Porady

Photoshop podstawy - cz.2 warstwy i prawy panel
Każdy początkujący pasjonat Photoshopa słyszał o tajemniczych warstwach i maskach, które nie wiedzieć czemu wydają się czymś skomplikowanym i trudnym do opanowania. W drugiej części podstaw Photoshopa pokażę wam jak działają warstwy i dlaczego są kluczowym elementem pracy nad zdjęciami. Przy okazji warstw nie sposób nie wspomnieć o trybach mieszania i dopasowaniach. Zobaczcie zatem za co profesjonalni graficy i retuszerzy kochają twórców Photoshopa.

Dzisiejsza praca na programie bez używania warstw i mask wydaje się prawie niemożliwa. Znacie już wszystkie narzędzia, które można znaleźć w panelu po lewej stronie. Mam nadzieję, że przećwiczyliście ich zastosowanie. Drugi panel znajdujący się po prawej stronie to zupełnie inna bajka.

Prawy panel programu

Na ogół każdy grafik ustawia indywidualnie okna, które mają znajdować się na jego obszarze roboczym, ale docelowo są to:

Kolor/Próbki - służą do zmiany koloru/pobierania koloru. W tym miejscu możemy ustawić kolor według wcześniej wybranego schematu - CMYK/RGB, a w próbkach wybrać ustawione wcześniej barwy. Do próbek możemy dodawać własne kolory, które ułatwiają bardziej zaawansowaną pracę nad programem. Początkowo nie będziemy zbyt często korzystali z tego okna.

W kolejnym oknie znajdującym się poniżej znajdziemy Dopasowania/Style. Jest to tak naprawdę okno opcjonalne, gdyż Photoshop charakteryzuje się tym, że z wielu miejsc i na wiele różnych sposobów możemy osiągnąć ten sam efekt. Na razie powiem tylko tyle, że w Dopasowaniach znajdziemy wiele rodzajów ustawień, które służą do poprawy wyglądu zdjęć. Dlaczego nie wyjaśniam po kolei ich działań? Dlatego, że pokażę wam za moment najważniejsze dopasowania wraz z tematem warstw. W Stylach znajdziemy natomiast gotowe próbki, które zmienią efekt zdjęcia czy tekstu po ich zaznaczeniu. Najlepiej obejrzeć te zmiany na poniższym materiale i osobiście przekonać się, na czym polega ich działanie.

Pod Stylami znajduje się kolejna grupa, w której odnajdziemy Warstwy, Kanały i Ścieżki. Na ten moment najbardziej interesują nas warstwy, na których będziemy cały czas pracowali - nimi zajmiemy się szerzej już za moment.

W zakładce Kanały znajdują się wszystkie kanały, z których składa się dany plik. W skrócie mówiąc, jeśli tworzymy obraz RGB w kanałach odnajdziemy kanał odpowiedzialny za kolor czerwony (R), zielony (G) oraz niebieski (B) + kanał zawierający je wszystkie. Ważnym jest, aby kanały były zawsze widoczne, gdyż wyłączając jeden z nich nie zobaczymy wszystkich kolorów w dokumencie. Zaawansowani graficy często wyłączają/włączają niektóre kanały, jednak na tym etapie nie jest to często używana opcja.

Ścieżki jak można się domyślić pokażą utworzone przez nas ścieżki. Nie będziemy się w nie zagłębiali, gdyż nie są one potrzebne w podstawach obróbki zdjęć.

 

Warstwy - nie taki diabeł straszny jak go malują

Na początku omawiania warstw możemy otworzyć Nowy dokument, aby przyjrzeć się zmianom w oknie Warstwy. W Nowym dokumencie okno zawiera jedną warstwę o nazwie Tło. Większość opcji jest nieaktywna, dopóki nie pojawi się w dokumencie więcej warstw.

Aby stworzyć nową warstwę musimy kliknąć na dole w Utwórz Warstwę, znajdującą się obok ikony kosza. Gdy nowa warstwa pojawi się w programie, będziemy mieli większe możliwości edycji.

Przede wszystkim po prawej stronie uaktywni się ikona kosza, dzięki której będziemy mogli usunąć warstwę. Wyskoczy okno z zapytaniem, czy jesteśmy pewni - możemy odznaczyć opcję wyskakującego okna dialogowego, jednak radziłabym je zostawić, gdybyście przypadkiem usunęli nie tą warstwę co trzeba.

Zostając na dole okna widzimy dodatkowo opcję Utwórz Nową grupę, która przydaje się do grupowania warstw, gdy ich liczba staję się tak duża, że praca w programie jest coraz trudniejsza. Aby przeciągnąć pliki do grupy należy chwycić je myszką i upuścić nad nowym folderem.

Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną to kolejne miejsce, z którego możemy wybrać różnego rodzaju dopasowania. Tak naprawdę można wyłączyć wyższe okno, gdyż dostęp do opcji z okna warstw jest wygodny i praktyczny. Tutaj znajdziemy najważniejsze dopasowania, jednak należy sprawdzić metodą prób i błędów, jakie efekty daje dany efekt. Ważne jest również to, by nie przesadzać z ich ilością - kilka dopasowań w zupełności wystarczy.

