Porady

Zdjęcia czarno białe zamień w kolorowe! Czy to możliwe?
 

źródło: Pixabay

 

Jeśli zapytasz kogoś z  tzw. “Pokolenia X” o fotografię tamtych lat, to z pewnością padną takie określenia, jak: analogowa, czarno-biała. Dawniej czarno-białe zdjęcia były koniecznością. Oczywiście zanim do powszechnego użytku weszły kolorowe klisze, to zdjęcia były podkolorywane ręcznie - PATRZ nasz artykuł o retuszowaniu zdjęć przed wynalezieniem Photoshopa! Jeśli w swoim domowym archiwum posiadasz czarno-białe zdjęcia, to w łatwy sposób możesz zaskoczyć rodzinę zamieniając je w kolorowe! Efekt murowany! Sprawdzone w praktyce! Instrukcję jak przekonwertować zdjęcie czarno białe na kolorowe znajdziesz poniżej. Zaskocz swoich bliskich Pokaż im, jak utrwalone na czarno białych zdjęciach sceny z ich dzieciństwa, czy młodości wyglądają w kolorze! Zrób niezwykły prezent rodzicom, dziadkom, znajomym! Oto instrukcja….

 

źródło: Pixabay

 

Dawniej...

Dawniej zdjęcia powstawały w zupełnie innej technologii niż obecnie. Różnił się sprzęt, zapis wycinku rzeczywistości za pomocą światła na światłoczułej kliszy schowanej w aparacie, czy sama technologia wywoływania zdjęć. Zdjęcia współczesnych 40 latków były głównie czarno-białe. Zdjęcia kolorowe pojawiają się w albumach w końcówce lat 70-tych oraz w latach 80-tych XX wieku. “Pokolenie X” to ludzie urodzeni w drugiej połowie XX wieku. W Polsce często na tych, którzy urodzili się w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych, używa się określenia “pokolenie PRL”. Symbol X w nazwie “Pokolenie X” oznacza pewną niewiadomą. To właśnie w ich albumach znajdziesz mnóstwo czarno-białych zdjęć, które będa doskonałe do konwersji na kolor! To właśnie dla “Pokolenia X” możesz zrobić niesamowity prezent edytując ich archiwalne zdjęcia!

 

źródło: Pixabay

 

Fotografia jest uzależniona od technologii

 

Fotograf robiący zdjęcia w latach 70-tych i obecnie…. różni ich wszystko. Osoba fotografująca jest uzależniona od techniki. W latach 70-tych w Polsce dominowała fotografia czarno-biała. To nie był wybór - to była determinacja. Obecnie zdjęcia czarno-białe są świadomym wyborem fotografa. Współcześnie traktuje się takie monochromatyczne zdjęcia jak wolny i w pełni świadomy wybór artystyczny. Zdjęcia czarno-białe uważa się za klasyczne i eleganckie. Percepcja takich zdjęć od razu nasuwa oglądającemu je styl vintage  czy retro. Zdjęcia czarno-białe są synonimem odległych czasów.

 


źródło: Pixabay

 

Cechy czarno-białej fotografii

Zdjęcia czarno-białe oddziałują na oglądającego inaczej niż kolorowe. Nie ważny jest  w nich kolor, ale:

  • walor
  • gama szarości,
  • zestawienia plam jasnych i ciemnych.

Najważniejsze atrybuty zdjęć czarno-białych to: tonalność, kontrast, faktura, linia. Kiedy oglądamy czarno-białe zdjęcia musimy wykazać się kreatywnością i fantazją. Musimy oderwać się od naszej barwnej rzeczywistości. Oto powód dla którego zdjęcia czarno-białe nie podobają się wszystkim. Są one synonimem anachroniczności, odległych czasów. Dzieje się tak dlatego, że  w naszej kulturze czerń jest synonimem żałoby, pogrzebów, śmierci. Jednak nie sposób myśleć o fotografii czarno-białej inaczej jak o swoistej elegancji dawnych (często niezrozumiałych dla nas) czasów. Nie uwierzycie jednak, że  pierwsze barwne zdjęcie pochodzi z 1861 roku!

 

źródło: Wikipedia

 

Czarno-białe zamień w kolorowe!

