Konkursy

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015
Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Polski Konkurs Fotografii Sportowej zwany w skrócie "Sport Foto" to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim, skupiające setki polskich fotografów, zarówno tych, którzy zajmują się robieniem zdjęć zawodowo, jak i tych, dla których fotografia stanowi sposób na oderwanie od codziennych obowiązków. Podczas pierwszej edycji do konkursu zgłoszono aż 1142 zdjęcia, do tegorocznej II edycji już około 1700. Kto wykonał najciekawsze ujęcia? Komu jury przyznało nagrody?

O konkursie

Głównym organizatorem Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej jest Stowarzyszenie "Nowy Hutnik 2010", reprezentowany przez dyrektora konkursu Marcina Kądziołkę. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach: fotografów zawodowych i fotografów amatorów. Główną ideą zmagań konkursowych jest chęć przedstawienia szerszemu gronu osób działalności zawodowych fotografów, którzy uwieczniają na fotografiach historię sportu. Oni też walczą o nagrody pieniężne. Dla amatorów to z kolei świetna okazja do szlifowania swoich umiejętności jako, że najlepsi otrzymują nie tylko nagrody rzeczowe takie jak torby fotograficzne, foto albumy, książki, wejściówki i inne ciekawe gadżety związane z fotografią, ale również możliwość udziału w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez agencję Press Focus.

Wyniki Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Podczas pierwszej edycji konkursu wśród fotografów zawodowych triumfy święcili m.in. Marek Lapis za zdjęcie przedstawiające walkę dwóch mężczyzn podczas Otwartych Mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę czy Jacek Turczyk za serię zdjęć przedstawiających start Remigiusza Siudzińskiego w wyścigu Race Around Austria. W tym roku podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 9 października w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie ogłoszono oficjalne wyniki II edycji konkursu. Wybór okazał się bardzo trudny, ponieważ kadry były pełne emocji, a fotoreportaże dobrze przemyślane i skomponowane.

Kategoria fotografów zawodowych

Grand Prix

Daniel Frymark - fotoreporter freelancer współpracujący z Radiem Weekend i Agencją Forum, zdobywca licznych nagród, m.in. w 2011 roku I miejsca National Geographic Polska za fotoreportaż "Żołnierze" oraz w 2014 roku I miejsca w Gdańsk Press Photo za sport "Siłka" i świat wokół nas "Podskub gęsi".

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: Ryszarda Kałaczyńskiego, rolnika z wsi Witunia, który w ciągu 366 dni przebiegł 366 tras maratonu (14.08.2014-15.08.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Grand Prix Przeglądu Sportowego

Tymon Markowski - z wykształcenia socjolog, fotograf samouk. Współpracował z Expressem Bydgoskim, obecnie fotograf Gazety Wyborczej Bydgoszcz. Zwycięzca wielu najważniejszych krajowych konkursów fotograficznych, dwukrotny stypendysta miasta Bydgoszczy. W 2014 roku wydał swoją pierwszą książkę fotograficzną zatytułowaną "Fragmenty Śródmieścia".

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2014 w Bydgoszczy (23-26.08.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Zdjęcia pojedyncze

I miejsce

Jarosław Pabijan - fotoreporter z Bydgoszczy, autor wielu zdjęć sportowych, wyjątkowych ujęć przedstawiających najlepszych żużlowców z kraju i świata, w tym podczas zawodów Grand Prix.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: groźny upadek Krzysztofa Kasprzaka i Chrisa Harrisa podczas Grand Prix Łotwy w 2014 roku w Daugavpils. Obaj na pierwszym łuku uderzyli w dmuchaną bandę (17.08.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

II miejsce

Łukasz Skwiot - młody, dynamiczny fotograf, który zaskakuje niebanalnymi ujęciami z imprez sportowych, jak chociażby meczy fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Lista jego opublikowanych zdjęć jest bardzo długa. Jego ujęcia można oglądać m.in. w Piłce Nożnej, Przeglądzie Sportowym, The Sun czy Kicker.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: radość Marcina Lewandowskiego po zdobyciu złotego medalu w biegu na 800 metrów podczas Halowych Mistrzostw Europy w Pradze (08.03.2014).

