O fotografach

Z cyklu: "Sylwetki znanych fotografów": Życie i twórczość Ryszarda Horowitza
Fotokompozytor, erudyta, prekursor - tak mówi się o Ryszardzie Horowitzu, znanym na całym świecie polskim artyście mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. Prace tego specjalisty w dziedzinie zdjęć reklamowych i sztukmistrza obiektywu urzekają nietuzinkowymi zestawieniami zjawisk, osób, przedmiotów. Każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat życia oraz twórczości artysty, który swoim oryginalnymi realizacjami wyprzedził erę Photoshopa, zapraszamy do przeczytania całego artykułu.

Ryszard Horowitz

Fakty z życia i twórczości

Ryszard jako małe dziecko trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dzięki Oskarowi Schnidlerowi cudem udało mu się jednak uniknąć zagłady, jako jednemu z najmłodszych więźniów obozu.

Po wojnie przez pewien czas wychowywał się z Romanem Polańskim. W tym okresie razem budowali pierwsze urządzenia fotograficzno-radiowe. Artyści są przyjaciółmi do dziś.

W 1959 roku Horowitz wyemigrował do USA i rozpoczął studia w Pratt Institute w Nowym Jorku. Jako student otrzymał stypendium i kształcił się u Alexey'a Brodowitcha, w tym czasie jednego z najbardziej wpływowych ludzi w świecie designu. Horowitz pracował za granicą na różnych stanowiskach, m.in. jako dyrektor artystyczny GREY Advertising. W 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne.

Wybrane prace z twórczości artysty

Horowitz to artysta, który umiejętnie łączy wiedzę zdobytą w kraju i za granicą z nowymi możliwościami wyrazu. Jego zdjęcia przypominają sceny z marzeń sennych, w których rządzi gra symboli oraz obrazów.

Ryszard Horowitz fotografie

1. Dave Brubeck (1958). Horowitz przez całe życie był zafascynowany jazzem. Na swoich fotografiach dokumentował narodziny polskiego jazzu, a także światowej sławy gwiazd tego gatunku, m.in. Louisa Armstronga, Duke Ellingtona czy właśnie Dave Brubecka. W 2012 roku ukazał się album Ryszarda Horowitza "All that jazz" z kolekcją zdjęć legend jazzu.

https://pl.pinterest.com/pin/55661745369703164/

Fotografie Ryszard Horowitz

2. Banana Lady (1971). Zdjęcie zostało wykonane podczas jednej z dwóch sesji przygotowanych na zamówienie francuskiej firmy tekstylnej Rodier. Modelka z nonszalancją prezentuje kreację nie zważając na to, że wyłania się właśnie z ogromnego banana. To jeden z przykładów zdjęć Horowitza, które mają większą wartość niż cel, dla którego powstały. Wizualizacje komercyjne artysty rzadko mają bowiem charakter bezpośredniej informacji o produkcie. Horowitz dążył raczej do tego, by jego fotografie można było interpretować na wiele sposobów i by mogły funkcjonować niejako samoistnie.

https://pl.pinterest.com/pin/353180795749498123/

3. Portret Jerzego Kosińskiego (1991). Ryszard Horowitz na swojej drodze spotkał wielu znanych artystów z całego świata. Wokół niego gromadzili się też polscy twórcy, którzy przybywali do Ameryki. Efektem spotkań z osobami ze środowiska artystycznego były m.in. znakomite portrety Jerzego Kosińskiego czy Czesława Niemena. Na zdjęciu Kłosiński przekształca się w ptaka, który zdaniem Horowitza odzwierciedla osobowość artysty.

https://pl.pinterest.com/pin/519251032012744852/

4. Birds II (1992). Zdjęcie nagrodzone przez APA (American Advertising Photographers) pokazuje jak wielką wyobraźnię posiada artysta oraz jaką charakteryzuje się kreatywnością. Optymalne wykorzystanie technologii cyfrowej pozwoliło tu przełamać kolor w fotografii. Ptak nie ginie w skręconej tubie, ale przechodzi tam metamorfozę i wylatuje odmieniony ku zachodzącemu słońcu.

https://pl.pinterest.com/pin/10836855323892872/

Warsaw Ghetto Ryszard Horowitz

5. Warsaw Ghetto (2012). Praca ta stanowi podsumowanie tych lat, w których artysta nie dotykał w swojej twórczości tematu wojny i traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Emocje wyrażone na zdjęciu to strach, przerażenie i niemoc, właściwa obserwatorowi w obliczu ogromnej tragedii. Oczy obserwatora są jak maska, którą można przymierzyć i wczuć się w rolę ofiary.

https://pl.pinterest.com/pin/42573158949299771/

Wypowiedzi zebrane

Horowitz wielokrotnie w czasie udzielanych wywiadów mówił o swoim podejściu do procesu twórczego, własnych doświadczeniach czy nowych możliwościach, jakie otwierają się przed artystą w erze nowoczesnych technologii. Kilka z nich cytujemy poniżej.

Ryszard Horowitz wypowiedzi

Ryszard Horowitz wypowiedzi 2

Ryszard Horowitz wypowiedzi 3

Ryszard Horowitz wypowiedzi 4

Ryszard Horowitz wypowiedzi 5

Ryszard Horowitz to pionier efektów specjalnych w fotografii. Stylistykę, którą oferował kilkadziesiąt lat temu, dziś wykorzystuje współczesna reklama. Mimo że od lat korzysta z możliwości, jakie dają techniki cyfrowe to jednak nigdy nie były i nie są one nadrzędne nad jego pomysłami. Artysta do stylistyki fotomanipulacji wniósł swój wrodzony talent, pomysłowość i inteligencję, dzięki czemu jego prace są niepowtarzalne i zyskują uznanie w oczach krytyków.

Źródło: fototapeta.art.pl, digitalcamerapolska.pl, culture.pl.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.