Porady

Top 10 darmowych banków zdjęć
Wielu z nas potrzebuje różnych zdjęć na swoje strony internetowe, blogi lub szuka ciekawych fotografii, które mogą posłużyć jako tapeta na pulpit. Niestety pobieranie grafik z Google nie jest często ani bezpieczne ani legalne. W jaki sposób pobierać materiały graficzne, by nie martwić się o ich licencję oraz kary wynikające z naruszenia praw autorskich i jednocześnie nie zapłacić za nie ani grosza? Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych (naszym zdaniem) bezpłatnych banków zdjęć, dzięki którym znajdziecie wszystkie potrzebne wam grafiki zupełnie za darmo.

Top 10 darmowych banków zdjęć

O co chodzi z tą licencją

Jak mówi słynna zasada - "nieznajomość prawa szkodzi". W tym przypadku również nie ma wyjątku - jeśli nie znamy się na licencjach, a pobraliśmy nielegalnie zdjęcie, które do nas nie należy, możemy ponieść naprawdę wysokie kary. Trudno mówić o konkretnych sumach, ale liczenie na to, że używanie zdjęć w dowolnych miejscach w Internecie i poza nim nie przysporzy nam kłopotów jest błędnym myśleniem.

Zanim zaczniecie zastanawiać się i martwić tym, co wolno, a czego nie wolno robić z grafiką, odeślę was do naszej wcześniejszej porady dotyczącej praw autorskich. W skrócie mówiąc, najlepszą opcją dla nas jest licencja CCO, dzięki której możemy bezpłatnie korzystać z grafik, bez konieczności uznawania ich autorstwa. Przykładowo na znanym portalu Wikipedia.pl znajdują się zdjęcia, które możemy pobierać, jednak posiadają one na ogół licencję CCBY, która oznacza, że musimy wskazać autora i często również miejsce, z którego pobraliśmy dane zdjęcie.

W naszym zestawieniu znajdują się jednak tylko darmowe banki zdjęć z licencją CCO, z których można pobierać grafiki bez większych obaw. Oczywiście, czasami strony uaktualniają swoje regulaminy i mogą zmienić zasady pobierania zdjęć. Warto co jakiś czas sprawdzać licencje, która powinna być widoczna obok danej grafiki. Często nie ma problemu, jeśli potrzebujemy fotografii dla własnego, prywatnego użytku. Pojawia się on jednak wtedy, gdy planujemy wykorzystać zdjęcie komercyjnie.

Darmowe i płatne banki zdjęć

Podstawowa różnica między bankami zdjęć to oczywiście cena, gdyż w jednym przypadku otrzymujemy grafiki zupełnie za darmo, a w drugim musimy za nie zapłacić określoną kwotę. Po co jednak płacić jeśli można dostać coś za darmo? Odpowiedź jest prosta - darmowe strony pomimo tego, że oferują zdjęcia wysokiej jakości, nie są nastawione na komercyjną sprzedaż produktu. Oznacza to, że jeśli poszukujemy przykładowo uśmiechniętego lekarza na tle sali szpitalnej, nie znajdziemy go w darmowym banku zdjęć. W tego rodzaju miejscach można znaleźć jednak wiele krajobrazów, fotografii jedzenia czy fragmentów ludzkiego ciała. Rzadko zdarzają się jednak osoby, gdyż profesjonalni modele muszą podpisywać zgody na wykorzystanie wizerunku, chcą na ogół zapłatę za pozowanie do zdjęć, co mija się z celem tego rodzaju stron.

Drugim minusem bezpłatnych banków jest to, że nie możemy nigdy być pewni tego, w jaki sposób inne osoby użyją tej samej grafiki co my. Jeśli kupimy dane zdjęcie z licencją na wyłączność, możemy mieć pewność, że inna osoba nigdy go nie użyje- w darmowym miejscu nie mamy takiej możliwości. Z tego powodu odwiedzając różne blogi czy witryny internetowe spotykamy wiele wpisów z podobnymi fotografiami.