 

Jeśli tylko masz możliwość zeskanowania zdjęć swoich rodziców, dziadków, bliższych lub dalszych krewnych, to zrób to koniecznie! Możesz zawsze je edytować bawiąc się krzywą tonalną czy innymi “suwakami” czy “wartościami” w dostępnych programach graficznych. Zdjęcia możesz z powodzeniem kadrować, przycinać, tworzyć z nich collage. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności i dostępu do Photoshopa, to pojawiły się inne możliwości pokolorowania zdjęcia. Tutaj dowiesz się, jak krok po kroku zająć się czarno białym zdjęciem w PS, a tutaj znajdziesz tutorial, jak w programie Gimp zamienić stare, walorowe zdjęcie na zdjęcie wielobarwne!

Jeśli jednak jesteś totalnym laikiem, to polecamy bardzo dwa proste rozwiązania:

  • Demos algorithmia.com
  • Colourisesg/#colorize
Algorytmy w służbie kolorowych zdjęć z przeszłości

 

Niezwykle ciekawym algorytmem jest demos.algorithmia.com, który w bardzo prosty sposób pokoloruje Twoje czarno-białe zdjęcia.

Jak to zrobić?

- Należy wejść na stronę programu.

- Zeskanowane czarno-białe zdjęcia, które sobie wcześniej przygotujesz zapisz sobie w oddzielnym folderze.

- Na stronie  znajdujemy białe pole, gdzie trzeba  podać adres URL lub załadować zdjęcie z komputera.

- Po chwili pokaże się widok do połowy pokolorowanego zdjęcia.

 

źródło: materiały własne

- Trzeba przesunąć niebieski suwak maksymalnie w lewo i zdjęcie w całości zostaje pokolorowane.

 

 

 

źródło: materiały własne

- Potem należy pobrać zdjęcie i już możemy cieszyć się unowocześnioną wersją czarno-białego zdjęcia sprzed lat. Oczywiście polecamy wywołanie zdjęć w ramach pamiątki, wykonanie fotoobrazu lub innego gadżetu!

 

 

źródło: archiwum własne

 

Pokoloruj swoje czarno białe zdjęcia!

Na stronie z algorytmem ColouriseSG, która także korzysta ze specjalnego algorytmu i kolorowania zdjęć możemy się dowiedzieć, że aplikacja sprawdza się na zdjęciach, które mają wysoką rozdzielczość. Twórcy aplikacji zaznaczają także, że doskonale pokolorowane zostają zdjęcia, na których występują ludzie oraz naturalna sceneria. Administrator podkreśla, że nie przechowuje zdjęć, na których dokonaliśmy koloryzacji. Na stronie przeczytać także możemy, że zdjęcia zostają pokolorowane zgodnie z możliwymi do przyjęcia kolorami i efekt końcowy jest reprezentacją rzeczywistego widoku, a niekoniecznie wiernym odzwierciedleniem ówczesnej scenerii.

 

źródło: materiały własne

 

Jak pokolorować czarno-białe zdjęcia?

  1. Na stronie, którą polecamy należy dodać swoje czarno-białe zdjęcie.

 

źródło: materiały własne

  1. Kiedy się załaduje zobaczysz połowę pokolorowanego zdjęcia, tak, jak w przypadku programu opisywanego powyżej. Wygląda to mniej więcej tak:

 

 

źródło: materiały własne

  1. Należy przesunąć pionowy wskaźnik maksymalnie w lewo.
  2. Ostatnim krokiem jest pobranie pokolorowanego zdjęcia.

 

źródło: materiały własne

 

Kolorowanie archiwalnych zdjęć w programach graficznych typu Photoshop nie należy do łatwych czynności. Trzeba posiadać legalne oprogramowanie i nie lada umiejętności. Osobom, które wchodzą w świat grafiki bitmapowej służą tutoriale, za pomocą których krok po kroku adepci uczą się ręcznego kolorowania czarno-białych zdjęć. Spędzają jednak przed ekranem sporo czasu. Naukowcy jednak opracowali algorytmy do szybkiego nadawania kolorów zdjęciom monochromatycznym. Wyżej opisane programy nie wymagają od użytkowników żadnej wiedzy. Po prostu wrzucasz archiwalne zdjęcie, przesuwasz suwakiem i już! Otrzymujemy zaskakujący i w wielu przypadkach imponujący efekt pracy programu. Proces jest krótszy i wręcz natychmiastowy! Specjalny algorytm działa cuda! Można śmiało stwierdzić, że zaprezentowane programy stworzone przez naukowców bazują na sztucznej inteligencji.  Po pobraniu pokolorowanych zdjęć można je wywołać, stworzyć z nich pamiątkową fotoksiążkę, fotoobraz lub wykorzystać na innych gadżetach oferowanych przez firmy zajmujące sią fotografią.

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.