Autor o zdjęciu:

"Jako jedyny fotoreporter w całej hali poszedłem do tzw. "nory" - miejsca poniżej poziomu bieżni, w środku łuku, specjalnie przygotowanej do fotografowania sprintu na 60 m. Spore ryzyko się opłaciło. Robiąc zdjęcie od dołu, z tłem w postaci ciekawego dachu hali O2 w Pradze flaga Polski prześwitywała w bardzo ostrym świetle reflektorów uwydatniając rysy zawodnika. O to chodziło. Zrealizowany pomysł na cieszynkę inną niż wszystkie. I na wyłączność!"

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

III miejsce

Tomasz Folta - od kilkunastu lat zawodowy fotograf, autor setek zdjęć z wydarzeń sportowych, klubów sportowych, reportaży z eventów, zdjęć korporacyjnych i wielu innych. Na co dzień współpracuje z klubem piłkarskim Zagłębie Lublin.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: Półfinał biegu na 60 metrów kobiet podczas Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Pradze (08.03.2014).

Autor o zdjęciu:

"Starałem się uchwycić moment, w którym zawodniczki, z dużym impetem "wyhamowują" po dobiegnięciu do mety".

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Seria zdjęć

I miejsce

Daniel Frymark - po raz drugi podczas jednego konkursu triumfuje ten utalentowany fotograf współpracującego z Radiem Weekend i Agencją Forum.

Nagrodzony fotoreportaż przedstawia: Ryszarda Kałaczyńskiego, który codziennie przez 366 dni pokonywał dystans 42,195 km, a w sumie ponad 15 tys.km, bez wsparcia medycznego, trenerów czy specjalnie dopasowanych diet (14.08.2014-15.08.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

II miejsce

Adrian Jaszczak - fotograf freelancer mieszkający w Łodzi, w swojej twórczości skupia się na reportażu i dokumencie o zabarwieniu społecznym. Laureat m.in. Grand Press Photo 2015, BZ WBK Press Foto 2015 czy Sony World Photography Awards 2014 i 2015. Jego zdjęcia były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych.

Nagrodzony fotoreportaż przedstawia: II Turniej o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego w gimnastyce artystycznej. Poza polskimi zawodniczkami udział brały również przedstawicielki Ukrainy i Norwegii (6-7.12.2014).

Autor o zdjęciu:

"Na turnieju można było obejrzeć występy dziewczynek w różnych kategoriach wiekowych. Na pierwszym zdjęciu jedna z uczestniczek przygotowuje się przed występem specjalnym".

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

III miejsce

Szymon Łaszewski - wieloletni fotograf, dokumentalista społeczny, pracował dla Życia Warszawy, tygodnika Kulisy, gazety Giełdy Parkiet. Aktualnie zajmuje się tworzeniem dokumentu o fotoreporterach stanu wojennego.

Nagrodzony fotoreportaż przedstawia: Turniej FIVB Beach Volleyball World Tour SK Bank Mazury Grand Slam 2014, który odbywał się w Starych Jabłonkach. Zgromadził 1,65 miliarda odbiorców i był transmitowany przez 130 państw (19-24.08.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Fotografie amatorskie

Grand Prix

Mirosław Okopniuk - fotograf amator, aktualnie mieszka w Bergen.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: zawodnika wykonującego skok z ponad 20-metrowego mostu ,,Stari Most" podczas odbywającego się w Mostar konkursu skoków, na terenie Bośni I Hercegowiny (26.07.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Zdjęcia pojedyncze

I miejsce i Nagroda Onetu ,,Wybór Internautów"

Marcin Pirga - pochodzący z okolic Krosna pasjonat fotografii, autor zdjęć ślubnych, sportowych i indywidualnych, obecnie studiuje w Krakowie i cały czas rozwija swój warsztat fotograficzny dążąc do doskonałości.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: zmagania w trakcie Turnieju Sokolika U-10 : Dynamo Kijów - FCB Escola Varsovia w Starym Sączu (6.06.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

II miejsce

Mariusz Nocny - podróżnik z Żor. Fotografia to dla niego niezwykła pasja, która jak sam twierdzi rozwija się razem z nim. Jego ulubione tematy to fotoreportaże z imprez sportowych, wydarzeń kulturalnych, sesji studyjnych oraz fotografia podróżnicza.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: Zawody w akrobatyce sportowej w Żorach (22.03.2015).

Autor o zdjęciu:

"Byłem w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, dodatkowo światło punktowe, wszystko odpowiednio zgrało, uzyskując w/w zdjęcie"

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

III miejsce

Robert Rutkowski - fotograf amator, obecnie przebywa za granicą.

