Porady

Praktyczny przewodnik po fotografowaniu zamków
Zamki i warownie to niezwykle popularny i interesujący obiekt fotograficzny. Okazałe, owiane tajemnicą, położone w urokliwej, pełnej ciekawych szczegółów okolicy - trudno się powtrzymać, by nie uwiecznić ich na zdjęciu. Niestety to, co naszym oczom ukazuje się jako piękno samo w sobie nie zawsze łatwo jest zobrazować na zdjęciu. Już sam fakt, że zamki są zazwyczaj imponujących rozmiarów sprawia, że możemy mieć problem z ich ujęciem w całości. Jak wykonać wiele interesujących zdjęć zamków i nie wpaść w pułapkę tendencyjnego ujęcia?

Planujemy wyprawę

Jeśli nie mieszkamy w okolicy historycznych budynków to na początku musimy zaplanować wyprawę do miejsca, gdzie znajduje się obiekt, który chcemy uwiecznić. Wybór jest naprawdę duży. Zamki są bardzo różnorodne, jedne prezentują się niezwykle okazale jak np. zamek Windsor, inne lata świetności mają już dawno za sobą. Zamek w stylu wiktoriańskim czy ruiny z czasów neolitu? To od nas zależy gdzie się udamy i jaki obiekt sfotografujemy.

Działania strategiczne

Każdy zamek to pewna historia, którą trzeba w sposób interesujący opowiedzieć. W niesztampowym ujęciu tematu pomocne okaże się wcześniejsze zdobycie informacji na temat konkretnej budowli, jej historii, mieszkańców, funkcji jakie pełniła itp.

Przydatne na etapie planowania będą mapki okolicy, dzięki którym szybko zlokalizujemy najlepsze punkty widokowe. W wielu sytuacjach wyższy punkt widzenia pozwoli nam uzyskać lepszy widok, więc jeśli jest możliwość wspięcia się na skały czy wzgórze to zdecydowanie trzeba to wykorzystać.

Ponadto warto zastanowić się wcześniej nad kompozycją. Ciekawsze efekty osiągniemy uwieczniając budowlę nie tylko z tyłu, ale też z boku czy ze środka.

Wymagania sprzętowe

Nosząc się z zamiarem uwieczniania malowniczych zamków weźmy ze sobą:

Statyw. Ujęcia będzie znacznie łatwiej wykonywać z wysokości statywu. Oczywiście wysokość warto zmieniać, gdyż jest to świetny sposób na to, by odświeżyć swoje zdjęcia i nadać im odpowiedniego charakteru.

Obiektyw szerokokątny. Korzystanie z obiektywu o szerokim kącie widzenia, w przypadku fotografowania zamków jest bardzo korzystne ze względów praktycznych. Taki obiektyw ułatwi nam jego całościowe ujęcie bez konieczności ucinania np. czubków wież. Jeśli chcemy ukazać zamki w pełnej okazałości to przyda się obiektyw szerokokątny o ogniskowej 10-20mm/12-24mm.

Dłuższe obiektywy. Poza klasycznym obiektywem przydadzą nam się również te dłuższe, gdy będziemy chcieli uwiecznić szczegółowe elementy położone blisko murów zamków jak np. rzeźby, fontanny itp.

Torba na aparat. Warto wziąć ze sobą taką, która pomieści cały sprzęt, ale też nie będzie za duża, by nie utrudniała poruszania się, zwłaszcza wchodząc lub schodząc po krętych schodach czy w trakcie poruszania się po innych zaułkach zamku.

Pozostaje jednak pytanie jak zdjęciom zamku nadać indywidualnego charakteru mając na uwadze, że uwieczniano je już tysiące razy? Poniżej kilka przydatnych wskazówek w tym temacie.

Malownicze okolice

Niektóre zamki są ogrodzone naturalną barierą morza czy rzek, inne pasmem wysokich gór, jeszcze inne sąsiadują z nowoczesnymi budynkami. Ich naturalne otoczenie warto wykorzystać, gdyż ujęcie niektórych elementów scenerii pozwoli umieścić obiekt w pewnym kontekście, dać oglądającemu nowy pomysł na to jak zinterpretować zdjęcie. Tym samym jest większa szansa, że oglądający będzie w stanie lepiej wyobrazić sobie to co widziała osoba, która w tym miejscu mieszkała na co dzień.

