, który może być wykonany zasadniczo na dwa sposoby:
- za pomocą kabla USB podłączanego bezpośrednio do komputera
- za pomocą czytnika kart pamięci

W pierwszym przypadku potrzebny kabel jest dołączany razem z innymi akcesoriami przy zakupie aparatu - aby podłączyć go do komputera wystarczy podpiąć kabel do aparatu i komputera oraz włączyć oba urządzenia. Po włączeniu aparatu komputer powinien wyświetlić folder ze zdjęciami. W starszych wersjach aparatów czy systemów wymagane były specjalne programy służące do importowania zdjęć, które aktualnie są coraz rzadziej stosowane. Można również od razu importować zdjęcia do programu graficznego, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że przez nieuwagę po dokonaniu obróbki stracimy oryginały, które mogą nam być jeszcze potrzebne. Czasami zdarza się, że aparat będzie widoczny dopiero po zainstalowaniu specjalnego programu do odczytywania dysków wirtualnych - można go znaleźć w Internecie lub na płycie dołączonej do aparatu.

Sam proces zgrywania zdjęć może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut - zależy to przede wszystkim od prędkości transferu danych zarówno karty jak i naszego dysku w komputerze. Dodatkowo inny czas zajmuje zgranie 2 GB zdjęć, a inny 16 GB.

Druga opcja to użycie czytnika kart. Jeśli posiadamy komputer stacjonarny należy podłączyć czytnik kart pamięci do gniazda USB i włożyć w odpowiednie miejsca kartę z naszego aparatu. Po chwili nasz komputer powinien zauważyć nowy dysk, którym jest w rzeczywistości karta pamięci i pozwolić nam na przeniesienie danych. Jeśli używamy komputera przenośnego ma on często wbudowany czytnik kart SD. Jeśli nasz aparat posiada kartę mini SD możemy zakupić specjalny czytnik, który powiększy ją do rozmiarów karty SD. Jeśli nasza karta nie należy do najpopularniejszego rodzaju kart pamięci, należy użyć zewnętrznego czytnika kart pamięci, który najczęściej pozwala na odczytanie aż 5 różnych formatów.

Podstawowe zasady obróbki

Jeśli zależy nam głównie na podstawowej korekcie uchwyconego ujęcia, należy stosować się do ogólnie przyjętych zasad obróbki, które pomogą nam uniknąć błędów:
- zawsze należy pracować na kopii zapasowej pliku, aby w razie problemów móc wrócić do wersji pierwotnej, nieobrobionej
- przed rozpoczęciem obróbki należy sprawdzić ustawienia monitora - czy nie jest on źle skalibrowany i kolory nie są przekłamane - zbyt jaskrawe lub wyblakłe.
- nie należy przesadzać z przesuwaniem suwaków ustawień na wartości maksymalne - nie można na siłę forsować obrazu - dotyczy to w szczególności kolorów, jasności, wyostrzania, wygładzania czy stosowania różnego rodzaju efektów specjalnych
- najlepiej wykonywać jak najmniejszą ilość operacji
- zdjęcia pod obróbkę graficzną najlepiej zapisywać w formacie RAW, gdyż posiada on jak największe rozdzielczości, głębię bitową oraz umożliwia dokonanie największej ilości korekt bez widocznej straty jakości zdjęć
- wszystkie czynności służące skompresowaniu zdjęć, zmniejszeniu ich rozmiaru powinny być wykonywane na samym końcu, po skończonej obróbce (zapis do jpg, png itd)

Wydruk gotowych zdjęć

Końcowym etapem obróbki zdjęć cyfrowych jest dokonanie ich wydruku. Najlepiej jest zlecić wydruk profesjonalnym firmom zajmującym się wykonywaniem odbitek cyfrowych, które często wykonują swoje usługi również przez Internet (tzw. fotolaby cyfrowe). Można przesyłać do firm zdjęcia za pomocą e-maila, tradycyjną drogą pocztową nagrane na płytę CD/DVD lub za pomocą specjalnych programów, które udostępniają dla każdego klienta.

Możliwe jest również drukowanie zdjęć w domu - jest to dobrym pomysłem, jeśli zamierzamy wydrukować zdjęcia próbne lub po prostu kilka fotografii, które podarujemy rodzinie lub umieścimy w ramkach. Wydruk znacznej ilości zdjęć we własnym zakresie nie jest dobrym pomysłem po ani ze względów kosztowych jak i czasowych. Ponadto może okazać się, że podczas wydruku należy dokonać skomplikowanej kalibracji kolorystycznej między monitorem a drukarką, co nie dla każdego może okazać się prostym zadaniem. Jeśli zdecydowaliśmy się na dokonanie kalibracji warto również pamiętać, że na efekt zdjęć mają warunki oświetleniowe wnętrza w jakim stoi monitor.

Czy istnieją ideały?

Można mówić o czymś takim jak idealne warunki do obróbki zdjęć, które zawsze powinno starać się uzyskać bez względu na to, jak mocno obrabiamy nasze fotografie:
- słabe światło sztuczne o neutralnej barwie oraz o miękkim, rozproszonym charakterze
- pomieszczenie pomalowane na neutralne kolory, które nie zakłócają percepcji barw

Jeśli nie jesteśmy w stanie zorganizować sobie idealnych warunków do obróbki zdjęć, warto starać unikać się chociaż kardynalnych błędów popełnianych przez niedoświadczone w tej materii osoby:
- na monitor pada silne światło powodując widoczne odbicia
- praca w zupełnych ciemnościach, gdzie jedynym źródłem światła jest monitor
- praca we wnętrzach o jaskrawych barwach

Podsumowując

Podstawowa obróbka zdjęć w programie graficznym nie powinna być trudnym zadaniem nawet dla początkujących fotografów. Należy zacząć od przeniesienia zdjęć na komputer jednym z podanych sposobów i stworzeniu ich kopii zapasowej. Później możemy manipulować balansem bieli, kolorów, ostrością za pomocą znanego nam programu graficznego uważając przez cały czas, aby nie przesadzić. Po skończeniu obróbki w komputerze możemy zamówić zdjęcia w profesjonalnym fotolabie cyfrowym, dzięki któremu oszczędzimy zarówno czas i pieniądze. Wydruk zdjęć w zaciszu domowym ma sens, jeśli nie są to znaczne ilości. Jeśli zależy nam na jak najlepszej obróbce, warto pamiętać o zapewnieniu sobie idealnych warunków, które poprawią efekty naszej pracy.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!
Cennik
Odbitki, Zdję™cia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł‚
Jedynie u nas tysią…ce
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoł‚ywanie zdjęć‡
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć‡ najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć‡, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocł‚aw, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań„, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousł‚ugi był‚y w peł‚ni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć‡ odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.