Nagrodzone zdjęcie przedstawia: ogłoszenie wyniku w czasie Gali Kick-Boxing Night Suwałki (30.01.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Serie zdjęć

I miejsce

Ewelina Zając - młody, ambitny fotograf-amator mieszkający w Warszawie. Jej zdjęcia publikowały m.in. Gazeta Wyborcza, Dziennik Metro czy Surfmag.pl. Specjalizuje się w tematyce sportowej i lifestylowej.

Nagrodzona seria zdjęć przedstawia: ekstremalny bieg z przeszkodami na dystansie około 6 kilometrów znany jako Runmageddon Rekrut, który odbył się w Warszawie. Podczas wyścigu obowiązuje zasada partnerstwa: silniejsi zawodnicy pomagają słabszym pokonać trudniejsze przeszkody (14.02.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

II miejsce

Anna Kłopocka - fotoreporter współpracujący z mediami południowej wielkopolski, specjalizujący się w tematyce sportowej, chociaż chętnie sięga także po tematy społeczne. Wyróżniona za reportaż "Awans" podczas Wielkopolska Press Photo 2014. Jej zdjęcie uznano zdjęciem roku 2014 Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej. W 2015 roku nagrodzona Laurem Kultury Powiatu Ostrowskiego oraz tytułem Osobowość Kulturalna Roku Miasta Ostrów Wielkopolski.

Nagrodzona seria zdjęć przedstawia: awans drużyny MDM komputery Dreier ŻKS Ostrovia do Nice Polskiej Ligi Żużlowej, Ostrów Wielkopolski, Piła (02.04.2014-16.10.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

III miejsce

Antoni Cichy -fotograf z kilkuletnim stażem, mieszkający we Wrocławiu. Pracownik Magazynu Tenisklub i SkiJumping Livestyle, zajmuje się dziennikarstwem, lubi podróżować. Zawsze stara się dostrzec w scenie czy osobie, którą fotografuje coś wyjątkowego, czasem niezauważalnego na pierwszy rzut oka.

Nagrodzona seria zdjęć przedstawia: 23. Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Szachach Szybkich - 1. Turniej, w trakcie którego niespełna ośmioletnia szachistka Magda Pawicka wygrywa z zawodnikami o kilkadziesiąt lat starszymi (26.01.2015).

Autor o zdjęciu:

"Starałem się poprzez odpowiedni dobór klatek pokazać, że to wciąż dziecko, które czasem zapomni o rozwiązanej sznurówce, a już dojrzała szachistka, dla której przewidywanie ruchów konika, gońca czy wieży nie są żadnym problemem".

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Wyróżnienia

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Wyróżnienie Przeglądu Sportowego. Zdjęcie Piotra Sumary przedstawiające kapitana reprezentacji Polski Michała Winiarskiego odbierającego trofeum FIVB Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn Polska 2014 i pokazującego go kibicom zgromadzonym w katowickim spodku.

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Wyróżnienie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zdjęcie Ewy Wójcik-Pabjańczyk przedstawiające Mecz żaków LKS Rosanów - ŁKS Łódź w ramach rozgrywek ligi F1 (26.09.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Zdjęcie Wojciecha Kozakiewicza przedstawiające Pawła Jarosiewicza, który stara się utrzymać równowagę stojąc na taśmie o długości 60 metrów zawieszonej nad krakowskim Zakrzówkiem (28.10.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Zdjęcie Anny Kowalczyk przedstawiające 36 PZU Maraton Warszawski, bieg na 5 km (28.09.2014).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Zdjęcie Tomasza Kasjaniuka przedstawiające zawody dzieci podczas Pikniku Olimpijskiego w Parku Miejskim w Chorzowie (14.09.2014).

Nagrody specjalne

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Koszykówki. Zdjęcie Pauliny Zajkowskiej przedstawiające pasjonata koszykówki, który trenuje w Opalenicy (30.04.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Nagroda Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zdjęcie Andrzeja Kowalskiego przedstawiające polonijną drużynę podczas Polskiego Święta Sportowego Melbourne (20.02.2015).

Zwycięzcy Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2015

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Zdjęcie Klaudii Feruś przedstawiające PGNiG Puchar Polski Final Four. Vive Tauron Kielce w walce z Orlen Wisłą Płock o I miejsce w finale (25.04.2015).

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.