O fotografach

Z cyklu: "Sylwetki znanych fotografów": Życie i twórczość Bogdana Łopieńskiego
Bogdan Łopieński to jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów epoki PRL-u. Mimo, że przez wiele lat pracował jako fotoreporter to jednak w jego dorobku nie znajdziemy fotoreportaży, ale pojedyncze zdjęcia - wszystkie z okresu II połowy XX wieku. Na wykonanych fotografiach można zobaczyć zarówno znanych artystów i polityków, jak i zwykłych ludzi, wykonujących prozaiczne czynności. O życiu i twórczości artysty określanego mianem "kolekcjonera klatek" piszemy w naszym artykule.

Bogdan Łopieński

Ciekawostki na temat życia i twórczości artysty

- Bogdan Łopieński urodził się w rodzinie znanych brązowników. Jego pradziadek ze strony ojca założył w 1862 roku w Warszawie pracownię brązowniczą, cyzelerską i odlewniczą. W dwudziestoleciu międzywojennym firma: "Bracia Łopieńscy" była prowadzona przez trzech braci, w tym ojca Bogdana: Tadeusza. Zakład był największą i najbardziej znaną tego typu firmą w przedwojennej Warszawie.

- Za sprawą kolegów po fachu artysta zyskał miano "kolekcjonera klatek". A to dlatego, że zdecydowaną większość dorobku Łopieńskiego stanowią pojedyncze zdjęcia, przy czym każde z nich to zamknięta, doskonale opowiedziana historia. Zdaniem wielu artystów wielkim atutem Łopieńskiego była umiejętność wychwytywania scen, zdarzeń i sytuacji, z których każda stawała się zupełnie inną opowieścią.

- Łopieński był niezwykle bacznym obserwatorem życia codziennego. Z należytą starannością przyglądał się zarówno politykom jak i zwykłym ludziom i ich codziennemu życiu. Jego fotografie to zapis trudnej, polskiej rzeczywistości, na które patrząc można poczuć niesamowity klimat dawnych lat.

Popularne fotografie

Kilka znanych realizacji fotoreportera prezentujemy poniżej.

Realizacje Bogdana Łopieńskiego

1. I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). W państwie socjalistycznym hala produkcyjna - miejsce pracy nie miało nic wspólnego ze sztuką socjalistyczną. Paradoksem jest więc fakt, że cykl fotografii powstał w oparciu o współpracę robotników z artystami.

https://pl.pinterest.com/pin/310255861805738267/

2. Zima Stulecia (1969). Zdjęcie przedstawia młodą, uśmiechniętą dziewczynę odśnieżającą tory na Dworcu Głównym w Warszawie. Niezwykły jest kontekst tej sytuacji. Aby pociąg mógł przejechać do odśnieżania zaangażowano dużą liczbę pracowników biurowych, których dosłownie "oderwano" od pełnienia obowiązków w firmie. Dziś podobna sytuacja byłaby niemożliwa.

https://pl.pinterest.com/pin/321022279670450131/

3. "Przyspieszajmy obywatele" (1973). Zdjęcie wykonane podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, uważane za jedno z najsłynniejszych w całej twórczości artysty. Dwaj znani politycy: Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR Piotr Jaroszewicz, Prezes Rady Ministrów równocześnie spoglądają na swoje zegarki. W latach 80. publiczność nadała zdjęciu nowy tytuł: "Na nas już czas".

https://pl.pinterest.com/pin/321022279670450470/

4. Pozdrowienia z Piwnicznej (1974). Niesamowite, nieco surrealistyczne zestawienie: lokomotywa przejeżdżająca nad położonym w dole cmentarzem, pośrodku którego grupa młodych, rozebranych ludzi miło spędza czas. Zdjęcie nagrodzone przez ZPAF na konkursie fotografii prasowej.

https://pl.pinterest.com/pin/321022279670450140/

Pałac Kultury, Bogdan Łopieński

5. Pałac Kultury i Nauki, widok od północy (1958). Jedno z wielu widoków przedstawiających życie stolicy. W tym okresie Pałac Kultury i nauki nosił imię Józefa Stalina.

https://pl.pinterest.com/pin/315040936411674086/

Wypowiedzi zebrane

Kilka wypowiedzi Łopieńskiego na temat fotografii i twórczości artystycznej cytujemy poniżej.

Bogdan Łopieński - cytaty

Bogdan Łopieński cytat

Bogdan Łopieński, słowa

słynny cytat Bogdana Łopieńskiego

Bogdan Łopieński, zdjęcia

Dzięki fotografiom Łopieńskiego dziś możemy odkrywać różne odcienie rzeczywistości PRL-u. Bohaterami jego zdjęć są czołowi politycy dawnych lat, znani i lubiani artyści, a także zwykli ludzie. Prace artysty były eksponowane w czasie wielu wystaw indywidualnych, Łopieński brał też udział w wystawach zbiorowych. Dziś fotografie artysty można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, zbiorach ZPAF oraz w zbiorach prywatnych.

Źródło: www.dwutygodnik.com

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.