W poszukiwaniu detali

Dekoracje, rzeźby czy rdzewiejące armaty - wszystkie tego typu elementy warto uwiecznić, by nasze zdjęcia nie tchnęły banałem. Rejestrowanie na każdym zdjęciu całej budowli to nie żadne ,,must have". Czasem bardzo dobre efekty można osiągnąć fotografując w dużym przybliżeniu same detale, które w przypadku bardzo starych budowli są często nawet bardziej interesujące niż sam wygląd murów.

Magiczna atmosfera

Bez wątpienia wschód i zachód słońca to te pory w ciągu dnia, dzięki którym jesteśmy w stanie zrobić naprawdę zjawiskowe zdjęcia. Niskie, kierunkowe światło doskonale wydobywa szczegóły z zamkowych murów, a żywe kolory dodają scenie dramaturgii. Dodatkowo mgła, która pojawia się często wczesnym rankiem jest w stanie nadać zdjęciu naprawdę niepowtarzalnego charakteru.

Jeśli mamy taką możliwość to wróćmy do fotografowania obiektu o innej porze roku. Nigdy nie wiadomo jak zmiana warunków atmosferycznych wpłynie na ujęcie. Warstwa śniegu czy rzęsisty deszcz sprawią, że zamek będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie niż w letnią, słoneczną pogodę.

Od punktu A do punktu B

Do fotografowania zamków idealnie nadaje się kompozycja symetryczna, a tego typu budowle dają ogromne możliwości jeśli chodzi o fotografowanie symetrycznych kompozycji. Łuk i wejścia są szczególnie lubianym motywem, bo skłaniają oglądającego do zastanowienia się nad tym, co może znaleźć po drugiej stronie.

Poza symetrią komponując ujęcie warto szukać wiodących linii takich jak fale itp., którymi podążać będzie wzrok oglądającego zdjęcie. Fotografując opowiadasz bowiem pewną historię, która musi mieć początek, środek i koniec. Jeśli uchwycisz na zdjęciu elementy, po których patrzący będzie mógł wodzić wzrokiem to utrzymasz na dłużej jego uwagę.

We wnętrzu

Zazwyczaj zabrania się wnoszenia tripodów na teren zachowanych zamków, ale jeśli akurat mamy prawo z niego skorzystać to śmiało weźmy go ze sobą - będzie bardzo przydatny. Wbudowana poziomica sprawi, że zniknie problem idealnie pionowych ścian.

Fotografując zamek we wnętrzu szukaj najlepszych punktów widokowych. Fotka z jednego z okien wieży może dać lepszy obraz całości budynku niż ta zrobiona z poziomu podłoża. Godnym uwagi elementem we wnętrzach są schody i ściany. Jednak tu musimy uważać , by zbyt słabe oświetlenie nie popsuło naszego zdjęcia, zwłaszcza, że trzeba bazować na światłach z okien, które mają tendencję do tego, by oświetlać małe połacie przestrzeni. Wzrok można przyzwyczaić do mroku, ale CCD nie jest tak elastyczny w radzeniu sobie z ekspozycją. Można natomiast zrobić kilka ujęć i połączyć ją za pomocą techniki znanej jako: HDR czyli ,,high dynamic range".

Jak uwieczniać zamki?

Fotografowanie zamków jest wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z samymi ruinami. Zawsze pozostaje pytanie: jak pokazać skalę struktury, jak oddać charakterystyczny klimat? Z pewnością jeśli dobrze zaplanujemy wyprawę, weźmiemy ze sobą właściwy sprzęt i skupimy się nie tylko na samym budynku, ale również jego okolicy i charakterystycznych szczegółach będzie nam znacznie łatwiej. Teraz pozostaje jedynie znaleźć dzień wolny w kalendarzu i ruszyć w świat!

Praktyczny przewodnik po fotografowaniu zamków

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.