Poza mniejszą dostępnością komercyjnych fotografii i braku wyłączności, darmowe banki zdjęć są często gorzej skategoryzowane i trudniej odnaleźć na nich grafikę odpowiadającą naszym potrzebom. Tego rodzaju strony często prowadzą pasjonaci, dlatego nie są tak mocno rozwinięte jak miejsca, w których możemy zapłacić za fotografie. Niektóre banki zdjęć są również trudne w nawigacji, dlatego warto przyjrzeć się każdemu z nich przez chwilę, by zapoznać się z umiejscowieniem wyszukiwarki, kategorii oraz innych opcji.

Wadą darmowych banków zdjęć jest również to, że są często prowadzone przez zagraniczne portale, które nie wprowadzają języka polskiego. Jeśli znamy język angielsku, nie będzie to dla nas problemem, jednak w innym przypadku możemy na stałe zaprzyjaźnić się z tłumaczem. Tak naprawdę nawet strony posiadające opcję języka polskiego odnajdują więcej grafik pod tym samym hasłem wpisanym w języku angielskim. Z tego powodu zawsze warto szukać na oba sposoby, nie sugerując się językiem strony.

Top 10 darmowych banków zdjęć

Top 10 banków zdjęć

1. Pixabay - https://pixabay.com/

Na stronie znajdziemy bardzo dużo zdjęć różnej jakości, dlatego musimy szukać niekiedy dłużej niżbyśmy tego chcieli. Dużym atutem jest to, że na Pixabay pojawiają się często zdjęcia z innych banków, co zaoszczędza nam czasu na poszukiwaniu. Strona dysponuje językiem polskim.

2. Unsplash - https://unsplash.com/

- Strona oferuje zdjęcia zarówno w wysokiej jak i średniej jakości. Są one ciekawe, nastawione głównie na krajobrazy. Warto przyjrzeć się przełącznikom w lewym górnym rogu - featured/new - które sprawią, że zobaczymy zdjęcia określone jako lepsze i wszystkie nowe zdjęcia.

3. Gratisography - http://www.gratisography.com/

- Jest to zdecydowanie najciekawszy bank ze zdjęciami. Nie ma ich zbyt wiele na stronie, ale w porównaniu z innymi miejscami, fotografie są często oryginalne, śmieszne i niecodzienne.

4. Skuawk - http://skuawk.com/

- Zdjęcia wysokiej jakości podzielone na proste kategorie, które pozwalają nam na intuicyjne poruszanie się po stronie.

5. Foodiesfeed - https://foodiesfeed.com/

- Bank jest dedykowany zdjęciom jedzenia, jak zresztą sugeruje jego nazwa. Idealne miejsce dla osób, które poszukują fotografii z żywnością na swojego bloga.

6. Startup Stock Photos - http://startupstockphotos.com

- Na stronie możemy pobierać zdjęcia związane z klimatem biurowym.

7. New Old Stock - http://nos.twnsnd.co/

- Bardzo ciekawe miejsce, w którym możemy pobierać zdjęcia w klimatach retro.

8. SplitShire - http://www.splitshire.com/

- Dużo kategorii zdjęć wysokiej jakości. Jeśli poszukujemy zdjęć osób, w tym miejscu mamy sporą szansę je znaleźć. Bank przy okazji oferuje darmowe materiały wideo.

9. Picjumbo - https://picjumbo.com/

- Zdjęcia w wysokiej jakości, dobrze skategoryzowane, bez nacisku na daną tematykę.

10. Kaboompics - http://kaboompics.com/

- Podobnie jak nr. 9 strona zawiera dużo zdjęć, które są dobrze skategoryzowane, dobrej jakości, bez nacisku na wybraną tematykę.

Wystarczy dobrze szukać

Aby pobierać zupełnie darmowe i legalne grafiki z Internetu wystarczy znać kilka dobrych i sprawdzonych miejsc, które je oferują. Oczywiście w sieci funkcjonuje wiele innych banków zdjęć, które z całą pewności uda wam się odnaleźć. Warto jednak rozróżniać miejsca, które oferują słabe grafiki od miejsc, które mogą poszczycić się profesjonalnymi fotografiami. Mamy nadzieję, że nasze subiektywne zestawienie ułatwi wam wyszukiwanie i pobieranie potrzebnych zdjęć. Najczęściej wystarczy wiedzieć po prostu gdzie szukać, by zaoszczędzić sobie mnóstwo czasu.

Top 10 darmowych banków zdjęć

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.