Dopasowania, które będą przydatne na początku obróbki zdjęć to:

- Jasność/Kontrast - zwiększanie lub zmniejszanie jasności i kontrastu zdjęcia
- Poziomy i Krzywe - wyrównanie charakterystyki tonalnej zdjęcia - Ekspozycja - zwiększenie naświetlenia na zdjęciu
- Jaskrawość - zmniejszenie lub zwiększenie jaskrawości kolorów na zdjęciu
- Barwa/nasycenie - zmiana barwy i nasycenia na całym zdjęciu
- Balans kolorów - zmiana balansu poszczególnych kolorów w cieniach, półcieniach i światłach
- Czarno-biały - zmiana zdjęcia kolorowego na czarno-białe
- Filtr fotograficzny - nadanie zdjęciu specyficznego filtru, który sprawia, że wydaje się ono np. bardziej ciepłe lub zimne

Oczywiście w programie znajduje się szereg innych opcji, ale ich omówieniem zajmiemy się następnym razem.

Przycisk po lewej stronie o nazwie Maska wektorowa pozwala na utworzenie maski na warstwie, dzięki której możemy cofać i zmieniać wiele efektów. Dodaj styl warstwy oraz połącz warstwy to kolejne atrybuty, które szerzej omówimy na przykładach.

Tryby mieszania - warstwy

U samej góry panelu Warstwy znajdziemy wyszukiwarkę, dzięki której przy dużej ilości warstw będziemy mogli odnaleźć się w pliku. Ważniejsze są jednak Tryby mieszania, których będziemy używali przy nadawaniu efektów na różnych warstwach. Mamy ich do wyboru kilkanaście i będziemy je stosowali zależnie od naszych potrzeb.

Warstwy możemy również blokować za pomocą symbolu kłódki, aby nie wprowadzać na nich żadnych zmian oraz zmniejszać ich krycie - gdyż nie każda warstwa powinna być widoczna w takim samym stopniu.

Próba zrozumienia warstw

Aby w pełni zrozumieć na czym polegają warstwy, należy spróbować stworzyć kilka z nich.

Nasze ćwiczenie rozpoczniemy od załadowania obrazka do programu przez znaną wam już opcję Otwórz plik. Nasze zdjęcie jest poprawne, ale można w nim wprowadzić drobne korekty, które sprawią, że będzie przyciągało większa uwagę.

Gdy zdjęcie załaduje się w programie, możemy utworzyć Nową maskę wektorową - Jasność/Kontrast. Gdy pojawi się okno odpowiedzialne za te funkcje, możemy przesuwać suwakami oglądając efekty naszych zmian. Następnie z tego samego miejsca dodajemy Krzywe, które również pojawią się na liście warstw. Jeśli zerkniecie teraz na listę, zobaczycie już 3 warstwy. W krzywych na ogół zaznacza się dwa punkty i zmienia się ich wzajemne położenie, by zobaczyć efekt na zdjęciu. Pracując nad poprawą jakości zdjęcia możemy dodatkowo wybrać ustawienia balansu kolorów czy barwy i nasycenia. Tutaj pozostaje wam dowolność i poszukiwanie takich efektów, które w waszym odczuciu najlepiej pasują do danego zdjęcia.

Widzimy teraz z prawej strony kilka warstw, które powstały w trakcie naszych operacji. Możemy kolejno wyłączać lub włączać ich widoczność za pomocą ikony przypominającej ludzkie oko. Możemy również zmieniać mieszanie danych warstw. Warto spróbować jak wygląda sama warstwa Balans kolorów na trybie Nakładka. Jeśli uznamy że efekt jest zbyt mocny, możemy zmniejszyć jego krycie z prawej strony ustawiając przykładowo na 30 %.

Czy o taki efekt chodziło? Jeśli podoba wam się nowy wygląd zdjęcia możecie je zapisać za pomocą metod poznanych w pierwszej części poradnika. Jeśli nawet nie jest to coś, czego oczekujecie, nie poddawajcie się w trakcie ćwiczeń, tylko dzięki praktyce zrozumiecie działanie programu.

Efektowne zdjęcia

Każdy kto zna już podstawy Photoshopa może próbować sił w prostym retuszu zdjęć. Używając warstw, trybów mieszania i dopasowania możecie w prosty sposób poprawić udane, choć przeciętne zdjęcie wakacyjne. Warto otwierać różne fotografie i próbować odmiennych ustawień, by zobaczyć jak działają dane funkcje. Tak naprawdę każde zdjęcie, które nie jest rozmyte i zostało prawidłowo skadrowane może być obrabiane w programie. Pamiętajcie o tym, że jeśli jakość waszego zdjęcia jest słaba, nie będziecie w stanie zdziałać cudów.

Gdy skończycie swoją naukę na warstwach, zapraszamy do ostatniego tutorialu, w którym pokażę wam między innymi podstawową obróbkę zdjęć z użyciem mask oraz to, jak rozwiązać problemy czerwonych oczu, nieco niewyraźnych zdjęć i przekłamanych kolorów.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.