Porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć o złotej godzinie w fotografii
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego jedne zdjęcia są pełne światła i blasku a inne, wykonywane praktycznie w tym samym miejscu są bezbarwne i ponure, to odpowiedź jest prosta: te lepsze powstały w tzw. ,,złotej godzinie", która ma niezwykle istotne znaczenie zarówno w fotografii krajobrazowej jak i portretowej. Czytaj dalej, a dowiesz się czym jest złota godzina w fotografii i jak ją wykorzystać?

Z artykułu dowiesz się:
1. Czym jest złota godzina?

2. Kiedy jest złota godzina?

3. Kiedy wykorzystać złotą godzinę?

4. Co osiągniesz robiąc zdjęcia w złotej godzinie?

Złota godzina - dwie najważniejsze pory w ciągu dnia

Sekret tworzenia urzekających zdjęć tkwi bez wątpienia w odpowiednim momencie wykonania ujęcia. Nawet najpiękniejszy krajobraz czy urzekający portret bez odpowiedniej jakości światła nadal może pozostać bezbarwny i mało interesujący.Podczas złotej godziny światło jest miękkie i rozproszone (po lewej), po lub przed złotą godziną światło oddziałuje inaczej (po prawej).

Czym jest złota godzina?

Złota godzina jest pojęciem umownym, używanym przez specjalistów na określenie pory, a właściwie dwóch pór w ciągu dnia, w czasie których oświetlenie jest najkorzystniejsze do robienia zdjęć. W tym czasie słońce znajduje się nisko nad horyzontem sprawiając, że światło jest miękkie i rozproszone, a kontrasty barwne niewielkie. Okresy te biorą swoją nazwę od charakterystycznej, złotej barwy światła, która sprawia, że fotografowane osoby, przedmioty i zjawiska wyglądają na zdjęciach bardzo korzystnie. 

Kiedy jest złota godzina?

Te dwie pory, zwane również ,,magicznymi godzinami" to mniej więcej godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca. Nie istnieją tu jednak sztywne reguły czasowe. Precyzyjne wyznaczenie ,,złotych godzin w fotografii" jest zależne z jednej strony od pory roku, a z drugiej od położenia geograficznego. Im bliżej równika położone jest dane miejsce, tym czas, w którym można wykonywać najlepsze zdjęcia skraca się, im bliżej bieguna odwrotnie - wydłuża się. Chcąc wyznaczyć złotą godzinę dla danego regionu, można posłużyć się różnymi narzędziami takimi jak mapy, kompasy czy zegary, które wskazują wschody i zachody słońca. Obliczanie w ten sposób złotej godziny jest jednak niedokładne, a przy tym uciążliwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest posłużenie się specjalnym kalkulatorem, który sam wyliczy, kiedy wystąpi złota godzina w stosunku do danej miejscowości/konkretnej szerokości geograficznej.

Kiedy wykorzystać złotą godzinę?

W praktyce najlepszy czas na fotografowanie warto wykorzystać w trakcie każdego rodzaju zdjęć wykonywanych na zewnątrz. Dotyczy to nie tylko zdjęć krajobrazowych czy wykonywanych w mieście, ale portretów, martwej natury czy kwiatów i roślin. Wykonując zdjęcia o tej porze masz większą szansę na uzyskanie niesamowitych efektów świetlnych. W czasie trwania ,,porannej złotej godziny" powstają najlepsze portrety dzieci na łonie natury, wieczorna pora z kolei idealnie nadaje się do fotografowania ślubów czy zaręczyn. Wprawieni fotografowie są również zdania, że nie tylko na zewnątrz można uzyskać ciekawe efekty świetlne w czasie ,,złotych godzin". Interesujące zdjęcia można wykonać wewnątrz budynku wykorzystując złote strumienie świetlne, które przenikają do środka przez otwarte okno lub drzwi.

Co osiągniesz robiąc zdjęcia w złotej godzinie?

Zdjęcia wykonane w pełnym świetle nie wyglądają najlepiej. W złotych godzinach światło, które podróżuje przez atmosferę ziemską działa jak magia i zmiękcza je. Z kolei miękkie światło pozwoli Ci oddać magię fotografowanych osób, przedmiotów i piękna natury. W trakcie trwania złotej godziny można również uzyskać trójwymiarowe efekty, ponieważ fotografowane obrazy są bardziej dynamiczne, a przez to także bardziej interesujące. W złotej godzinie chodzi jednak nie tylko o kolory, ale także o kąt padania światła, które nadaje swoistego charakteru również czarno-białym fotografiom. W ,,złotej godzinie" wydobędziesz głębię kolorów i uwiecznisz magiczną grę światła i cieni. Kiedy robisz zdjęcia w złotej godzinie porannej, uzyskasz światło bardziej przesycone niebieskimi barwami, w wieczornej czerwonymi i mocno rozproszone. Uwiecznisz też idealne kontrasty barwne, które nie będą zbyt ostre, jak to się dzieje często w przypadku fotografii wykonywanych w ostrym świetle.

Złota godzina w fotografii

Jeśli wykorzystasz złote godziny fotografii wydobędziesz cienie, głębię oraz fakturę przedmiotów. Zdjęcia nie będą wyglądać błyszcząco, ale efektownie, nawet bez nadmiernej obróbki graficznej. Światło w trakcie złotej godziny jest miękkie, ciepłe, po prostu magiczne. Dzięki niemu możesz uzyskać jakość zdjęć niemożliwą do osiągnięcia w sposób mechaniczny tj. zmieniając teksturę czy filtry. Pamiętaj jednak, że złota godzina zaczyna się nagle, więc warto żebyś był na nią przygotowany. W trakcie złotej godziny światło zmienia się znacznie szybciej, więc obraz może już po kilku minutach wyglądać inaczej. Zamiast jednego zdjęcia zrób więc jak największą ilość ujęć, by później móc wybrać te najbardziej niezwykłe.

Złota godzina w fotografii - podsumowanie:

- Pora złotej godziny zależy od dnia w roku i położenia geograficznego. 

- Niskie położenie słońca sprawia, że światło jest rozproszone i miękkie. 

- Złota godzina występuje mniej więcej godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem słońca.

- Warto korzystać ze złotej godziny podczas wykonywania zdjęć krajobrazowych, miejskich, jak również portretów czy martwej natury.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.