Newsy

Photoshop w służbie zdjęciom - to już 30 lat!
Dokładnie 19 lutego 2020 roku najbardziej rozpoznawalny program do grafiki bitmapowej - Photoshop świętował 30 urodziny! Program….. pewnie nie świętował, ale Jego twórcy i miłośnicy z pewnością tak! Do urodzin przygotowywano się, a użytkownicy iPadów są chyba najbardziej zadowoleni z prezentu, jaki ufundowała firma Adobe. Ogłoszono bowiem, że z okazji 30 rocznicy powstania Adobe wydaje aktualizację na komputery stacjonarne oraz iPady! Jak zmieniał się program na przestrzeni lat? Jak stawał się najpopularniejszym narzędziem wśród grafików i fotografów? Zwróćcie uwagę jak bardzo popularnym jest zjawisko “fotoszopowania”, “wyfotoszopowania” - rzadziej photoshopowania sphotoshopowania, wyphotoshopowania - nawet osoby nie pracujące na tym programie używają tych terminów jako synonimów!

źródło: Pexels

 

Photoshop - jak to się zaczęło?

Bracia: Thomas i John Knollowie długo pracowali nad wynalezieniem programu do obróbki grafiki. Ich osiągnięcia to aplikacja z 1987 r. do wyświetlania obrazów w skali szarości na monochromatycznym wyświetlaczu. Rok później pierwsze programy trafiają do użytkowników wraz z  linią skanerów Barneyscan. 19 lutego 1990 roku bracia decydują się zaprezentować swoje osiągnięcie firmie Adobe Photoshop. Pierwszy program działał na komputerze typu Mac. Wersja na Windows pojawiła się  w 1993 r. Fenomenem dla ówczesnych były możliwości programu, które przynosiła każda kolejna jego odsłona! Na przykład zmiana palet i obsługa 16-bitowych plików w wersji 2.5, praca na warstwach w wersji 3.0, itd. Najczęściej komentowaną funkcją była możlkwiość łączenia zdjęć i ich retuszowania oraz osiągnięcia programu w zakresie korekty barw, optymalizacja obrazu pod kątem wydruków czy funkcja krzywej tonalnej. 

źródło: Pixabay

 

Photoshop na drodze do dominacji

Kto myśli, że droga programu do dominacji i sukcesu była łatwa i prosta, to się myli! Photoshop miał konkurencję: PhotoStyler czy System 7. Jak zmieniał się program do obróbki zdjęć na przestrzeni lat?

 

DATY - WYDARZENIA

1993 r. - na rynku pojawiają się konkurenci, PS trafia na platformę Windows.

1994 r. - każda poważna firma poligraficzna, studio filmowe, czy agencja reklamowa dokonują zakupu PS.

1995 r. - wpływ na rozwój PS miało pojawienie się aparatów cyfrowych.

1996 r. - 1998 r. wpływ na rozwój PS ma coraz powszechniejszy dostęp do internetu, powstawanie stron www, rozwój firm sprzedających skanery.

1999 r. - program sprzedawano z aplikacją ImageReady, który pozwala na zapis plików graf. od razu w serwisach WWW.

2001 r. - firma się rozrasta - powstaje “młodszy brat” Photoshop Elements 1.0.

2002 r. - do nowej edycji PS7 trafia opcja “pędzel korygujący” oraz możliwość wprowadzania tekstów w postaci wektorowej.

2003 r.  - firma się rozrasta - PS wchodzi w skład pakietu Creative Studio.

2007 r.  - do pakietu trafia nowość - Lightroom oraz bardzo unowocześniony pakiet CS3, który daje m.in. możliwości tworzenia obiektów 3D! Funkcjonalność programu zaskakuje twórców! PS trafia do inżynierów, lekarzy i architektów.

2009 r -  Nowość u młodszego brata PS - Photoshop Elements! Pojawia się opcja rozpoznawania twarzy! A co ważne - aplikacja pojawia się także wśród użytkowników iPhonów oraz wśród użytkowników urządzeń z oprogramowaniem Android. 

źródło: Pixabay

 

Za co kochamy Photoshopa?

W kolejnych wersjach programu pojawiały się dodatkowe funkcje oraz pomysłowe rozwiązania technologiczny, jak choćby praca na plikach RAW. Program zyskał uznanie na całym świecie. Graficy kochają  go za inteligentne filtry, możliwość szybkiego teksturowania modeli 3D, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie mieszania warstw. Użytkownicy wskazują jeszcze na nast. atuty programu:

  • możliwość usuwania niechcianych elementów ze zdjęć
  • nieograniczone wręcz możliwości edycji kolorów
  • możliwości związane z edycją jasności zdjęcia
  • korygowanie wad obiektów
  • łączenie zdjęć

źródło: Pixabay

 

Użytkownicy PS doceniają to, że program działa wydajnie na różnych komputerach, świetnie pracuje się na nim z wykorzystaniem mobilnych urządzeń. Najnowsza wersja programu pozwala na dowolne i bardzo kreatywne pracowanie  z wykorzystaniem zdjęć czy innych elementów graficznych oraz tekstowych. Ulepszono funkcję  “wypełnianie” (z uwzględnieniem zawartości na wielu warstwach), poprawiono jakość rozmycia soczewkowego, płynnie powiększają się i przesuwają dokumenty i zdjęcia, co ułatwia i przyspiesza pracę! Na najnowszych aplikacjach wykorzystywanych na telefonach ulepszono pracę z tekstami oraz z zaznaczaniem obiektów.

źródło: Wikipedia

 

Photoshop od wielu lat jest królem spośród programów do obróbki zdjęć. Jakie będą kolejne kroki firmy? Jak będzie rozwijał się pakiet Adobe? Czy w dobie coraz powszechniejszych i bardziej zaawansowanych funkcji do obróbki zdjęć na każdym telefonie komórkowym Photoshop nie stanie się programem specjalistów? Czy nie straci pozycji lidera? Młodzież korzysta chętniej z Gimpa, Photoscape, RawTherapee (bezpłatna alternatywa Lightroom). Programy te są dostępne bezpłatnie, a więc głównie ze względów finansowych są często i chętnie wykorzystywane. Mało którą placówkę edukacyjną stać na zakup profesjonalnych programów do edycji zdjęć czy generowania zaawansowanych grafik. W dobie intuicyjnych programów i aplikacji, które właściwie same ingerują w nasze zdjęcia i poprawiają je Photoshop staje się narzędziem dla specjalistów. O tym, jak dawniej retuszowano zdjęcia pisaliśmy TUTAJ! Polecamy sprawdzić jaka jest różnica! Pewne jest jedno: Photoshop i cały zestaw Adobe zrewolucjonizował grafikę i fotografię!


PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.